Command & Conquer

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Command & Conquer (Серія ігор )
Command & Conquer-Logo.png
Логотип серії ігор у «Command & Conquer 4»
Жанри Стратегія в реальному часі
Розробники Westwood Studios
EA Los Angeles
Видавці Virgin Interactive
Nintendo
Sega
Electronic Arts
Платформи IBM PC, Macintosh, PlayStation, Nintendo 64, Sega Saturn, PlayStation Portable, PlayStation 3, Xbox 360
Перша гра Command & Conquer: Tiberian Dawn / 1995
Остання гра Command & Conquer 4: Tiberian Twilight / 2010
Офіційний сайт

Це стаття про серію відеоігор. Про першу гру серії див. Command & Conquer: Tiberian Dawn

Command & Conquer (укр. Командуй та завойовуй) — серія успішних стратегічних відеоігор, що розроблялася компанією Westwood Studios (19842003), яка була поглинена корпорацією Electronic Arts в 1998. У 2003 EA ліквідувала Westwood і включила її до складу дочірньої компанії EA Los Angeles, яка з того часу займається розробкою ігор під маркою Command & Conquer. Лише один співробітник колишньої Westwood Studios залишився в EA, це Льюїс Кастл (спів-засновник Westwood Studios), а велика частина, не побажавши переїжджати в Лос-Анджелес, залишилася в Лас-Вегас, і після того, як покинула компанію EA, заснувала власну студію Petroglyph[1].

Передувала серії гра Dune II, яка поклала свій внесок у розвиток ідей при створенні серії (збір ресурсів, будівництво бази без участі спец. юнітів).

Тиберієва серія[ред.ред. код]

Тиберієва серія обертається навколо розповсюдження та впливу на Землю і людство тиберію[2] — екзотичного мінералу, який має здатність витягати корисні копалини з земної товщі і розкидати їх по поверхні землі у вигляді кристалів, які легко збирати і потім використовувати. У той же час тиберій володіє підвищеною токсичністю і мутагенністю. Як з'ясовується в третій частині серії, він був спеціально занесений іншопланетянами з метою отримання ресурсів.

Поширення тиберію стає не лише екологічною, а й політичною проблемою. Впродовж всієї серії відбувається протистояння між альянсом GDI (Global Defense Initiative, Глобальна Оборонна Ініціатива) та терористичною організацією Братство NOD на чолі з Кейном, який вважає тиберій ключем до еволюції людини[1].

Тиберієва серія містить безліч біблійних алюзій. Так, ім'я Кейн по-англійськи вимовляється так само, як Каїн, перший вбивця. За однією зверсій назва Братства походить від землі Нод, куди був вигнаний Каїн. У Кейна в першій грі є помічник Сет (Seth, в Біблії Сиф — третій син Адама і Єви, брат Каїна, також Сет — в єгипетській міфології бог пустелі, темряви, вбивця Осіріса), місце якого пізніше займає гравець. Генерал Соломон, глава GDI, носить ім'я єрусалимського царя Соломона, втілення справедливості та мудрості[3].

Command & Conquer (1995) (неофіційна назва Tiberian Dawn, «Світанок Тиберію») — перша гра в серії, вона розповідає про початок конфлікту. У той час, як GDI (англ. Global Defense Initiative, Глобальна Оборонна Ініціатива) займаються дослідженням властивостей тиберію з метою використання його в мирних цілях і зниження його негативного впливу на людей та екосистеми, терористична організація «Братство NOD» сприймають тиберій як символ нової епохи. NOD розробляють нові види зброї на базі тиберію, а їхній лідер на ім'я Кейн (англ. Kane) будує плани щодо перетворення планети в екосистему, засновану на Тиберії. Коаліція GDI була утворена державами, котрі прагнуть зберегти Землю в її нинішньому вигляді, в якості противаги планам Кейна із захоплення світового панування. Братство проводить кілька провокаційних акцій, звинувачуючи в цьому GDI, що стає приводом для початку війни. Після довгої і кровопролитної боротьби Братство NOD було нарешті розгромлено силами GDI, і фіналом війни став удар іонної гармати по головному Храму NOD, де перебував і сам Кейн, тим самим обезголовивши і разділивши NOD.

Незважаючи на трохи примітивний геймплей (гравець діє в основному кількістю, а не якістю), гра завоювала величезну популярність, ставши культовою, і разом з другою так само знаменною грою — Warcraft II — багато в чому визначила вигляд стратегій реального часу на кілька років вперед. По-перше, в ній вперше управління стало простим і інтуїтивно зрозумілим (можливість виділяти будь-яку кількість юнітів, будівництво через бічну панель, не відволікаючись від дії). А по-друге (і, можливо, по-головних), в ній була дуже добре опрацьована атмосфера, не останню роль у якій зіграли якісні відеоролики і саундтрек, написаний Френком Клепаковим. Однак баланс сил не був дотриманий, через масштабні відмінностей в озброєнні сторін.

Command & Conquer: Sole Survivor (1997) — розрахована на багато користувачів гра у світі оригінальної гри (Tiberian Dawn). Вона була погано прийнята гравцями і критиками. Гра проходила за типом deathmatch: гравець контролював одного персонажа і досліджував карту, підбираючи бонуси, підвищують вогневу міць обраної бойової одиниці, що збільшують його захисні можливості, швидкість і дальність зору. Як і в попередніх частинах серії, в Sole Survivor присутній дисбаланс: танк «Мамонт» був сильніший за інші бойові одиниці, і вибір іншого альтер-его був безглуздим, що і визначило настільки холодний прийом.

Command & Conquer: Tiberian Sun (1999) — поки в самому NOD йде міжусобиця між різними лідерами, несподівано Кейн відкриває світові що він живий, і, об'єднавши Братство за допомогою вірного йому командира Антона Славіка, починає Другу тіберіумну війну. Бойові дії проходять за загадковий інопланетний артефакт під назвою Тацит, і на сцену виходять «Забуті», раса людей, мутованих під впливом Тиберію. З обох сторін з'являються нові, досі не бачені технології. Братство, однак, знову зазнає поразки, а Кейн убитий у своїй піраміді в Каїрі.

Command & Conquer: Tiberian Sun Firestorm (2000) — пакет додаткових місій, які оповідають про повстання розумного комп'ютера CABAL, розробленого вченими NOD. Його метою є наближення тиберієвого майбутнього за допомогою кіборгів, створених із захоплених в полон людей.

Command & Conquer: Renegade (2002) — випущений незабаром після виходу гри Red Alert 2, Renegade став першим і поки єдиним шутером від першої особи в рамках серії. Персонажі і будови нагадують Tiberian Dawn. Гравець повинен найчастіше діяти в команді, а не керувати, як зазвичай, арміями.

З іншого боку, у грі реалізовано спільний для всіх ігор серії принцип: гравець дивиться відеоролик, потім виконує місію, потім знову дивиться ролик і т. д., хоча на відміну від інших ігор, ролик в Renegade зроблений з тих же 3D моделей, а не знято наживо.

Command & Conquer 3: Tiberium Wars (2007) — дія відбувається через 17 років після Tiberian Sun. Людська раса в небезпеці — тиберій поширився майже по всій планеті. Залишилося декілька придатних для життя зон, інші зони частково, або повністю покриті тиберієм. NOD поводиться досить тихо, і це насторожує деяких генералів, але заспокоює політиків. Під час з'їзду лідерів GDI на орбітальній станції «Філадельфія» NOD збиває станцію ядерної ракетою і починає масовий напад на останні міста GDI. Тоді ж себе показує відроджений Кейн[4].

Command & Conquer 3: Kane's Wrath (2008) — сюжетна кампанія охоплює різні періоди з кінця Tiberian Sun і до кількох років після Tiberium Wars. Гравець виступає в ролі штучного інтелекту Братства NOD. Кампанія розділена на акти, в ході яких роз'яснюються деякі аспекти попередніх ігор і розкривається, що сталося після поразки NOD в Tiberium Wars.

Command & Conquer 4: Tiberian Twilight (2010) — події в грі розгортаються в 2062 році, через 15 років після подій Третьої тіберієвой війни, що призвели до вторгнення і поразки скрінів, і через 10 років після заключних подій Command & Conquer 3: Kane's Wrath, де пророк відновив володіння Тацитом. У цей час тиберій поширився по всій Землі і якщо ці темпи збережуться, то ціла планета стане непридатною для життя в 2068. Людство на межі зникнення. Під час цієї кризи, лідер Братства NOD, Кейн, відправляється прямо в штаб Глобальної Оборонної Ініціативи, разом з Тацитом для побудови Мережі Контролю Тиберію, яка дозволила б керувати поширенням тиберію, перетворивши його в недороге джерело енергії. Сама кампанія починається через 15 років після формування союзу між цими двома фракціями, оскільки будівництво мережі наближається до кінця. Однак, екстремісти з обох фракцій викликають хвилювання, які починають Четверту тиберієву війну і кладуть кінець союзу. Tiberian Twilight закінчила історію Кейна, показуючи його справжню сутність і мотиви. Тиберієвий всесвіт може продовжитися поза Command & Conquer 4, хоча ця гра закінчує історію Кейна.

Серія Red Alert[ред.ред. код]

Ігри серії Red Alert


Серія Red Alert показує альтернативну історію, що бере початок в 1950-х. Вона замислювалася як передісторія до тиберієвої серії з посиланнями на неї. Наприклад, в першій грі радником Сталіна виступає Кейн. Однак, після виходу Command & Conquer: Red Alert 2 зв'язок між цими серіями став неясним. Шанувальники гри вважають, що все залежить від того, яка сторона перемагає в першій Red Alert. Якщо Радянський Союз, то продовженням слід вважати Command & Conquer, якщо ж Альянс, то Red Alert 2. Проте, ця думка неправильна, тому що тільки в союзницької кампанії можна побачити пов'язані факти, тоді як радянська перемога призводить до запобігання часової лінії Command & Conquer. Кінохроніка на телевізійному екрані в союзницької кампанії справді натякає на формування «Глобальної оборонної ініціативи ООН». Але це тільки пасивна сцена, нереалізована ні в Red Alert 2, ні в продовженнях або доповнення[1].

Red Alert (1996) — Альберт Ейнштейн після серії дослідів, прикладом яких був Філадельфійський експеримент, в 1946 відправляється в минуле і усуває з політичної арени Адольфа Гітлера, щоб запобігти Другій світовій війні. Однак, ніким не стримуваний Йосип Сталін під впливом агентів Братства Нод, проник у верхи КПРС й інспірував масові репресії проти старих більшовиків, став на чолі Радянського Союзу, після чого здійснив масований наступ на Європу.

До цієї гри були випущені два додатки: Counterstrike і The Aftermath. З'явилися нові бойові одиниці, місії, розраховані на багато користувачів карти і музичні композиції.

Red Alert 2 (2000) — продовження Red Alert, де Радянський Союз вторгається в Сполучені Штати, використовуючи технологію контролю свідомості для полонення збройних сил США і нейтралізації їхнього ядерного арсеналу.

Red Alert 2: Yuri's Revenge (2001) — радник радянського прем'єр-міністра Романова Юрій зраджує Радянський Союз і робить спробу отримати владу над усім світом за допомогою псі-зброї. Цього разу замість того, щоб боротися проти Рад або Альянсу, гравець воює проти Юрія. Для цього доведеться скористатися Машиною Часу, щоб повернутися до того часу, коли Юрій ще не був такий сильний. На відміну від попередньої гри серії, Red Alert 2 не містить жодних посилань на тіберієву серію, змушуючи деяких вважати, що серія Red Alert відхиляється від Tiberian Dawn.

Red Alert 3 (2008) — Радянський Союз на межі розпаду. Віце-прем'єр Черденко і генерал Крюков, скориставшись розробленою СРСР машиною часу, відправляються в минуле і вбивають Альберта Ейнштейна, який забезпечив перевагу Альянсу. Повернувшись у свій час, вони отримують владу в СРСР, і майже вся Європа захоплена радянськими військами. Але історія змінилася не лише в цьому, виникла агресивна Японська Імперія. Японія починає широкомасштабний наступ на Радянський Союз…

Command & Conquer: Red Alert 3 — Uprising (2009) — доповнення до Red Alert 3, яке додає три нові кампанії за кожну зі сторін та четверту, де головним персонажем виступає японський спецагент Юріко з паранормальними здібностями.

Westwood також випустила диски з музикою з ігор Red Alert. Диски продаються окремо від гри, а також поставлялися в складі колекційних видань ігор.

Generals[ред.ред. код]

Ігри серії Generals


Command & Conquer: Generals (2003) за сюжетом не має ніякого відношення до попередніх іграх серії. Крім того, на відміну від попередніх ігор під маркою C & C, Generals і пакет додаткових місій Zero Hour були розроблені студією EA Los Angeles, утвореної з залишків колективу компанії Westwood Studios, коли EA закрила студію Westwood в Лас-Вегасі.

У грі використаний рушій SAGE. Це була перша тривимірна стратегія у серії Command & Conquer. Крім того, це перша в історії бренду C & C, яка не містить відеороликів, що розповідають про розвиток сюжету, а також не має традиційного інтерфейсу та ігрової механіки. У зв'язку з цим багато хто вважає, що лейбл C & C був використаний EA виключно у комерційних цілях.

В Generals війну між собою ведуть три абсолютно різні за застосовуваним озброєнь угруповання: США з їх високотехнологічним озброєнням, Китай з його потужним наступальним озброєнням і слабкою обороною і GLA (Global Liberation Army, Глобальна армія визволителів), терористична мережа з саморобною зброєю і тактикою партизанської війни. Китай і США є головними цілями ГАО[1].

Generals: Zero Hour (2003) додала багато нового в оригінальну гру. Наприклад, кожна сторона може вибрати собі одного з трьох генералів (не доступно в кампанії). Кожен з генералів має певну спеціальність і особливі бойові одиниці. Так, один з генералів США спеціалізується на лазерному зброю і тому має тільки лазерні танки і гармати замість стандартних американських танків. За ГАО хотілося б відзначити генерала-підривника, бойові одиниці якого можуть у будь-який момент за наказом підірвати себе. Нових сторін у гру додано не було.

Command & Conquer: Generals 2 — відмінена гра, вихід якої мав відбутися в 2013–2014 роках[5].

Збірники[ред.ред. код]

До десятиріччя серіалу, компанія Electronic Arts випустила колекційний збірник Command & Conquer: The First Decade, який включає в себе всі 12 ігор серії C&C, крім Tiberium Wars. Так само в комплекті поставляється бонусний DVD з відео про створення серіалу і ексклюзивний постер.

Electronic Arts поширює старі ігри серії безкоштовно[ред.ред. код]

Супутня продукція[ред.ред. код]

Command & Conquer: Tiberium Wars (2007) — роман письменника Кіт де Кандідо, описує події, що відбуваються одночасно з грою Command & Conquer 3: Tiberium Wars[6].

Command & Conquer: The Motion Comic (2010) — відеокомікс, приквел до Command & Conquer 4: Tiberian Twilight, розміщений на YouTube для вільного перегляду[7].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г Command & Conquer franchise на Giantbomb
  2. Назва походить від річки Тибр, в долині якої мінерал був вперше виявлений. Версія, за якою, він був названий на честь імператора Тіберія, є невірною.
  3. Command & Conquer - Origins
  4. E3 2006: COMMAND & CONQUER 3 TIBERIUM WARS EXCLUSIVE INTERVIEW
  5. EA cancels Command & Conquer, closes development studio
  6. Command & Conquer: Tiberium Wars на Amazon
  7. Офіційний канал відеокоміксу

Посилання[ред.ред. код]