Command & Conquer

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Command & Conquer (Серія ігор )
Command & Conquer-Logo.png
Логотип серії ігор у «Command & Conquer 4»
Жанри Стратегія в реальному часі
Розробники Westwood Studios
EA Los Angeles
Видавці Virgin Interactive
Nintendo
Sega
Electronic Arts
Платформи IBM PC
Macintosh
PlayStation
Nintendo 64
Sega Saturn
PlayStation Portable
PlayStation 3
Xbox 360
Перша гра Command & Conquer: Tiberian Dawn / 1995
Остання гра Command & Conquer 4: Tiberian Twilight / 2010
Офіційний сайт

Це стаття про серію відеоігор. Про першу гру серії див. Command & Conquer: Tiberian Dawn

Command & Conquer (англ.  — «командуй та завойовуй») — серія успішних стратегічних відеоігор, що розроблялася компанією Westwood Studios (19842003), яка була поглинена корпорацією Electronic Arts в 1998[1]. У 2003 EA ліквідувала Westwood і включила її до складу дочірньої компанії EA Los Angeles, яка з того часу займається розробкою ігор під маркою Command & Conquer. Лише один співробітник колишньої Westwood Studios залишився в EA, це Льюїс Кастл (спів-засновник Westwood Studios), а велика частина, не побажавши переїжджати в Лос-Анджелес, залишилася в Лас-Вегас, і після того, як покинула компанію EA, заснувала власну студію Petroglyph.

Передувала серії гра Dune II, яка поклала свій внесок у розвиток ідей при створенні серії (збір ресурсів, будівництво бази без участі спец. юнітів).

Тиберієва серія[ред.ред. код]

Тиберієва серія обертається навколо тиберію — екзотичної речовини, яка має здатність витягати корисні копалини з земної товщі і розкидати їх по поверхні землі у вигляді кристалів, які легко збирати і потім використовувати. Тиберій отримав свою назву від річки Тибр, в долині якої був вперше виявлений (версія, за якою, він був названий на честь імператора Тіберія, є невірною). У той же час тиберій володіє підвищеною токсичністю і мутагенністю. Тиберій має позаземне походження і потрапив на Землю з метеоритним дощем. Як з'ясовується в третій частині, він був спеціально занесений інопланетянами з метою отримання ресурсів.

Тиберієва серія містить безліч біблійних ілюзій. Так, ім'я Кейн по-англійськи вимовляється так само, як Каїн, перший вбивця. Каїн пішов від лиця Господнього в землю Нод на схід від Едему — звідси назва Нод. У Кейна в першій грі є помічник Сет (Seth, в Біблії Сиф — третій син Адама і Єви, брат Каїна, також Сет — в єгипетській міфології бог пустелі, темряви, вбивця Осіріса), місце якого пізніше займає гравець. Генерал Соломон, глава GDI, носить ім'я єрусалимського царя Соломона, втілення справедливості та мудрості.

Серія включає такі ігри:

Command & Conquer: Tiberian Dawn (1995)[ред.ред. код]

Докладніше: Command & Conquer: Tiberian Dawn

Перша гра з серії, Command & Conquer (неофіційна назва Tiberian Dawn, «Світанок Тиберію»), розповідає про початок конфлікту. У той час, як GDI (Global Defense Initiative, Глобальна Оборонна Ініціатива) займаються дослідженням властивостей тиберію з метою використання його в мирних цілях і зниження його негативного впливу на людей та екосистеми, терористична організація «братство Нод» сприймають тиберій як символ нової епохи. Нод розробляють нові види зброї на базі тиберію, а їхній лідер на ім'я Кейн (Kane) будує плани щодо перетворення планети в екосистему, засновану на Тиберії. Коаліція GDI була утворена державами, котрі прагнуть зберегти Землю в її нинішньому вигляді, в якості противаги планам Кейна із захоплення світового панування. Братство проводить кілька провокаційних акцій, звинувачуючи в цьому GDI, що стає приводом для початку війни. Після довгої і кровопролитної боротьби Братство Нод було нарешті розгромлено силами GDI, і фіналом війни став удар іонної гармати по головному Храму Нод, де перебував і сам Кейн, тим самим обезголовивши і разділивши Нод.

Незважаючи на трохи примітивний геймплей (гравець діє в основному кількістю, а не якістю), гра завоювала величезну популярність, ставши культовою, і разом з другою так само знаменної грою — Warcraft 2 — багато в чому визначила вигляд стратегій реального часу на кілька років вперед. По-перше, в ній вперше управління стало простим і інтуїтивно зрозумілим (можливість виділяти будь-яку кількість юнітів, будівництво через бічну панель, не відволікаючись від дії). А по-друге (і, можливо, по-головних), в ній була дуже добре опрацьована атмосфера, не останню роль у якій зіграли якісні відеоролики і саундтрек, написаний Френком Клепаковим. Однак баланс сил не був дотриманий, через масштабні відмінностей в озброєнні сторін.

Command & Conquer: Sole Survivor (1997)[ред.ред. код]

Розрахована на багато користувачів гра у світі оригінальної гри (Tiberian Dawn) — Command & Conquer: Sole Survivor , вийшла в 1997, була погано прийнята гравцями і критиками. Гра проходила за типом deathmatch: гравець контролював одного персонажа і досліджував карту, підбираючи бонуси, підвищують вогневу міць обраної бойової одиниці, що збільшують його захисні можливості, швидкість і дальність зору. Як і в попередніх частинах серії, в Sole Survivor присутній дисбаланс: танк «Мамонт» був сильніший за інші бойові одиниці, і вибір іншого альтер-его був безглуздим, що і визначило настільки холодний прийом.

Музика складається з реміксів і найкращих треків C&C і C&C RA:

 1. Map
 2. Hell March (Remix)
 3. Crush (Remix)
 4. No Mercy (Remix)
 5. Mud (Remix)
 6. Twin Cannon (Remix)
 7. Workmen (Remix)
 8. Iron Fist
 9. Drill
 10. Depth Charge
 11. Creeping Upon
 12. Great Shot!

Command & Conquer: Tiberian Sun (1999)[ред.ред. код]

Докладніше: Command & Conquer: Tiberian Sun

У грі Tiberian Sun, «Полудень Тиберію», поки в самому Нод йде міжусобиця між різними лідерами, несподівано Кейн відкриває світові що він живий, і, об'єднавши Братство за допомогою вірного йому командира Антона Славіка, починає Другу тіберіумну війну. Бойові дії проходять за загадковий інопланетний артефакт під назвою Тацит, і на сцену виходять «Забуті», раса людей, мутованих під впливом Тиберію. З обох сторін з'являються нові, досі не бачені технології. Братство, однак, знову зазнає поразки, а Кейн убитий у своїй піраміді в Каїрі.

Command & Conquer: Tiberian Sun Firestorm (2000)[ред.ред. код]

Пакет додаткових місій, Firestorm, «Вогняна буря», оповідає про повстання розумного комп'ютера CABAL, розробленого вченими Нод. Його метою є наближення тиберієвого майбутнього за допомогою кіборгів, створених із захоплених в полон людей.

Command & Conquer: Renegade (2002)[ред.ред. код]

Докладніше: Command & Conquer: Renegade

Випущений незабаром після виходу гри Red Alert 2, Renegade став першим і поки єдиним шутером від першої особи в рамках серії. Персонажі і будови нагадують Tiberian Dawn. Гравець повинен найчастіше діяти в команді, а не керувати, як зазвичай, арміями.

З іншого боку, у грі реалізовано спільний для всіх ігор серії принцип: гравець дивиться відеоролик, потім виконує місію, потім знову дивиться ролик і т. д., хоча на відміну від інших ігор, ролик в Renegade зроблений з тих же 3D моделей, а не знято наживо.

Command & Conquer 3: Tiberium Wars (2007)[ред.ред. код]

Дія відбувається через 17 років після Tiberian Sun. Людська раса в небезпеці — тиберій поширився майже по всій планеті. Залишилося декілька придатних для життя зон, інші зони частково, або повністю покриті тиберієм. Нод поводиться досить тихо, і це насторожує деяких генералів, але заспокоює політиків. Під час з'їзду лідерів GDI на орбітальній станції «Філадельфія» Нод збиває станцію ядерної ракетою і починає масовий напад на останні міста GDI. Тоді ж себе показує відроджений Кейн. Він стверджує, що година пришестя наближається, але ніхто в GDI його всерйоз не сприймає.

У розпалі Третьої тіберієвої війни по головному храму Нод наноситься іонний удар, що призводить до вибуху тиберію, який знаходився під храмом. Кейн сам спровокував це, знаючи, що вибух «закличе» скрінів (інопланетян). Скріни колись послали метеорит з тіберієм на Землю, щоб створити «плантацію» Тиберію. Тиберій мав би вибухнути, коли на Землі просто не залишилося б місця. Прибувши на Землю, скріни почали знищувати людей і зводити величезні вежі з Тіберія. Передбачалося, що з їх допомогою вони зможуть пересилати тиберій на свою головну планету. Але, завдяки діям гравця у кампанії GDI, їх планам не судилося збутися. Усі вежі, крім однієї, були знесені (остання вежа була добудована і знищити її було вже неможливо, завдяки діям гравця у кампанії Нод). Скріни згорнули свою діяльність і полетіли. Кейн же і цього разу залишився живий.

Command & Conquer 3: Kane's Wrath (2008)[ред.ред. код]

Докладніше: Command & Conquer 3: Kane's Wrath

Сюжетна кампанія охоплює різні періоди з кінця Tiberian Sun і до кількох років після Tiberium Wars. Гравець виступає в ролі штучного інтелекту Братства Нод. Кампанія розділена на акти, в ході яких роз'яснюються деякі аспекти попередніх ігор і розкривається, що сталося після поразки Нод в Tiberium Wars.

Command & Conquer 4: Tiberian Twilight (2010)[ред.ред. код]

Події в грі розгортаються в 2062 році, через 15 років після подій Третьої тіберієвой війни, що призвели до вторгнення і поразки скрінів, і через 10 років після заключних подій Command & Conquer 3: Kane's Wrath, де пророк відновив володіння Тацитом. У цей час тиберій поширився по всій Землі і якщо ці темпи збережуться, то ціла планета стане непридатною для життя в 2068. Людство на межі зникнення. Під час цієї кризи, лідер Братства Нод, Кейн, відправляється прямо в штаб Глобальної Оборонної Ініціативи, разом з Тацитом для побудови Мережі Контролю Тиберію, яка дозволила б контролювати поширенням тиберію, перетворивши його в недороге джерело енергії. Сама кампанія починається через 15 років після формування союзу між цими двома фракціями, оскільки будівництво мережі наближається до кінця. Однак, екстремісти з обох фракцій викликають хвилювання, які починають Четверту тіберієвой війну і кладуть кінець союзу. Tiberian Twilight закінчила історію Кейна, показуючи його справжню сутність і мотиви. Тиберієвий всесвіт може продовжитися поза Command & Conquer 4, хоча ця гра закінчує історію Кейна.

Книги з серії[ред.ред. код]

Кейт де Кандідо, «Тиберіумні війни» (Видавничий дім «Азбука-классика») — книга описує події, що відбуваються одночасно з грою Command & Conquer 3: Tiberium Wars.

Серія Red Alert[ред.ред. код]

Ігри з серії Red Alert відбуваються в альтернативній часовій шкалі, що з'явилася, коли Альберт Ейнштейн після серії дослідів, прикладом яких був Філадельфійський експеримент, в 1946 відправляється в минуле і усуває з політичної арени Адольфа Гітлера, щоб запобігти Другу світову війну. Проте ні до чого хорошого цей намір не призводить: ніким не стримуваний Йосип Сталін під впливом агентів Братства Нод, проник у верхи КПРС й інспірував масові репресії проти старих більшовиків, на чолі Радянського Союзу робить масований наступ на Європу. Такий історичний фон першої гри з серії Red Alert. Для неї були випущені два додатки: Counterstrike і The Aftermath. З'явилися нові бойові одиниці, місії, розраховані на багато користувачів карти і музичні композиції.

Серія Red Alert замислювалася як передісторія до тіберієвой серії, там навіть фігурує Кейн. Однак, після виходу Red Alert 2 зв'язок між цими серіями стала неясною. Шанувальники гри вважають, що все залежить від того, яка сторона перемагає в Red Alert. Якщо виграють Радянський Союз, то продовженням слід вважати Command & Conquer, якщо ж Альянс, то Red Alert 2. Проте, ця думка неправильна, тому що тільки в союзницької кампанії можна побачити пов'язані факти, тоді як радянська перемога призводить до запобігання тимчасової лінії Command & Conquer. Кінохроніка на телевізійному екрані в союзницької кампанії справді натякає на формування «Глобальної оборонної ініціативи ООН». Але це тільки пасивна сцена, нереалізований ні в Red Alert 2, ні в продовженнях або доповнення.

Red Alert 2 є сиквелом до Red Alert і має аддон Yuri's Revenge . У Red Alert 2 Радянський Союз вторгається в Сполучені Штати, використовуючи технологію контролю свідомості для полонення збройних сил США і нейтралізації ядерного арсеналу США. В Yuri's Revenge радник радянського прем'єр-міністра Романова Юрій зраджує Радянський Союз і робить спробу отримати владу над усім світом за допомогою пси зброї. Цього разу замість того, щоб боротися проти Рад або Альянсу, гравець воює проти Юрія. Для цього доведеться скористатися Машиною Часу, щоб повернутися до того часу, коли Юрій ще не був такий сильний. На відміну від попередньої гри серії, Red Alert 2 не містить жодних посилань до тіберієвой серії, змушуючи деяких вважати, що серія Red Alert відхиляється від Tiberian Dawn.

27 жовтня 2008 (у Росії — 31 жовтня) вийшов Red Alert 3. Радянський Союз на межі розпаду. Віце-прем'єр Черденко і генерал Крюков відправляються в минуле і вбивають Альберта Ейнштейна. Повернувшись у свій час, вони отримують владу в СРСР, і майже вся Європа захоплена радянськими військами. Але захоплені війною непримиренні вороги: СРСР і Альянс не помічають появи нової військової держави — Японії. Японія починає широкомасштабний наступ на Радянський Союз …

Westwood також випустила диски з музикою з ігор Red Alert. Диски продаються окремо від гри, а також поставлялися в складі колекційних видань ігор.

Ігри з серії[ред.ред. код]

Command & Conquer: The First Decade[ред.ред. код]

До десятиріччя серіалу, компанія Electronic Arts випустила колекційний збірник, який включає в себе всі 12 ігор серії C&C, крім Tiberium Wars. Так само в комплекті поставляється бонусний DVD з відео про створення серіалу і ексклюзивний постер.

Generals[ред.ред. код]

Command & Conquer: Generals за сюжетом не має ніякого відношення до попередніх іграх серії. Крім того, на відміну від попередніх ігор під маркою C & C, Generals і пакет додаткових місій Zero Hour були розроблені студією EA Los Angeles, утвореної з залишків колективу компанії Westwood Studios, коли EA закрила студію Westwood в Лас-Вегасі.

У грі використаний рушій SAGE. Це перша тривимірна стратегія у всесвіті Command & Conquer. Крім того, це перша в історії бренду C & C гра, оскільки не містив відеороликів, що розповідають про розвиток сюжету, а також не має традиційного інтерфейсу та ігрової механіки. У зв'язку з цим багато хто вважає, що ярлик C & C тут абсолютно ні до чого і був використаний EA виключно у комерційних цілях.

У грі Generals війну між собою ведуть три абсолютно різні за застосовуваним озброєнь угруповання: США з їх високотехнологічним озброєнням, Китай з його потужним наступальним озброєнням і слабкою обороною і GLA (Global Liberation Army, Глобальна армія визволителів), терористична мережа з саморобною зброєю і тактикою партизанської війни. Китай і США є головними цілями ГАО.

Було випущено додаток Command & Conquer: Generals: Zero Hour.

Generals: Zero Hour привнесла багато нового в оригінальну гру. Наприклад, кожна сторона може вибрати собі одного з трьох генералів (не доступно в кампанії). Кожен з генералів має певну спеціальність і особливі бойові одиниці. Так, один з генералів США спеціалізується на лазерному зброю і тому має тільки лазерні танки і гармати замість стандартних американських танків. За ГАО хотілося б відзначити генерала-підривника, бойові одиниці якого можуть у будь-який момент за наказом підірвати себе. Нових сторін у гру додано не було.

Ігри з серії[ред.ред. код]

Electronic Arts поширює старі ігри серії безкоштовно[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Kerstin Mueller; Amanda Taggart (9 липня 2009). 3A% 2F% 2Fnews. ea.com% 2Fportal% 2Fsite% 2Fea% 2Findex.jsp% 3FndmViewId% 3Dnews_view% 26newsId% 3D20090709005352% 26newsLang% 3Den & date = 2011-03-31 «http://news.ea.com/portal/site/ea/index.jsp?ndmViewId=news_view&newsId=20090709005352&newsLang = en» (англійською). Electronic Arts Inc. Архів ea.com / portal / site / ea / index.jsp? ndmViewId = news_view & newsId = 20090709005352 & newsLang = en оригіналу за 31 березня 2011. Процитовано 2011-03-31. «Electronic Arts Inc. (NASDAQ: ERTS) today announced that, after almost 15 years and 30 million games sold, EALA is bringing the award-winning Tiberium series to an epic conclusion with Command & Conquer ™ 4» 

Посилання[ред.ред. код]

Command & Conquer