Кастрат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Кастрат (від лат. castrao, лат. castratus — ослаблювати, викрадати, відбирати, обезсилити) той, хто внаслідок кастрації втратив здатність до розмноження. Вживається як правило у відношенні до чоловіків. Природніми кастратами вважають чоловіків котрі не здатні до розмноження внаслідок вроджених гормональних аномалій, наприклад синдром Кальмана (Hypopituitarismus).

Історично кастратами називали співаків, котрим для збереження голосу (сопрано, мецо-сопрано або альт) до статтевої зрілості вилучали яєчки. Внаслідок нестачі гормонів у період статевого дозрівання голос не змінювався. Хлопець виростав, зберігаючи свій дитячий голос, котрим міг співати сильніше — як дорослий. Існувала також відповідна назва такого голосу — кастрато. Завдяки тренуванню та дорослим легеням голос співаків — кастратів мав широкий діапазон і тому вони дуже цінувались в давнину.

У сучасній мові слово кастрат вживають як синонім слова євнух.

Історія[ред.ред. код]

Кастрація як середньовічне покарання

Кастрація як форма пригноблення, поработіння та покарання сягає глибокої історії людства — аж до стародавніх шумер. Натомість кастрати-співаки відомі з часів ранньої Візантії. Так у Константинополі близько 400 до Р. Х. у цісарівни Євдохи (Eudoxia) євнух Брісон (Brison) був керівником-хору, що є свідченням участі кастратів у візантійському хорі. Проте точно не відомо чи був сам Брісон співаком та чи були його колеги євнухами.

Співаки-кастрати стають відомими у 9 ст. (хор собору Св. Софії у Константинополі) та були популярними аж до 1204 року, коли в ході четвертого хрестового походу Константинополь пограбували хрестнонсці. Пізніше, майже через триста років, традиція співу кастрато відроджується та вдосконалюється в Італії. Проте ймовірно, що в іспанській традиції співу фальцетом були приховані кастрати. Адже Іспанія довгий час знаходилась у володінні арабів з їх традицією євнухів — охоронців гарему, котрі як правило були підкореними іноземцями. Тому можливо хтось із них був і співаком. Проте це більше припущення аніж доведений факт.


17-18 ст. Бароко[ред.ред. код]

Фарінеллі (Farinelli)
відомий співак-кастрат
фрагмент картини Коррадо Джакінто (Corrado Giaquinto)

20 ст.[ред.ред. код]

У творах мистецтва[ред.ред. код]

Деяки відомі співаки-кастрати[ред.ред. код]

 • Бальдасаре Феррі, Baldassare Ferri (16101680)
 • Антоніо Марія Берначчі, Antonio Maria Bernacchi (16851756)
 • Франческо Бернарді Сенесіно, Francesco Bernardi Senesino (16861758)
 • Карло Броскі Фарінеллі, Carlo Broschi Farinelli (17051782)
 • Ґаетано Маджорано Каффареллі, Gaetano Majorano Caffarelli (17101783)
 • Джованні Манцуоллі, Giovanni Manzuoli (17201782)
 • Ґаетано Ґуадаґні, Gaetano Guadagni (17251792)
 • Ґаспаро Пак'єротті, Gasparo Pacchierotti (17401821)
 • Луіджі Маркезі, Luigi Marchesi (17541829)
 • Джіроламо Крескентіні, Girolamo Crescentini (17621848)
 • Джованні Веллуті, Giovanni Velluti (17811861)

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]