Азербайджанська література

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Культура Азербайджану
Azeri carpet (Sirvan group).jpg
 
Категорія КатегоріяІнші країни

Азербайджанська література (азерб. Azərbaycan ədəbiyyatı) — сукупність письмових творів на азербайджанському мовою, яка є державною мовою Азербайджану і широко поширений на північному заході Ірану, а також у Грузії, Туреччини та Росії.

Поява літератури азербайджанською мовою[ред. | ред. код]

Азербайджанська мова належить до огузскої підгрупі тюркських мов. Ця мова з'явився в регіоні в XI-XII століттях з приходом тюркомовних племен із Середньої Азії і поступово розвинулася до її нинішньої форми. Літературна азербайджанський мова почала складатися з XI століття, однак письмова азербайджанська література виникла в XIV-XV століттях.

Письмовим епічним пам'ятником огузских племен, пізніше увійшли до складу азербайджанського народу є героїчний епос Деде Коркуд, який виник у Середній Азії, але остаточно сформувався на території Азербайджану, де огузи жили більш компактно. Загальноприйнятий текст складалася з IX століття епосу був складений тільки в XV столітті.

C монгольськими нашестям XIII століття посилюється процес тюркізаціі Азербайджану, що почався ще в попередній період; до кінця XV століття він привів до появи азербайджанської народності зі своєю власною мовою тюркської групи. Письмова, класична азербайджанська література почалася після монгольської навали і стала розвиватися в XVI столітті після того, як Сефевідської династія встановила своє домінування в Ірані. Азербайджанська література розвивалася під сильним впливом перської літератури, і автори, які писали на азербайджансько-тюркською мовою, були як правило двомовні.