Біологічне безсмертя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біологічне безсмертя — відсутність збільшення функції смертності для конкретного біологічного виду починаючи з деякого віку. Різні одноклітинні і багатоклітинні види можуть досягти цього стану або протягом усього свого існування, або проживши досить довго. Проте, біологічно безсмертна істота не є безсмертною в абсолютному значенні цього слова, оскільки вона може померти і з інших причин, наприклад, через травми або хвороби.

Клітини[ред. | ред. код]

Термін «біологічне безсмертя» використовується біологами для опису клітин, які не мають межі Гейфліка, тобто не обмежені у кількості поділів (для більшості людських клітин межа Хейфліка дорівнює 52).

Організми[ред. | ред. код]

Hydra viridis

Тихоходи[ред. | ред. код]

Тихоходи, також відомі як "водяні ведмеді", є вельми пружними мікроскопічними тваринами. Вони можуть вижити в умовах спеки, радіації, і посухи, перейшовши в анабіоз, де їх метаболізм сповільнюється майже до нуля, і таким чином вони можуть перечекати важкі умови, доки довкілля не стане більш сприятливим.

Бактерії[ред. | ред. код]

Бактерії є біологічно безсмертними, але тільки на рівні колонії. Дві дочірні бактерії в результаті клітинного ділення материнської бактерії можна розглядати як унікальні особини або як члени біологічно "безсмертної" колонії. Таким же чином стовбурові клітини і гамети можна розглядати як "безсмертні".

Гідри[ред. | ред. код]

Гідри — це прості, прісноводні тварини, які мають радіальну симетрію і не мають постмітотичних клітин. Було висловлено припущення, що гідри не зазнають старіння, а отже, є біологічно безсмертними.[1]

Медузи[ред. | ред. код]

Медузи використовують трансдіфференціювання для поповнення клітин після статевого розмноження. Цей цикл може повторюватися нескінченно, що робить їх біологічно безсмертними. Ці організми зародилися у Карибському морі, але згодом поширилися по всьому світу.

Лобстери[ред. | ред. код]

Дослідження показують, що лобстери можуть не втрачати фертильність з віком, а також те, що більш старі омари можуть бути більш родючими, ніж молоді. Це може бути пов'язано з теломеразою, що додає певні повторювані фрагменти ДНК до теломери.

Планарії плоскі черви[ред. | ред. код]

Планарії виявляють здатність жити невизначений термін і мати "мабуть, безмежниу регенеративну здатність, яка живиться популяцією високо проліферативних орослих стовбурових клітин".[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Martínez, Daniel E. (1998). Mortality patterns suggest lack of senescence in Hydra. Experimental Gerontology (Elsevier Science Inc) 33 (3): 217–225. PMID 9615920. doi:10.1016/S0531-5565(97)00113-7. 
  2. Thomas C. J. Tan, Ruman Rahman, Farah Jaber-Hijazi, Daniel A. Felix, Chen Chen, Edward J. Louis, and Aziz Aboobaker (February 2012). Telomere maintenance and telomerase activity are differentially regulated in asexual and sexual worms. PNAS 109 (9). doi:10.1073/pnas.1118885109.