Андрій Абазин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Абазин Андрій)
Перейти до: навігація, пошук
Андрій Абазин
Abazin.jpg
Народився бл. 1634
Помер 1703
Шаргород
страчений поляками (посаджений на кіл)
Громадянство Річ Посполита
Національність абазинець
Проживання Правобережна Україна
Звання полковник Брацлавський
Термін 1684-1703
Батько Мехмед Абаза-паша
Мати ? донька Станіслава Конецпольського
Рід Абаза
Дружина Сафта Доціул
Діти Семен, Анна, Ілля, Іона

Андрі́й Абази́н (?—1703, Шаргород) — український військовий діяч, один з керівників національно-визвольної боротьби українського народу проти польських загарбників наприкінці XVII — на початку XVIII століть у Правобережній Україні. Брацлавський полковник у 1684-1703 роках. За походженням абазинець.

Короткі відомості[ред.ред. код]

Згідно поширеної версії був сином турецького візира Мехмеда Абази-паші, що походив з абазинського княжого роду, та незнаної на ім'я доньки польського гетьмана Станіслава Жолкевського.

Учасник спільного походу польського і козацького військ проти турецьких військ у Молдову в 1686-1687 роках. У 1691-1696 роках брав участь у походах на турецькі фортеці Кизикермен, Буджак, Очаків, Тягиню. Організатор оборони від нападів турецько-татарського війська.

У 1702-1703 роках очолив повстання козаків Брацлавщини й мешканців Поділля проти Речі Посполитої. Наприкінці жовтня 1702 року Абазин разом із загонами богуславського полковника Самійла Самуся брав участь в облозі Білої Церкви, взятті Немирова, Бара та інших міст Поділля.

За переказами, наприкінці 1702 — на початку 1703 року Абазин перебував на території нинішнього Борщівського району Тернопільської області, організовуючи місцевих жителів на збройні виступи[1].

У лютому 1703 року в бою під Ладижином (тепер місто Вінницької області) був тяжко поранений і потрапив у полон. За наказом польного гетьмана Адама Миколая Сенявського був підданий тортурам і посаджений на палю в Шаргороді.

Від одного з його синів, Іллі Андрійовича Абази, вів своє походження відомий дворянський рід Абаза, представники якого займали високі державні посади в Російській імперії.

У літературі[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Мельничук Б. Абазин Андрій // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 17. — ISBN 966-528-197-6.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]