Біг на 3000 метрів з перешкодами

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
3000 steeple final Berlin 2009.jpg
Звичні розміри перешкод

Біг на 3000 метрів з перешкодами — бігова дисципліна легкоатлетичних змагань, в якій спортсмени дистанцію в 3 тисячі метрів, долаючи спеціально встановлені широкі й високі бар'єри й перестрибуючи ями з водою. Біг з перешкодами називають також стипльчезом за аналогією з видом кінних перегонів. Початкове значення назви — перегони, в яких орієнтиром слугує церковний шпиль. Крім класичного бігу з перешкодами на 3000 метрів, проводяться також аналогічні перегони на інші дистанції: 2000 метрів, дві милі, милю тощо.

Біг на 3000 метрів з перешкодами входить до програми Олімпійських ігор з 1920 року для чоловіків та 2008 року для жінок, а також до програми всіх важливих легкоатлетичних змагань, зокрема чемпіонатів світу.

Рекорд світу утримує катарець Саїф Сасід Шахін. Він становить 7.53,63 і зафіксований 2014 року. Олімпійський рекорд 8.03,28 встановив кенієць Консеслус Кіпруто на Іграх у Ріо-де-Жанейро.

Рекорд світу серед жінок належить росіянці Гульнарі Галкіній — 8.58,81 (2008). Це досягнення, встановлене на Пекінській Олімпіаді є водночас олімпійським рекордом.

Правила[ред. | ред. код]

Біг на 3000 метрів з перешкодами ведеться на спеціально облаштованій дистанції. При цьому перешкода (яма з водою) виноситься на спеціальний віраж, тому старт дистанції дається з окремої відмітки, яка відрізняється від відмітки старту звичайного бігу на 3000 метрів. Дистанція включає в себе подолання в загальному 35 перешкод (включаючи 7 ям з водою), по 5 на кожному колі.

Висота бар'єрів для чоловіків — 914 мм, для жінок 762 мм. Довжина ями з водою, що встановлюється одразу ж після бар'єру, приблизно 3,90 м, її глибина поблизу бар'єру 70 см, і далі вона поступово зменшується до нуля. На колі встановлено перешкоди та одну яму з водою. На дистанції 3000 метрів бігун повинен подолати 28 звичайних бар'єрів та 7 ям з водою. Правила змагань не зазначають способу долання перешкод, тому спортсмени часто ступають на бар'єр.

Тактика[ред. | ред. код]

Спортсмен повинен розподілити сили за тими самими принципами, що й на середніх дистанціях, але з урахуванням того, що потрібно зберегти резерви на подолання перешкод. В залежності від особистих особливостей підготовки спортсмен може долати перешкоду «бар'єрним кроком», тобто не торкаючись бар'єру (швидше, проте більш енергозатратно), або наступаючи на бар'єр.

Історія[ред. | ред. код]

Як і багато бігових дисциплін, стипль-чез походить з Англії. До середини XIX століття відносять перші офіційно зареєстровані результати в дисципліні 2 милі (3218 метрів) кросом з перешкодами серед студентів університету Оксфорда.

В програму Олімпійських ігор біг на 3000 метрів з перешкодами було вперше включено в 1920 році. до 1960-х років в цій дисципліні домінували європейські бігуни. З 1970-х по теперішній час лідерство захопили спортсмени з Африки. В програму чемпіонату світу біг на 3000 метрів з перешкодами серед жінок було включено в 2005 році. А на Олімпійських іграх в Пекіні в 2008 році жінки вперше розіграли між собою олімпійські нагороди в цій дисципліні.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Бігуни в стипль-чезі використовують спеціальні шиповки, які відрізняються від бігового взуття в інших видах спорту. Вони влаштовані так, щоб випускати воду після подолання водяної перешкоди.

Олімпійські чемпіони[ред. | ред. код]

Чоловіки[ред. | ред. код]

Дисципліни Золото Срібло Бронза
Антверпен 1920 прапор, що використовується країною на Іграх Персі Годж (GBR) прапор, що використовується країною на Іграх Патрік Флінн (USA) прапор, що використовується країною на Іграх Ернесто Амброзіні (ITA)
Париж 1924 прапор, що використовується країною на Іграх Вілле Рітола (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Еліас Кац (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Поль Бонтан (FRA)
Амстердам 1924 прапор, що використовується країною на Іграх Тойво Лоукола (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Пааво Нурмі (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Ове Андресен (FIN)
Лос-Анджелес 1932 прапор, що використовується країною на Іграх Волмарі Ісо-Голло (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Томас Евенсон (GBR) прапор, що використовується країною на Іграх Джо Маккласкі (USA)
Берлін 1936 прапор, що використовується країною на Іграх Волмарі Ісо-Голло (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Калле Туомінен (FIN) прапор, що використовується країною на Іграх Альфред Домперт (GER)
Лондон 1948 прапор, що використовується країною на Іграх Туре Шестранд (SWE) прапор, що використовується країною на Іграх Ерік Елсетер (SWE) прапор, що використовується країною на Іграх Готе Гагстрем (SWE)
Гельсінкі 1952 прапор, що використовується країною на Іграх Горас Ашенфелтер (USA) прапор, що використовується країною на Іграх Володимир Казанцев (URS) прапор, що використовується країною на Іграх Джон Діслі (GBR)
Мельбурн 1956 прапор, що використовується країною на Іграх Кріс Брешер (GBR) прапор, що використовується країною на Іграх Шандор Рожньої (HUN) прапор, що використовується країною на Іграх Ернст Лансен (NOR)
Рим 1960 прапор, що використовується країною на Іграх Здзіслав Кржишков'як (POL) прапор, що використовується країною на Іграх Микола Соколов (URS) прапор, що використовується країною на Іграх Семен Ржищин (URS)
Токіо 1964 прапор, що використовується країною на Іграх Гастон Ролантс (BEL) прапор, що використовується країною на Іграх Моріс Герріотт (GBR) прапор, що використовується країною на Іграх Іван Бєляєв (URS)
Мехіко 1968 прапор, що використовується країною на Іграх Амос Бівотт (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Бенджамін Кого (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Джордж Янг (USA)
Мюнхен 1972 прапор, що використовується країною на Іграх Кіпчоге Кейно (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Бен Джипчо (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Таріо Кантанен (FIN)
Монреаль 1976 прапор, що використовується країною на Іграх Андерс Єрдеруд (SWE) прапор, що використовується країною на Іграх Броніслав Малиновський (POL) прапор, що використовується країною на Іграх Франк Баумгартль (GDR)
Москва 1980 прапор, що використовується країною на Іграх Броніслав Малиновський (POL) прапор, що використовується країною на Іграх Фільберт Байї (TAN) прапор, що використовується країною на Іграх Ешету Тура (ETH)
Лос-Анджелес 1984 прапор, що використовується країною на Іграх Джуліус Корір (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Жозеф Мамуд (FRA) прапор, що використовується країною на Іграх Браян Дімер (USA)
Сеул 1988 прапор, що використовується країною на Іграх Джуліус Каріюкі (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Петер Коеч (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Марк Роуленд (GBR)
Барселона 1992 прапор, що використовується країною на Іграх Меттью Бірір (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Патрік Санг (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Вільям Мутвол (KEN)
Атланта 1996 прапор, що використовується країною на Іграх Джозеф Кетер (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Мозес Кіптануї (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Алессандро Ламбрускіні (ITA)
Сідней 2000 прапор, що використовується країною на Іграх Рубен Косгей (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Вілсон Бойт Кіпкетер (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Алі Еззіне (MAR)
Афіни 2004 прапор, що використовується країною на Іграх Єзекіїль Кембой (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Брімін Кіпруто (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Пол Кіпсілі Коеч (KEN)
Пекін 2008 прапор, що використовується країною на Іграх Брімін Кіпруто (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Маєдін Мекіссі-Бенаббад (FRA) прапор, що використовується країною на Іграх Річард Матілонґ (KEN)
Лондон 2012 прапор, що використовується країною на Іграх Єзекіїль Кембой (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Маєдін Мекіссі-Бенаббад (FRA) прапор, що використовується країною на Іграх Абель Мутаї (KEN)
Ріо-де-Жанейро 2016 прапор, що використовується країною на Іграх Консеслус Кіпруто (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Еван Джагер (USA) прапор, що використовується країною на Іграх Маєдін Мекіссі-Бенаббад (FRA)

Жінки[ред. | ред. код]

Дисципліни Золото Срібло Бронза
Пекін 2008 прапор, що використовується країною на Іграх Гульнара Самітова-Галкіна (RUS) прапор, що використовується країною на Іграх Юніс Джепкорір (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Катерина Волкова (RUS)
Лондон 2012 прапор, що використовується країною на Іграх Юлія Зарипова (RUS) прапор, що використовується країною на Іграх Габіба Грібі (TUN) прапор, що використовується країною на Іграх Софія Ассефа (ETH)
Ріо-де-Жанейро 2016 прапор, що використовується країною на Іграх Рут Джебет (BRN) прапор, що використовується країною на Іграх Хівін Джепкемої (KEN) прапор, що використовується країною на Іграх Eмма Коберн (USA)