Істрійська жупанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Істрійська жупанія
хорв. Istarska županija
—  жупанія  —
Прапор
Прапор
Герб Істрійська жупанія }}}
Герб
Адміністративний центр Пазин
Уряд
 - Жупан Борис Мілетич (незалежний)
Площа
 - Повна 2820 км²
Населення (2001)
 - Усього 206 344
 - Густота 73,2/км²
Area code 052
Код ISO 3166 HR-18
Вебсайт: http://www.istra-istria.hr/
Розташування Істрійська жупанія
Розташування жупанії в межах Хорватії
Розташування жупанії в межах Хорватії
Мапа
Захід сонця в м. Ровінь
Пляжі Пули
Вулиця м. Хум
Вершина гори Учка
Узбережжя Істрії
Умаґ
Пазин
Фажана

І́стрійська жупа́нія (хорв. Istarska županija, італ. Regione Istriana) — жупанія на заході Хорватії. Охоплює більшість півострова Істрія на Адріатичному морі.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Адміністративний центр і місцеперебування органу представницької влади жупанії (скупщини) — місто Пазин. Уряд жупанії знаходиться в місті Пула. Урочисті засідання скупщини жупанії проходять, як правило, у будівлі колишнього істрійського ландтагу в Поречі.

Офіційна мова — хорватська, у ряді населених пунктів (головним чином на узбережжі) офіційний статус має італійська. Дві рідкісні мови — істророманська та істрорумунська перебувають на межі вимирання.

Географія[ред. | ред. код]

Жупанія Істрія розташована на півострові Істрія між Трієстською затокою і затокою Кварнер. Це найзахідніша частина Республіки Хорватія. На півночі жупанія межує зі Словенією, на північному сході — з Приморсько-Горанською жупанією.

Жупанія має берегову лінію 445 км, що становить разом з островами територію площею 539,9 км². Прибережні береги порослі кам'яним дубом і суничними деревами. Ліси, переважно дубові та соснові, покривають третину території жупанії. Вони, у поєднанні з морським повітрям, створюють особливий цілющий клімат півострова.

Найвища точка Істрії — гора Учка (1396 м).

Клімат[ред. | ред. код]

На захищеній з півночі хребтами Альп території жупанії дуже м'який середземноморський клімат, гранична температура літа — 24ºС в серпні, гранична температура взимку — 5ºС у січні. Повітря вологе, особливо в приморських містах Пореч, Врсар, Ровінь, Пула та інших. Температура вища 10 °C тримається більш ніж 240 днів у році. Сильна спека (вище 30 °C) триває близько трьох тижнів.

Переважання вітрів: взимку — холодний північний бора, влітку — південний сіроко, який приносить дощ.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Жупанію поділено на 10 міст і 31 громаду.

Міста:

Громади:

Найбільша міська агломерація Пула має населення 82 000 жителів. Інші великі міста — Пореч, Ровінь, Пазин, Лабін, Новіград, Умаґ, Бузет , Бує, Воднян. Близько 70,7% населення живе в містах.

Саме тут розташоване найменше місто у світі — Хум, з населенням 22 людини (три сім'ї), яке занесено до Книги рекордів Гінесса.

Населення[ред. | ред. код]

На території жупанії проживає понад 250 000 жителів, що становить 4,65% населення країни. Згідно з переписом населення 2001 року переважну більшість населення становлять хорвати. В цілому, національний склад жупанії розподілився таким чином:

нація чисельність відсоток
хорвати 148 328 71,88%
італійці 14 284 6,92%
серби 6 613 3,20%
боснійці 3 077 1,49%
албанці 2 032 0,98%
словенці 2 020 0,98%
істрійці* 8 865 4,30%

* Форма етнічного самовизначення певної частини населення Істрії.

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Істрія # Історія

Економіка[ред. | ред. код]

Рівнинні території жупанії використовуються під сільське господарство (вирощування зернових та овочів). Ближче до моря — виноградарство, вирощення олив та інжиру. Сільське господарство, виробництво екологічно чистої продукції та високоякісних вин є пріоритетом сільськогосподарського сектору Істрії.

Добре розвинені обробна промисловість, рибальство, виробництво будматеріалів (вапна, цементу, цегли й каменю), торгівля і транспорт.

Найрозвиненіші галузі промисловості: суднобудування (у 70-х роках суднобудівний завод «Уляник» випускав найбільші у світі кораблі, наприклад «Berge Adria»), металообробка, лісова і меблева промисловість, виробництво пластмас, автозапчастин, електроприладів та побутової техніки, текстильна і тютюнова промисловість.

За економічними показниками лідирують обробна промисловість, туризм і торгівля.

Туризм[ред. | ред. код]

Півострів Істрія є одним з популярних туристичних регіонів Хорватії завдяки своїй багатій історії, безлічі пам'яток архітектури, найчистішому морю і прекрасним можливостям для відпочинку. Сприятливий клімат півострова, обумовлений поєднанням хвойних і листяних дерев, чудово підходить людям із захворюваннями дихальної системи.

Літній туристський сезон триває з травня по жовтень і приваблює в ці місця багато відпочивальників.

Економічний і туристичний центр — Пула, розташований на узбережжі. Основні приморські міста-курорти: Умаґ, Пореч, Ровінь, Пула, Медулін, Рабаць, Ловран, Новіград.

Найвідомішими материковими містами є Мотовун і Грожнян.

Пляжі здебільшого кам'яні, але зустрічаються і галькові, завдяки чому море тут прозоре і чисте. Особливої уваги заслуговує унікальна чистота істрійського узбережжя. З кожним роком кількість «блакитних прапорів» ЮНЕСКО, якими відзначаються найчистіші пляжі, збільшується.

За основу місцевої кухні правлять делікатеси з морепродуктів.

Природні визначні пам'ятки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]