Абхазька залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абхазька залізниця
Passenger train in Psyrtskha, Abkhazia.JPG
Тип залізнична компанія і державне підприємство
Форма власності державне підприємство
Статус діюча
Засновано 1992
Штаб-квартира Сухумі
Роки функціонування з 1991
Експлуатаційна довжина колій 221 км
Ширина колії 1 520 мм

Джерела:

 • CMNS: Абхазька залізниця на Вікісховищі
  Мапа Абхазії з Абхазькою залізницею

  Абхазька залізниця — частина залізниці Грузії, що знаходиться поза контролем грузинського уряду і контролюється сепаратистською владою Абхазії. Складається з головної залізниці завдовжки 185 км вздовж Чорного моря і відгалуження до Ахмара (біля Ткварчелі) — 36 км.[1] Була з'єднана до 1992 року з Північно-Кавказькою залізницею і належала Грузинській залізниці, але в результаті війни в Абхазії (1992—1993) з Грузинською залізницею сполучення було перервано. Залізниця фактично перебуває у власності державної компанії (абх. Аҧсны Аиҳаамҩа, рос. Абхазская Железная Дорога), що не визнається грузинською владою. На початок 2008 р. існував лише один регулярний поїзд Москва-Сухумі, також мав місце і нерегулярний вантажний рух.

  Опис[ред. | ред. код]

  Довжина залізниці — 221 км. являє собою залізничну магістраль, що перетинає весь регіон від зупиночної платформи Псоу (грузино-російський кордон) до зупиночної платформи Інгурі (адміністративний кордон Абхазії) вздовж узбережжя Чорного моря, а також відгалуження ОчамчираТкварчелі. Залізниця одноколіна, двоколійних ділянок немає. У 50-60х роках вся залізниця була електрифікована, нині електрифікація збереглася тільки на ділянці Псоу — Сухумі. Ділянка Очамчира — Сухумі повністю деелектрифікована в 2007 році. Пасажирські перевезення на сьогодні здійснюються від платформи Псоу до Сухумі. Залізничне полотно від платформи Ачгуара до станції Інгірі (Грузія) розібране.

  Весь рухомий склад перебуває у сильно зношеному стані та потребує списання або капітального ремонту. Семафори і сигналізація не працює[2], координація руху здійснюється за допомогою стільникового зв'язку.

  Пасажирське рух представлено лише двома беспересадочними вагонами Москва — Сухумі у складі поїзда № 76/75 АдлерМосква формування Північно-Кавказької залізниці (один потяг на добу туди, й назад). Ділянка Ткварчелі— Очамчира використовується для доставки вугілля з Ткварчелі до порту Очамчири.

  Вокзали на всіх станціях абхазької залізниці занедбані і руйнуються.

  На станціях Гагра, Гудаута, Сухумі працюють квиткові каси, підключенні до мережі Экспресс-3.

  До 1991 року залізниці в Абхазії входили до складу Закавказької залізниці. Абхазьку ділянку обслуговувало Сухумське, а пізніше Самтредське відділення. У Сухумі перебувало пасажирське вагонне депо ЛВЧД-1, моторвагонне і локомотивне депо. Пасажирські і вантажні поїзда обслуговувались локомотивами ТЧ Сухумі і ТЧ Самтредіа (Грузія).

  Після розпаду СРСР ЗКВЗ розділилася на Вірменську та Грузинську залізниці.

  Дивись також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  Джерела[ред. | ред. код]