Азербайджанська література

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Azeri carpet (Sirvan group).jpg
Культура Азербайджану
Література
Архітектура
Музика
Театр
Танець
Балет
Килимарство
Фольклор
Костюм
Образотворче
мистецтво
Міфологія
Освіта
Кіно
Кулінарія
Чайна культура
Свята та пам'ятні дні
Новруз
Весілля
Релігія
Спорт
Туризм

Азербайджанська література (азерб. Azərbaycan ədəbiyyatı) — сукупність письмових творів на азербайджанському мовою, яка є державною мовою Азербайджану і широко поширений на північному заході Ірану, а також у Грузії, Туреччини та Росії.

Поява літератури азербайджанською мовою[ред.ред. код]

Азербайджанська мова належить до огузскої підгрупі тюркських мов. Ця мова з'явився в регіоні в XI-XII століттях з приходом тюркомовних племен із Середньої Азії і поступово розвинулася до її нинішньої форми. Літературна азербайджанський мова почала складатися з XI століття, однак письмова азербайджанська література виникла в XIV-XV століттях.

Письмовим епічним пам'ятником огузских племен, пізніше увійшли до складу азербайджанського народу є героїчний епос Деде Коркуд, який виник у Середній Азії, але остаточно сформувався на території Азербайджану, де огузи жили більш компактно. Загальноприйнятий текст складалася з IX століття епосу був складений тільки в XV столітті.

C монгольськими нашестям XIII століття посилюється процес тюркізаціі Азербайджану, що почався ще в попередній період; до кінця XV століття він привів до появи азербайджанської народності зі своєю власною мовою тюркської групи. Письмова, класична азербайджанська література почалася після монгольської навали і стала розвиватися в XVI столітті після того, як Сефевідської династія встановила своє домінування в Ірані. Азербайджанська література розвивалася під сильним впливом перської літератури, і автори, які писали на азербайджансько-тюркською мовою, були як правило двомовні.