Бернашівський заказник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ботанічний заказник місцевого значення «Бернашівський»
Бернашівка14.jpg
48°34′27″ пн. ш. 27°29′17″ сх. д. / 48.57417° пн. ш. 27.48806° сх. д. / 48.57417; 27.48806Координати: 48°34′27″ пн. ш. 27°29′17″ сх. д. / 48.57417° пн. ш. 27.48806° сх. д. / 48.57417; 27.48806
Розташування: Україна Україна
Вінницька область,
Могилів-Подільський район, с. Бернашівка
Площа: 77 га
Заснований: 1999 р.
Керівна
організація:
Бернашівська сільська рада
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Ботанічний заказник місцевого значення «Бернашівський». Карта розташування: Вінницька область
Ботанічний заказник місцевого значення «Бернашівський»
Ботанічний заказник місцевого значення «Бернашівський»

CMNS: Бернашівський заказник на Вікісховищі

Бернаші́вський зака́зник  — ботанічний заказник місцевого значення. Розташований у селі Бернашівка Могилів-Подільського району Вінницької області.

Створений для охорони ділянки степової рослинності на схилі у долині р. Жван — притоки р. Дністер.

Площа — 77 га. Утворений у 1999 р. (Рішення Вінницької обласної ради від 17.12.1999 р.). Перебуває у віданні Бернашівської сільської ради.

Територія заказника знаходиться на східному (лівому) схилі долини р. Жван, лівої притоки Дністра. Територія витягнута з півночі на південь і прилягає до с. Бернашівка. На півночі до неї прилягає лісовий масив. В нижній частині схилу знаходиться дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці, що датується другою половиною XVIII століття.

За рослинним покривом територія заказника — досить типовий лучний степ із переважанням характерної для цих умов рослини — тонконогу вузьколистого. Подекуди як домінант виступає пирій повзучий. На найбільш стрімких та освітлених ділянках переважає типчак (костриця валійська). Флористичний склад ділянки за попередніми даними складає близько 200 видів судинних рослин. Серед них чимало видів, які звичайно утворюють флористичне ядро лучних степів України. Це суниці зелені, анемона лісова, гадючник звичайний, жовтець багатоквітковий, горошок тонколистий, чебрець Маршала та ін. Значні популяції утворюють суниці зелені, любочки щетинисті. У складі флори виявлені 5 видів осок — рання, стягнута, весняна, шершава, Мікеля.

Специфічним є рослинний світ скелеподібних відслонень вапнякових порід, розташованих у верхній частині схилів. Тут виявлено зростання трьох видів специфічних невеликих скельних папоротей — аспленій муровий, аспленій волосовидний, пухирник ламкий. Це малопоширені в Україні види, приурочені до виходів кам'яних порід. На відслоненнях також рясно зростають очитки їдкий та шестирядний, тонконіг стиснутий, дзвоники ріпчастовидні, чебрець двовидний.

У флорі заказника виявлено низку рідкісних та малопоширених видів, зокрема, двох видів. занесених до Червоної книги України — ковила волосиста та булатка великоквіткова. Із регіонально рідкісних видів зростають китяки сибірські, китяки молдавські, фіалка гола, воловик несправжньоподібний, горицвіт весняний, анемона лісова, кілька видів шипшин. Також, на території заказника виявлено цікаві види степової флори — осока весняна, астрагал борозенчастий, залізняк бульбистий та ін.

Заказник Бернашівський — одна з небагатьох вцілілих ділянок степу на півдні Вінницької області.

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Заповідні об'єкти Вінниччини. — Вінниця: Велес, 2005. — 104 с.+ 28 с. іл.
  • Наукове обґрунтування. Автори: Зав. міжвідомчою комплексною лабораторією наукових основ заповідної справи НАН України та Мінекобезпеки України, доктор біологічних наук Т. Л. Андрієнко та молодший науковий співробітник лабораторії В. А. Онищенко.