Молдовська залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Молдовська залізниця
Calea Ferată din Moldova
Тип Державне підприємство
Форма власності державне підприємство
Галузь Залізничний транспорт
Засновано 1991
Штаб-квартира Кишинів
Ключові особи Топала Юрій Костянтинович, генеральний директор
Продукція Залізничний транспорт, вантажний транспорт, сервіс
Власник(и) Молдовська держава
Співробітники
  • 12 000 осіб
Сайт Official Site • CFM.md

CMNS: Молдовська залізниця на Вікісховищі

Railway map of Moldova.png

Молдовська залізниця (рум. Calea Ferată din Moldova) — залізничний оператор у Республіці Молдова, який несе відповідальність за пасажирські та вантажні перевезення, а також залізничну інфраструктуру в межах країни. Є наступником Одесько-Кишинівською залізниці часів СРСР. Загальна протяжність мережі CFM (станом на 2009 рік) — 1232 км, з яких 1218 км широкої колії (1520 мм), і 14 км стандартної колії (1435 мм). Вся мережа одноколійна і неелектрифікована. Межує з румунськими залізницями (1520/1435 мм — зміна ширини колії) на заході, і Українськими залізницями на сході.

Історія[ред. | ред. код]

У 1844 році генерал-губернатор Новоросії і Бессарабії граф Михайло Воронцов розробив проєкт залізниці, що мала з'єднати Одесу зі селом Паркани на Дністрі. Залізнична компанія Одеса — Київ запропонувала з'єднати залізницю Одеса-Київ з відгалуженням на Паркани через Тирасполь. За указом імператора Миколи I будівництво фінансувалось урядовим коштом.

У 1871 році було побудовано міст через річку Дністер. 28 серпня 1871 року залізничне сполучення Тирасполя з Кишиневом було офіційно відкрито. Ця дата вважається датою заснування молдавської залізниці. Лінія, що з'єднує Бессарабію з Чорним морем та мережа залізниць України та Росії, стали основою для майбутнього розвитку.

У 1875 році лінію Кишинів — Корнешти — Унгени було відкрито і створено з'єднання з Румунською залізничною мережею.

Рухомий склад[ред. | ред. код]

MD.ST.Strășeni modern.train.leaving 2012-10-21.JPG

Більша частина рухомого складу, що використовуються CFM була зроблена в СРСР та країнах РЕВ. Найпоширеніші типи локомотивів: М62, 3ТЕ10М, 2ТЕ10М, 2ТЕ10В, 2ТЕ10Л, ЧМЕ3, ТЭМ2У.

Політична заангажованість[ред. | ред. код]

Персонал CFM в основному складається з російськомовних працівників, російська мова використовується у процесі роботи. Примітно, що головний виконавчий директор CFM Мирон Гагауз, який обіймав посаду міністра транспорту, є одним з небагатьох членів уряду, хто не говорить офіційною мовою країни. Історично склалося так, що CFM має хороші стосунки з комуністичною партією Молдови. У 2009 році його працівники підписали листа, в якому вони засудили протести опозиції проти фальсифікації парламентських виборів у 2009 році.

Перспективи відновлення руху з Бесарабією[ред. | ред. код]

У 1999 році через відсутність вантажопотоку і аварійний стан колії на ділянці Березине — Басарабяска було демонтовано близько 20 км залізничних колій на території України (Одеська залізниця) і майже 1,5 км — на території Молдови (Молдовська залізниця).

Залізничники України і Молдавії планували розпочати влітку 2016 року реалізовувати проект будівництва залізничної ділянки Березине — Басарабяска і розпочати капітальний ремонт колії дільниці Арциз — Березине, але роботи так і не розпочалися через відсутність фінансування. Орієнтовна вартість робіт з української сторони становила 300 млн гривень[1].

У травні 2017 року було заплановано знайти паритетне фінансування, щоб вкладати не тільки українські бюджетні гроші, а і європейські гранти під цей проект[2].

30 липня 2017 року, під час засідання українсько-молдовської робочої групи з питань транспорту, яке відбулося в Кишиневі, Молдова підтвердила проведення відновлювальних робіт на своїй ділянці протяжністю 2,2 км. Вже складено кошторис попередньої вартості будівництва верхньої будови колії, а також акти по відновленню сегмента перегону Басарабяска — Березине. Крім того, що згідно із поправками до двосторонньої угоди, умови регулювання міжнародних перевезень вантажів між двома країнами на двосторонній і транзитної основі будуть послаблені. Зміни повинні бути остаточно затверджені під час Міжурядової комісії, яка відбудеться у вересні 2017 року в Одесі[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Chisinau railway station 02.jpg Chisinau Station.jpg Станция Бендеры 1 - Донор.jpg Станция Бендеры 2 - Донор.jpg
Вокзал ст. Кишинів Перони ст. Кишинів Вокзал ст. Бендери І Вокзал ст. Бендери ІІ
Railway terminal, Calarasi (Moldova).jpg Lipcani railway station.jpg Ocnița railway station.jpg
Вокзал ст. Калараш Вокзал ст. Липкани Вокзал ст. Окниця

Дивись також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]