Багатодобові і багатоденні (етапні) пробіги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Багатодобові і багатоденні (етапні) пробіги зазвичай або розділені на щоденні етапи певної довжини або часу, або ж бігуни можуть розділяти їх на свій розсуд. Багатоденні пробіги можуть варіюватися від безперервного 48-годинного бігу до трансконтинентальних пробігів.

За марафон[ред. | ред. код]

Наддовгі дистанції можуть бути розділені на три великі категорії: традиційний марафон, ультрамарафон — будь-який біг більше марафону, і власне багатоденні пробіги, які починаються з 48-годинного бігу і можуть тривати практично до нескінченності, часто від шести днів до 3100 миль і більше.

Ультрамарафон, підвидом якого є багатоденні пробіги, включає заходи на будь-якій дистанції більше традиційного марафону — 42,195 км (26,2 миль). Основні дистанції — пробіги на 100 км і 100 миль. Найкоротшою дистанцією вважається 50 км. Залежно від складності пробігу (траса, температура), пробіги до 30 годин і більше, вважаються типовим ультрамарафоном, наприклад Бедвотер[en].

Типи пробігів[ред. | ред. код]

Чимало багатоденних пробігів проводиться на трасах або виміряних колах, що полегшує надання допомоги і підтримки бігунам. Альтернатива — етапні пробіги; до них відносяться пробіги зі стартом і фінішем в різних місцях, таких як Транс-Америка[en], що перетинає північноамериканський континент від узбережжя до узбережжя, і Марш Гобі[en], сім днів подорожі по пустелі Гобі, Екстремальний марафон Калахарі Augrabies (Kalahari Augrabies Extreme Marathon), 7-денний, 250-км пробіг по пустелі Калахарі, та Юкон Арктик Ультра[en], пробіг на 430/300/100/26 миль через Юкон в розпал зими.

Серед багатоденних пробігів — Транс-Європа[en], що проходила на трасі Лісабон — Москва у 2003 році, на дистанції близько 5100 кілометрів. Ці пробіги виводять бігуна на інший рівень, де біг стає способом життя і де харчування, сон, енергія і психічний стан повинні ретельно регулюватися. 3100 миль самоперевершення — найдовший сертифікований пробіг у світі.

Минуле[ред. | ред. код]

Золота ера багатоденних пробігів йде корінням в 1870-і — 1880-і роки. Тоді вони проводилися в критих приміщеннях і на них розігрувалися суттєві призи. Відомі як скороходи, ці спортсмени встановили рекорди, деякі з яких поліпшені зовсім недавно. Влітку 1809 року в Ньюмаркеті, Англія, Роберт Барклай Аллардіс[en], відоміший як капітан Барклай, подолав 1000 миль. Щогодини він пробігав/проходив мінімально одну милю (1,6 км).

6-денний біг[ред. | ред. код]

Докладніше: 6-денний біг

Найпоширенішим у цю епоху був 6-денний біг, який проходив з понеділка по суботу з днем відпочинку у неділю. У 1878 році сер Джон Дагдейл Естлі[en] створив серію з п'яти міжнародних 6-денних пробігів, в якій конкуренти боролися за Пояс Естлі (Astley Belt). Два найкращих бігуна, американець Едвард Пейсон Вестон[en], який пробіг 500 миль (804 км) за 6 днів, і англієць Чарлз Ровелл[en], що пробіг 241 км в перший день 6-денного бігу в 1880-их.

На початок 1890-х років, громадський ентузіазм до таких подій переключився на велогонки, і захоплення багатоденними пробігами прийшло до кінця. Інтерес знову виріс наприкінці 1920-х, з появою пробігів Транс-Америка[en]. Ці були трансконтинентальні етапні пробіги, які надихнули нове покоління долати величезні відстані. Призи у цих пробігах були невеликі, і інтерес до них повторно повернувся тільки в 1980-х роках. У 1980 році листоноша Дон Чой[fr] з Сан-Франциско організував перший сучасний 6-денний біг на стадіоні в Вудсайд, Каліфорнія[en].

Сьогодення[ред. | ред. код]

Останнім часом серед багатоденних пробігів можна виділити австралійські Сідней — Мельбурн, який проводився в 1983—1991, і Колак[en] (1983—2006)[1], в 2004 році перейменований на 6-денний біг Кліфа Янга.

Команда Шрі Чінмоя проводить щорічно в США кілька багатоденних пробігів: 6- і 10-денні пробіги, 3100 миль, 700-, 1000- і 1300 миль Ультра Тріо (зараз не проводиться), і кілька 24- і 48-годинних пробігів в Європі, Азії, Австралії та Нової Зеландії. Існують також Транс-Галлія[en], Транс-Німеччина[de], Транс-Корея, а також часом Транс-Ам і Транс-Австралія, і кілька 6-денних пробігів в Європі та Південній Африці.

Відомі скороходи[ред. | ред. код]

Відомі бігуни[ред. | ред. код]

Відомі багатоденні пробіги[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

 1. http://www.sixdayrace.com.au. Архів оригіналу за 16 січень 2008. Процитовано 21 лютий 2019. 
 2. http://www.4deserts.com www.4deserts.com
 3. sixdayrace.com.au. Архів оригіналу за 16 січень 2008. Процитовано 21 лютий 2019. 
 4. http://www.runthemoose.com
 5. http://www.extrememarathons.com
 6. http://www.biegiemprzezpolske.pl

Посилання[ред. | ред. код]

 • ArcticUltra.de — "Yukon Arctic Ultra' («Юкон Арктик Ультра»)
 • 4deserts.com — «4 Пустелі» (серія з чотирьох семиденних 250-км пробігів по пустелях у всьому світу)
 • AcrossTheYears.com — «Через роки, десятиліття, століття, і тисячоліття» (щорічний 24/48/72 годинний пробіг)
 • Multidays.com — "Новини багатоденних пробігів та ультрамарафону з усього світу. Також має вікі багатоденних пробігів.
 • Sri Chinmoy Races.org — «Всесвітній будинок марафонської команди Шрі Чінмоя» (господарів багатоденних пробігів по всьому світу)
 • TransEuropalauf.de — пробіг Транс-Європа
 • ULTRAmarathonRunning.com Глобальний календар подій та змагань ультрамарафону
 • «Транс Галлія» — (транс-Франція)