Крилов Микола Митрофанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Микола Митрофанович Крилов
Крилов Микола Митрофанович.JPG
Ім'я при народженні рос. Николай Митрофанович Крылов
Народився 17 (29) листопада 1879(1879-11-29)
Петербург
Помер 11 травня 1955(1955-05-11) (75 років)
Москва
Поховання Новодівочий цвинтар
Місце проживання Петербург,Крим,Київ, Москва
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
УРСР
СРСР СРСР
Діяльність математик, фізик, викладач університету
Alma mater Київський кадетський корпус
Петербурзький гірничий інститут
Сфера інтересів математика, математична фізика, механіка
Заклад Академія наук СРСР, Петербурзький гірничий інститут[d][1] і ТНУ[1]
Вчене звання академік ВУАН
академік АН СРСР
Науковий ступінь доктор математики
Науковий керівник Ivan Petrovich Dolbnyad
Відомі учні Боголюбов Микола Миколайович
Член НАН України, Російська академія наук і Академія наук СРСР
Відомий завдяки: заклав основи нелінійної механіки
Теорема Крилова-Боголюбова
Нагороди Орден Трудового Червоного Прапора — 1944 Орден Трудового Червоного Прапора — 1945 Орден Леніна — 1949

Микола Митрофанович Крилов (рос. Николай Митрофанович Крылов; 17 (29) листопада 1879(18791129), Петербург, Російська імперія — 11 травня 1955, Москва, СРСР) — український математик, механік. Професор (1912), доктор математики (1917), академік ВУАН (1922), чл.-кор. АН СРСР (1928), академік АН СРСР (1929), заслужений діяч науки УРСР (1939); дійсний члени НТШ (1927).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в м. Санкт-Петербург у сім'ї сенатського чиновника. Виріс у родовому маєтку батька в с. Ковганівка (нині село Брусилівського р-ну Житомирської обл.).

1889 був зарахований до Київського кадетського корпусу.

По закінченні навчання в ньому 1897 подав прохання на ім'я ректора Київського ун-ту зарахувати його вільним слухачем фізико-математичного ф-ту. Однак йому було відмовлено через те, що він не пройшов курсу вивчення класичних мов (їх не викладали в кадетському корпусі).

1897 року вступив до Петербурзького гірничого ін-ту.

Бувши студентом інституту, М. М. Крилов отримав премію ім. Г. А. Тіме за студентську роботу з математики. По закінченні навчання 1902 за рекомендацією проф. І.П.Долбні був залишений на кафедрі вищої математики для підготовки до звання професора.

Цього ж року поїхав за кордон для поглиблення своїх знань і налагодження наукових зв'язків із західноєвропейськими колегами. В Італії опублікував свою першу працю.

1910 повернувся на Батьківщину. Деякий час, згідно з даними краєзнавців м. Брусилів, проживав у родинному маєтку в Ковганівці, завершив тут написання праці «О разложениях в ряды по фундаментальным функциям, встречаемых при интегрировании одного дифференциального уравнения с частными производными 4-го порядка, и о разложении по полиномам Якоби» (Киев, 1911), за яку 1911 йому було присвоєно наукове звання ад'юнкт-професора Гірничого ін-ту по кафедрі математики.

З 1911 року почав читати лекції в інституті.

1912 — обраний професором Петербурзького гірничого ін-ту.

1914 опублікував курс лекцій з диференціального та інтегрального обчислювання.

1915 захворів на туберкульоз і поїхав на лікування до Криму. Став ініціатором відкриття в Криму філіалу Київського ун-ту, в якому могли б навчатися хворі студенти (згодом ця ідея була підтримана проф. Д. О. Граве, і 1918 такий філіал було створено).

1917 Київський ун-т присвоїв йому вчений ступінь доктора математики honoris causa за обґрунтування ним методу Рітца (Application of the method of W.Ritz to a system of differentiaequations. «Известия РАН», 1917, 11, № 8; Sur les generalisations de la methode de Walter Ritz. «С. r. Acad. sci.», Paris, 1917, № 164).

Невдовзі потому почав працювати в Лівадії в Таврійському філіалі Київського ун-ту.

Після окупації Криму військами Антанти філіал було переведено до м. Сімферополь і Крилов став професором, завідувачем кафедри математики Кримського (Таврійського) ун-ту.

Друкувався в журналі «Записки математического кабинета Таврического университета» (тут побачили світ понад 20 його праць).

02.01.1922 його обрали дійсним членом ВУАН і він переїхав до Києва, очолив кафедру математичної фізики Інституту будівельної механіки ВУАН.

1923 одним з його учнів став М.Боголюбов.

Не раз виїздив за кордон, брав участь у роботі наукових конференцій і конгресів, читав лекції в наукових установах.

1924 взяв участь у роботі Міжнародного математичного конгресу в м.Торонто (Канада).

1926 читав лекції в Італії: спочатку в Неаполітанській АН і в Неаполітанському ун-ті, потім — у математичному ін-ті Болонського університету.

1927 читав лекції у Франції в Паризькому математичному товаристві й Паризькій АН, потім у Португалії — в Коїмбрському ун-ті (ще 1924 був обраний чл.-кор. Коїмбрської АН), а потім знову у Франції — у Страсбурзькому ун-ті.

1928 був обраний чл.-кор. АН СРСР й у вересні цього ж року брав участь у Міжнародному математичному конгресі в Болоньї (Італія).

У різні роки був обраний почесним членом:

Від 1930 разом з М.Боголюбовим розробляв асимптотичну теорію нелінійних коливань, створив з ним новий науковий напрям — нелінійну механіку, займався впровадженням теорії нелінійних коливань у практику. Кілька цих досліджень були з успіхом застосовані в різних галузях науки й техніки.

У роки радянсько-німецької війни 1941–1945 був спочатку евакуйований до Харкова, а потім до Уфи.

1943 переїхав до Москви. У нього загострилася давня легенева хвороба, він почав втрачати зір, однак продовжував працювати.

Загалом опублікував 185 наукових праць, переважно присвячених мат. фізиці, варіаційному та операційному численню.

Нагороджений 2-ма орденами Трудового Червоного Прапора (1944, 1945), орденом Леніна (1949).

Помер у Москві. Похований на Новодівичому кладовищі.

1964 президія АН УРСР на честь М. М. Крилова встановила премію його імені за видатні наукові роботи в галузі нелінійної механіки та прикладної математики.

Згідно з генеалогічними математичними розвідками Американського математичного товариства має 568 послідовників

Цікаві моменти біографії[ред. | ред. код]

Життя та наукова праця М. М. Крилова були тісно пов´язані з Брусилівщиною, Житомирської області. В селі Ковганівка був родинний маєток вченого, тут у грудні 1910 року він закінчив наукову працю «О разложениях в ряды по фундаментальным функциям, встречаемых при интегрировании одного дифференциального уравнения с частными производными 4 порядка и о разложении по полиномам Якоби» з присвятою своїй матері. За цю роботу в 1911 році йому було присвоєно науковий ступінь ад'юнкта. Трохи пізніше в серпні 1915 року, тут же, в Ковганівці він написав наукову роботу «О минимальной задаче в теории дифференциальных уравнений колебаний упругого неоднородного стержня».

Праці[ред. | ред. код]

  • Избранные труды, т. 1—3. К., 1961.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Боголюбов М. М. Микола Митрофанович Крилов: До 35-річчя науково-педагогічної діяльності. «Вісті АН УРСР», 1940, № 1;
  • Боголюбов Н. Н. Николай Митрофанович Крылов: Краткий очерк жизни и научной деятельности. В кн.: Крылов Н. М. Избранные труды, т. 1. К., 1961;
  • Бородин А. И., Бугай А. С. Биографический словарь деятелей в области математики. К., 1973;
  • Митропольский Ю. А. Николай Митрофанович Крылов: К 100-летию со дня рождения. «Украинский математический журнал», 1979, т. 31, № 6;
  • Боголюбов Алексей Николаевич. Математики. Механики. Биографический справочник. — Киев : «Наукова думка», 1983. — С. 253—254. — 50 000 прим. (рос.)
  • Дудченко С. В. Биобиблиографический указатель «Великие ученые». «Культура народов Причерноморья», 2006, № 87;

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б https://cyberleninka.ru/article/n/akademik-n-m-krylov-k-125-letiyu-so-dnya-rozhdeniya — С. 14.