Акула-ангел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акула-ангел
Час існування: пізній юрський період (161 млн років) — наш час[1]
Акула-янгол японська, Squatina japonica
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Хрящеві риби (Chondrichthyes)
Підклас: Пластинозяброві (Elasmobranchii)
Надряд: Акули (Selachimorpha)
Ряд: Акулоангелоподібні (Squatiniformes)
Buen, 1926
Родина: Акулоангелові (Squatinidae)
Bonaparte, 1838
Рід: Акула-ангел (Squatina)
A. M. C. Duméril, 1806
Типовий вид
Squalus squatina
Linnaeus, 1758
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Squatiniformes
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Squatiniformes
EOL logo.svg EOL: 24017
ITIS logo.svg ITIS: 563990
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 55139
Fossilworks: 34570

Акула-ангел[2] (Squatina) — рід акул, єдиний у родині акулоангелові (Squatinidae) і ряді акулоангелоподібні (Squatiniformes).

Опис[ред. | ред. код]

Акули-янголи мають широке сплощене тіло й тупе округлене рило з вусиками. Грудні плавці в них сильно збільшені, що, очевидно, послужило підставою для присвоєння цим рибам їхньої дивної назви — морські ангели. По зовнішньому вигляді ці акули дуже подібні зі скатами, але зяброві щілини в них розташовані з боків тіла, як й у всіх інших акул. Ознаки, що зближують морських ангелів зі скатоподібними — сплющене тіло; грудні плавці, що розширюються в передній частині; спинні плавці, які відсунуті дозаду — не свідчать про близьку спорідненість цих риб. Вони являють собою незалежно виниклі пристосування до подібного способу життя на дні моря. З погляду анатомії акули-янголи — справжні акули. Про це ж свідчать й особливості їхнього плавання: як і всі акули, вони пересуваються за допомогою коливальних рухів хвоста.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Рід Squatina містить 23 види, які зустрічаються в помірковано теплих і субтропічних водах всіх океанів. Найбільший з них — Акула-ангел європейська (S. squatina), що живе в Середземному морі й біля атлантичного узбережжя Європи, досягає довжини 2,4 м і ваги 72 кг. Всі акули-янголи ведуть донний спосіб життя, віддаючи перевагу малим глибинам і нерідко зариваються у пісок. Втім, Акула-янгол американська (S. dumeril) була спіймана один раз на глибині, що перевищує 1200 м.

Живлення[ред. | ред. код]

Їжу скватинових акул становлять дрібні донні риби (камбала, барабулька) і безхребетні (морські їжаки, молюски, краби).

Розмноження[ред. | ред. код]

Всі види акул-янголів є яйцеживородними. Акула-ангел європейська, наприклад, приносить у літню пору до 25 акуленят, що мають довжину близько 30 см.

Значення[ред. | ред. код]

Промислове значення акул-янголів невелике. У 1978 році Майкл Вагнер, власник риболовецької компанії в Санта-Барбарі, штат Каліфорнія, почав комерційний вилов акул-ангелів і у 1984 році вилов досяг 310 т. Промисел спустошив місцеву популяцію і в даний час регулюється законом.

Види[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bourdon, J. (2009). Genera from the Fossil Record: Squatina. The Life and Times of Long Dead Sharks. Retrieved on July 8, 2009.
  2. Куцоконь Ю., Квач Ю. Українські назви міног і риб фауни України для наукового вжитку // Біологічні студії. — 2012. — Т. 6, №2. — С. 199—220. Архів оригіналу за 2013-06-23. 
  3. Acero P., Arturo; Tavera, José J.; Anguila, Rafael; Hernández, Luis (July 2016). A New Southern Caribbean Species of Angel Shark (Chondrichthyes, Squaliformes, Squatinidae), Including Phylogeny and Tempo of Diversification of American Species. Copeia 104 (2): 577–585. doi:10.1643/CI-15-292. 

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Вилер А. Сем. Плоскотелые акулы Squatinidae // [[1] Определитель рыб морских и пресных вод Северо-Европейского бассейна]. — М. : Легкая и пищевая промышленность, 1983. — 432 с.