Андрій Боболя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Андрій Боболя, апостол Полісся
Фігура Анджея Боболи, перед його святинею в Варшаві

Св. Андрій Бобо́ля (пол. św. Andrzej Bobola; 30 листопада 1591(15911130), Страхоцін, Сяноцький повіт, Підкарпатське воєводство, Польща — 16 травня 1657, Іванове, Брестська область, Білорусь) — польський римо-католицький діяч, святий, священомученик, чернець ордену єзуїтів.

Життєпис[ред.ред. код]

Був прийнятий в Товариство Ісуса (єзуїтів) в 1616 році у місті Вільно; рукоположений у священики в 1622 році. Спершу виконував функції проповідника й керівника маріанської конгрегації. Однак з 1635 року, з часу коли почався активний спротив русинів католицькій експансії, святий Андрій став мандрівним проповідником у Білорусі і зміцнював католицьку віру в багатьох з тих, хто вагався, чи не повернутися до віри батьків. З 1636 до смерті в 1657 році пройшов сотні миль по пісках і болотах величезної долини ріки Прип'яті.

Вирізнявся своєю релігійною діяльністю, особливо в Бобруйську і Пінську, де завзято проповідував католицизм, внаслідок чого його інколи називають апостолом Полісся. У 1657 році, під час бойових дій, наступних за національно-визвольною війною українського народу, Андрій Боболя був схоплений козаками, які піддали його страшним мукам. Помер в м. Янові (Іванове, сучасна Брестська область) мученичою смертю, а опис його життя й смерті перевищує методи й міри середньовіччя: св. Анджею Боболі відсікли кінцівки, здерли з тіла шкіру, завдали вогняних опіків, відрізали ніс та інше. Тіло священомученика спершу було поховано в Пінську, а в 1827 році перенесено до Полоцька, пізніше — вивезено до Риму.

Папа Пій IX беатифікував його в 1853 році, а Папа Пій XI 17 квітня 1938 року його канонізував. Тіло було віднайдено нетлінним, зберігається в одному з костелів Варшави. Святий покровитель Пінської римо-католицької дієцезії у Білорусі.

Покровительство[ред.ред. код]

Святий Анджей Боболя — патрон Польщі та Варшавського римо-католицького архієпископства.

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Святий Це незавершена стаття про святого.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.