Бедржих Сметана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сметана Бедржих

Бе́држих Сметана (чеськ. Bedřich Smetana МФА: [ˈbɛdr̝ɪx ˈsmɛtana] Аудіо вимоваопис файлу; *2 березня 1824, Літомишль — †12 травня 1884) — чеський композитор. Основний твір — симфонія «Моя країна» (чеськ. Má vlast).

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Літомишлі. Вже в п'ять років грав на фортепіано. Після закінчення початкової школи дочасно поступив на навчання до гімназії в Плзні. Проте навчатися тут не мав бажання, оскільки захоплювався музикою. По закінченні навчання переїжджає в Прагу, де стає вчителем музики. В цей час починає писати музику. Мав хороші музичні задатки.

З 1848 створює свою музичну школу і одружується з Катериною Коларовою. Згодом має з нею 4 дочки (троє померли). У 1856—1861 роках жив у шведському місті Ґетеборґ, де продовжує творити музику. Повернувся до Чехії в 1859. В цей час помирає його перша дружина. Під час перебування в Чехії часто відвідував Обржіст, де у 1860 році вдруге одружився з Барбарою («Betty») Фердінандовою; через рік повернувся до Швеції. Згодом претендував на вступ до Празької консерваторії, але не зміг цього здійснити через фінансові проблеми.

Проте успіх не забарився з операми «Брандербуржці в Богемії» (чеськ. Braniboři v Čechách) і «Продана наречена» (чеськ. Prodaná nevěsta). Згодом дістав премію за найкращу чеську оперу («Брандербуржці в Богемії»). Серйозний успіх прийшов з появою опери «Продана наречена». Завдяки такому великому успіху у 1866 він став диригентом оркестру театру.

Влітку 1874 перестав чути на праве вухо, наприкінці життя додалися розумові розлади. 22 квітня 1884 р. його було перевезено до лікарні для душевнохворих у Празі, де помер 12 травня 1884 року.

Пам'ятники Сметані[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Крунтяева Татьяна Семёновна Бедржих Сметана. 1824—1884. Краткий очерк жизни и творчества. Популярная монография. — Лениград : «Музыка», 1976. — 88 с. — 10 000 прим. (рос.)