Вільям Воллес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вільям Воллес
шотл. гел. Uilleam Uallas
William wallace.jpg
Народився бл. 1270
Елдерслі, Шотландія
Помер 29 серпня 1305(1305-08-29)
Лондон, Англія
Батько Алан Воллес
Матір Маргарет Кровфорд

Ві́льям Во́ллес (шотл. гел. Uilleam Uallas, англ. William Wallace, *бл. 1270, Елдерслі — †23 серпня 1305, Лондон) — національний герой Шотландії, провідник й організатор збройної боротьби за незалежність шотландців від Англії.

Біографія[ред.ред. код]

Вільям Воллес народився в родині дрібного шотландського лицаря сера Малькольма Воллеса, васала Джеймса Стюарта, одного з пращурів королів Англії та Шотландії з династії Стюартів.

У 1296 році армія англійського короля Едуарда I вторглася в Шотландію та опираючись на проанглійську партію шотландських баронів, завоювала всю країну. Законний король Шотландії Баліол Джон був змушений зректися престолу, і Шотландія опинилася під владою Англії. Англійські гарнізони були введені у шотландські фортеці, місцеве духовенство почали заміняти англійським.

Однак уже в наступному, 1297 році, у країні спалахнуло повстання проти англійської окупації. На його чолі встав Вільям Воллес, лицар зі скромним походженням, але з видатним військовим талантом. Попри те, що загалом повстання розвивалося з метою повернення до влади (реставрації) Джона Баліола, до Воллеса спочатку приєдналися Роберт Брюс, Джеймс Стюарт та інші опозиційні до поваленого короля шляхтичі. Рух швидко набрав обертів, перетворившись на загальнонаціональний.

11 вересня 1297 року невелика шотландська армія Воллеса вщент розгромила 10-тисячне англійське військо графа Суррея в битві на Стерлінзькому мосту. Під час цієї битви Воллес втратив свого єдиного вірного соратника де Моррея, який, як і сам Воллес, боровся з англійцями поза всілякі політичні та фінансові виго́ди, з патріотичних спонукань. Значну частину Шотландії було звільнено. Шотландські барони обрали Воллеса регентом королівства (за відсутності Джона Баліола). Вплив Воллеса був надзвичайним, завдяки його широкій популярності серед загалу та вояків реорганізованої армії.

У 1298 році англійський король Едуард I зі своїм військом знову вторгся в Шотландію й у битві при Фолкірку завдав поразки загонам шотландців. Як наслідок, Воллесу довелося скласти з себе повноваження регента й вирушити до Франції для переговорів про можливий франко-шотландський союз. Але французький король Філіп IV щойно уклав угоду про шлюб його дочки Ізабелли з сином англійського короля Едуарда І, також Едуардом, тому місія Воллеса провалилася.

Протягом наступних років (12991303) у Шотландії велася жорстока партизанська війна проти панування англійців. Про діяльність Воллеса в цей час існують різні точки зору. Загальноприйнятною є думка, що він служив при дворі французького короля. Однак існує теорія, що в цей період він здійснив поїздку до Риму, попрохавши Папу Римського про підтримку прагнень до волі католицької Шотландії, в будь-якому разі виключати в цей час політичну діяльність Воллеса на благо Шотландії не варто.

Вимушена еміграція Воллеса не спинила шотландського національного опору. Визвольну боротьбу очолив Джон Комін, трохи згодом Роберт Брюс.

У 1303 році Вільям Воллес повернувся в Шотландію, щоб узяти участь у збройному протистоянні з англійцями, які влаштували на нього справжнє полювання. До серпня 1305 року Воллесу вдавалося уникати ув'язнення, але через внутрішню зраду його схопили, і 23 серпня стратили в Лондоні. Тіло Воллеса посікли на шматки, які згодом виставляли для остраху населення в найбільших містах Шотландії.

Вільям Воллес у культурній спадщині та мас-культурі[ред.ред. код]

Мел Ґібсон у ролі Вільяма Воллеса в «Хороброму серці»

Особа Вільяма Воллеса та його діяльність дуже рано ввійшли у класичну літературу. Відомою є епічна поема XV століття (бл. 1470 року) «Діяння сера Вільяма Воллеса, лицаря Елдерслі», яка втім ґрунтуючись на легендах і переказах, події 170-літньої давнини описує з деякими невідповідностями.

Образ Воллеса дав натхнення численним митцям і письменникам. З найвідомішого — на початку XIX століття Вальтер Скотт присвятив Вільяму Воллесу свій твір «Подвиги й смерть Вільяма Воллеса, героя Шотландії» (Exploits and Death of William Wallace, the «Hero of Scotland»).

У 1995 році знято голлівудську стрічку «Хоробре серце» за сценарієм Рендолла Воллеса (Randall Wallace), написаного на основі діянь і подій довкола Вільяма Воллеса. Фільм зажив широкої слави серед глядачів і отримав гідну оцінку серед кінокритиків — був відзначений п'ятьма нагородами Кіноакадемії. Головну роль — роль Вільяма Воллеса у стрічці втілив Мел Гібсон.

У російської виконавиці Тем Ґрінхіл (Наталія Новикова) є пісня «Braveheart», що в перекладі означає «Хоробре серце», також присвячена серові Вільяму Воллесу і фільму про нього.

У пісні «Rebell» («Повстанець») німецької рок-групи Landser є такі рядки: «Я був повстанцем у шотландській визвольній війні. З Вільямом Уолессом від перемоги до перемоги. Навіть на дибі я не втратив мужності. Я був повстанцем, за свободу текла моя кров.».

Див. також[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Brown C. William Wallace. The True Story of Braveheart. Stroud: Tempus Publishing Ltd, 2005. ISBN 0-7524-3432-2.
  • Clater-Roszak C. «Sir William Wallace ignited a flame.» Military History 14 (1997): 12-15.
  • Harris N. Heritage of Scotland: A Cultural History of Scotland & Its People., L.: Hamlyn, 2000. ISBN 0-600-59834-9.
  • Loudoun D. Scotland's Brave., Sydney: Paragon Books, 2007.
  • MacLean F. Scotland: A Concise History., L.: Thames & Hudson, 1997. ISBN 0-500-27706-0.
  • Morton G. William Wallace, L.: Sutton, 2004. ISBN 0-7509-3523-5.
  • Reese P. William Wallace: A Biography., Edinburgh: Canongate, 1998. ISBN 0-86241-607-8.
  • Scott Sir Walter Exploits and death of William Wallace, the 'Hero of Scotland'
  • Stead M. J. і Young А. In the Footsteps of William Wallace., L.: Sutton, 2002.
  • Wallace M. William Wallace: Champion of Scotland., Musselborough: Goblinshead, 1999. ISBN 1-899874-19-4.

Посилання[ред.ред. код]