Білотка альпійська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Білотка альпійська
LeontopodiumAlpinum-1.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Рід: Білотка (Leontopodium)
Вид:
Білотка альпійська (L. nivale)
Біноміальна назва
Leontopodium nivale
(Ten.) A.Huet ex Hand.-Mazz., 1927

Біло́тка альпі́йська[1], едельвейс альпійський[2] (лат. Leontopodium alpinum) — вид рослин із роду білотка родини айстрових. Має чимало інших назв, зокрема у гуцулів — шовкова косиця[2].

Ботанічні характеристики[ред. | ред. код]

Багаторічна трав'яниста рослина.

Походження назви[ред. | ред. код]

Наукова назва роду (Leontopodium) походить від грецьких слів, які означають «лев'яча лапа».

Поширення[ред. | ред. код]

Росте на вапнякових скелях в альпійському та субальпійському поясах. Трапляється дуже рідко в Українських Карпатах, зокрема на вершинах гір Близниці, Ненєски, у найбільш важкодоступних місцях, на стрімких скелях, але і там зазнає винищення. Білотка альпійська зростає не тільки в Карпатах; росте в горах Західної Європи (зокрема Альпах), на Балканах. Близькі види трапляються в горах Середньої Азії, на Далекому Сході.

Білотка у легендах[ред. | ред. код]

Рослина вважається символом мужності й кохання і у всіх гірських народів овіяна поетичним ореолом легенд. Цю рослину дуже поважають у Карпатах. У Швейцарії її називають Edelweiß від німецьких слів «благородний», «білий». Іноді едельвейс іменують «королевою квітів» або «принцесою Альп», а наукова назва Leontopodium означає «левова лапа». Про романтичну квітку багато регіонів складають свої власні легенди. Для різних народів гірський едельвейс означає одне і теж: любов, відданість, відвагу.

Естетичні характеристики[ред. | ред. код]

Горизонтально відхилені, густо запушені приквіткові листочки білотки, що оточують суцвіття-кошики, надають їй вигляду чудової сріблястої багатопроменевої зірки. Недарма у Франції едельвейс називають «зіркою полонин», в Італії — «квіткою скель», а у нас в Карпатах — «шовковою косицею».

Охорона[ред. | ред. код]

Повсюдно охороняється законом. Занесена до Червоної книги України. Потребує найсуворішої охорони. В той же час рослину легко розводити в культурних умовах. Не слід думати, що екземпляри квіток білотки, які масово продають туристам на сувенірних розкладках, є зібраними в природі. Їхнє походження — з грядок місцевих господинь[3].

Примітки[ред. | ред. код]