Брусилівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брусилівський район
Brusilov coa.png Flag of Brusylovsky raion in Zhytomyr oblast.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті регіону
Основні дані
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Регіон: Житомирська область
Код КОАТУУ: 1820900000
Утворений: 7 березня 1923 року, 4 травня 1990 року


Населення: 14943 (на 1.01.2018)
Площа: 625 км²
Густота: 23,9 осіб/км²
Тел. код: +380-4162
Поштові індекси: 12600—12645
Населені пункти та ради
Районний центр: Брусилів
Селищні ради: 1
Сільські ради: 18
Смт: 1
Села: 35
Селища: 1
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: Житомирська область, смт. Брусилів, вул. Короленка, 2, 3-04-14
Вебсторінка: Брусилівської РДА
Брусилівської райради
Голова РДА: Бакуменко Сергій Олександрович[1]
Голова ради: Рафальська Ніна Анатоліївна
Мапа

Commons-logo.svg Брусилівський район у Вікісховищі

Бруси́лівський райо́н — адміністративно-територіальна одиниця на південному сході Житомирської області. Наймолодший за часом створення і найменший за площею район — його територія охоплює 0,6 тис. км². Адміністративним центром району є селище міського типу Брусилів. В адміністративному відношенні район складається з 1 селищної об'єднаної територіальної громади та 1 сільської ради, які включають, окрім селища міського типу, 36 сіл. Населення становить 15 330 осіб (на 1.08.2013). Утворено (відновлено) район 4 травня 1990 року.

Географія[ред. | ред. код]

Брусилівський район розташований у південно-східній частині Житомирської області. Територія району — горбиста рівнина (відроги Придніпровської височини), розчленована широкими долинами річок. Найбільша річка району — Здвиж, на якій знаходиться Водотиївське водосховище. Корисні копалини: торф, пісок, глина, мергель, граніт. Ґрунти переважно темно-сірі та сірі лісові.

Історія[ред. | ред. код]

Історично Брусилівський район був утворений в 7 березня 1923 року у складі Білоцерківської округи, 1925 року був переданий до складу Київської округи, 15 вересня 1930 року, через скасування округ, район перейшов у пряме підпорядкування до республіканського центру, 27 лютого 1932 року увійшов до складу новоствореної Київської області.

До складу Житомирської області увійшов 22 вересня 1937 року в результаті поділу Київської області. В ньому було 34 населених пункти, які підпорядковувалися 28 сільським Радам. До складу району входили Вільнянська, Віленська, Здвижківська сільські Ради, які нині належать до Коростишівського району, і не входили Скочищенська, Соболівська, Гнилецька (нині Долинівська), Озерська, Биківська та Западнянська сільські Ради, які тоді належали Корнинському району.

У зв'язку з адміністративно-територіальною реформою 1957—1962 років, 30 грудня 1962 року район ліквідовано, населені пункти передані до складу Коростишівського району.

Брусилівський район відновлено 4 травня 1990 року[2]. Таке рішення було обумовлено переселенням на територію сучасного Брусилівського району мешканців Народицького району Житомирської області, що найбільше постраждав від аварії на Чорнобильській АЕС.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на селищну територіальну громаду та сільську раду, які об'єднують 37 населених пунктів та підпорядковані Брусилівській районній раді. Адміністративний центр — смт Брусилів[3].

Економіка[ред. | ред. код]

На території району розвинена харчова промисловість, виробництво будівельних матеріалів і лако-фарбної продукції та сільське господарство, яке спеціалізується на рослинництві та тваринництві. У смт Брусилів працює цех з переробки льону. Не зважаючи на те, що сільськогосподарське виробництво займає в районі провідне місце, значна увага приділяється розвиткові переробної галузі. В районі працює завод з переробки молока, який виробляє широкий асортимент продукції: молоко пастеризоване, масло, казеїн, ряжанку, кефір, сметану, вершки пастеризовані, глазуровані сирки. У районі працюють 2 цехи з виробництва ковбасних виробів та приватне підприємство з виробництва рибної продукції.

Провідну роль в наповненні місцевого бюджету відіграє торгівля. «Брусилівський базар» відомий ще з давніх-давен своїми недільними ярмарками, на які з'їжджаються виробники та торговці з Житомирщини, Київщини, Вінниччини, Хмельниччини, Черкащини та інших регіонів України. Він і понині розташований у тому ж місці, де і колишній міський ринок за часів Речі Посполитої, а саме на шляху «від Кракова до Кийова».

У районі 3 відділення банків.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Брусилівського району була створена 31 виборча дільниця. Явка на виборах складала — 63,53 % (проголосували 7 905 із 12 442 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 60,28 % (4 765 виборців); Юлія Тимошенко — 16,93 % (1 338 виборців), Олег Ляшко — 10,23 % (809 виборців), Сергій Тігіпко — 2,88 % (228 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 0,76 %.[4]

Культура і освіта, здоров'я[ред. | ред. код]

У районі 24 загальноосвітні школи, 6 дитячих садків, одна ДЮСШ, 12 ФП, 6 ФАП та 6 амбулаторій, лікарня, поліклініка. Крім районного будинку культури, є 17 клубів та 12 сільських Будинків культури, 26 бібліотек, історико-краєзнавчий музей, дитяча музична школа.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Персоналії[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Радомишльський район Київська область
(Макарівський район)
Київська область
(Макарівський район)
Коростишівський район Gray compass rose.svg Київська область
(Макарівський район)
Попільнянський район Київська область
(Фастівський район)