Ашера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ашера
Міфологія західносемітська міфологія, біблеїстика
Божество в фінікійська міфологіяd, угаритська міфологіяd і Ханаанська релігія
Місцевість Угарит, Фінікія
Заняття верховна богиня-мать
Діти 70 дітей - богів
Атрибути дерев'яний стовп - «ідол дібровний», гай дерев
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Аше́ра, Асірат, Асірту, Асірату, хетська Ашерту, аморейська Ашрату (івр. אשרה ,עשתרת‎‎ Ашторет, араб. عشتار‎‎‎ Іштар, перс. ایشتار Істар, грец. Ἀστάρτῃ Астарта; Ануніт, Нана, Інана) — угаритсько-фінікійська богиня (західносемітська міфологія), праматір і володарка богів, дружина верховного угаритського бога Ілу. А також назва дерев'яного стовпа, що символізує богиню. Слово трапляється в Старому Завіті, у текстах угаритських міфів та інших пам'ятках стародавнього Близького Сходу. Синодальний переклад передає слово «ашера» як «гай», «діброва», «ідол дібровний», «дерево» й «Астарта».

Угаритська богиня Асірату згадується в багатьох міфах, як дружина бога Ілу і мати богів, шерег культурних зображень жінок присвячені їй.

Ягве і його Ашера[ред. | ред. код]

Написи, знайдені в Кунтілет Аджруд і Кірбет ель Ком викликали дискусію серед учених про роль Ашери в давньоєврейській релігії. Обидва написи містять благословення, адресоване Ягве та «його ашері» з метою здобуття покровительства. Лишилося питання, що означає слово «ашера» — ім'я богині або об'єкт, який використовується в культі Ягве. У давньоєврейській мові до власних імен не приєднувалися займенникові суфікси, отже, згадка «його Ашера» вказує на те, що мова може йти про предмет, а не про богиню. З іншого боку, сумнівно, щоби формула благословення, використовувана для здобуття захисту і заступництва, мала своїм об'єктом дерев'яний стовп. Якщо написи говорять про богиню Ашер, то це означає, що вона відігравала значну ролю у релігії стародавніх ізраїльтян, виступаючи як дружина бога Ягве. Певно, що безліч жіночих фігур з теракоти, віднайдених на теренах стародавнього Ізраїлю, являють собою зображення Ашери.

На честь Ашери названо астероїд «214 Ашера», відкритий в 1880 році.

Угаритські міфи[ред. | ред. код]

Тексти, знайдені в стародавньому місті-державі Угариті — основне джерело відомостей про Ашер. У циклі Баал Ашера (Асірату) — це верховна богиня-матір, дружина глави пантеону Елу. У Оповіді про Карату згадується храм Астарти в країні тірійців і сідонян, що дозволяє зробити висновок про поширення культу Астарти в Фінікії. Не слід ототожнювати Ашер і Астарту, бо в угаритських міфах — це два різних персонажі.

Старий Заповіт[ред. | ред. код]

Термін «ашера» зустрічається близько сорока разів в масоретській редакції. У більшості випадків термін позначає культовий об'єкт, який можна зробити, зрубати і спалити.

У 3Цар.15:13 говориться, що цар Аса позбавив свою матір Мааху звання цариці за те, що вона зробила ідола (міплецет) Ашери (євр. «міфлецет лаашера», Vulg.: «in sacris Priapt» — ідол фалічного культу, найбільш огидного для юдеїв). Аса зрубав міплецет і спалив його у потоку Кедрон. Схоже, що цей текст описує впливову царицю юдеїв як учасницю культу Ашери.

3Цар.18:19 оповідає про 400 пророків Ашери, що їли зі столу цариці Єзавелі.

Етимологія[ред. | ред. код]

Походження імені Ашера лишилося невизначеним. Вчені висунули кілька альтернативних гіпотез, нижче наведені деякі з них.

  • Зв'язок з староєврейською ім'ям Ашер. Вважається, що ім'я восьмого сина Якова пов'язано з божеством Ашер або Ошрі, що приносить удачу. Таку думку засноване на аналізі вірша Бут.30:13, в якому Лія народивши сина вигукує: івр. באשרי‎ «бе-Ошрі», дослівно — «для моєї удачі». Деякі вчені схильні бачити в цьому вигуку згадку про божество удачі. Якщо така інтерпретація вірна, то Ашера може бути формою жіночого роду імені божества Ашер або Ошрі.
  • Зв'язок з аккадским «асіртум» — священне місце.
  • Ашера — скорочення довшого титулу, що означає «Пані, зневажаюча Море». Така етимологія має на увазі, що Ашера — руйнівниця водного хаосу, подібно перемозі Мардука над Тіамат.
  • Зв'язок з Угаритська дієсловом «ʼṯr» — «слідувати». Іменник «ашера», утворене від цього дієслова, спочатку могло означати «супутниця», «дружина».

Археологія[ред. | ред. код]

Археологи в Ізраїлі відмітили відсутність ідола Ашера в житлах після доби руйнування Першого храму в м. Єрусалимі, що свідчить про припинення поклоніння ідолові Ашера, занепад ханаанських традицій в ізраїльському народі та прийняття ним монотеїзму[1].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Judith M. Hadley, The cult of Asherah in ancient Israel and Judah, Cambridge University Press, 2000.(англ.)
  • K. van der Toorn, Bob Becking, Pieter Willem van der Horst Dictionary of deities and demons in the Bible DDD, Eerdmans Publishing, 1999. — ISBN 0-8028-2491-9.(англ.)
  • David Noel Freedman, Allen C. Myers, Astrid B. Beck Eerdmans dictionary of the Bible, Eerdmans Publishing, 2000. — ISBN 0-8028-2400-5.(англ.)

Посилання[ред. | ред. код]