Регенеративна медицина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
SVF-терапія: ін'єкція стовбурових клітин в колінний суглоб
SVF-терапія: ін'єкція стовбурових клітин в колінний суглоб
Регенеративна медицина: основні напрямки
Регенеративна медицина: основні напрямки

Регенерати́вна медици́на — це широка галузь медичної науки, яка спрямована на регенерацію (відновлення) або заміну пошкоджених або хворих клітин, тканин або органів для відновлення їх здорової функції в організмі людини чи тварини.[1][2]

Основні напрями — активація та використання стовбурових клітин, органоїди, тканинна інженерія та друк органів, генотерапія та редагування генома, епігеномне перепрограмування клітин, молекулярна та наномедицина, нейроінженерія та ін.[3][4]

Регенеративна медицина формується на співпраці медицини, біомедицини та біомедичної інженерії.

Історія та сьогодення[ред. | ред. код]

В останні роки регенеративна медицина представляє з себе самостійну дисципліну, яка бурхливо розвивається[31]. У 2006 році став виходити перший спеціалізований науковий журнал з регенеративної медицини Regenerative Medicine. З'являються численні інститути та компанії, що займаються розробкою методик регенеративної медицини та наданням послуг, таких як лікування стовбуровими клітинами.

Біомедичні інженери, біологи та лікарі-клініцисти працюють разом з метою створення тканин та органів необхідних пацієнтам для трансплантації, та з метою розробки методів, інструментів та технологій, що сприяють регенерації власних клітин, тканин та органів, у людей та тварин.[32]

За останні два десятиліття тканинна інженерія та регенеративна медицина привели до схвалених терапій, які використовують аутологічні (власні) або алогенні (донорські) клітини для сприяння відновленню тканин. Таких препаратів є багато на ринку, наприклад, Carticel для лікування дефектів хряща (Аутологічна імплантація хондроцитів[en]), laViv для зморшок та багато інших.[2]

Огляд 2022 року, опублікований в Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, зазначає, що розуміння можливостей використання клітинної терапії стовбуровими клітинами, позаклітинних везикул (екзосом) і стратегій тканинної інженерії для застосувань регенеративної медицини з упором на персоналізоване лікування пацієнта постійно покращується. Численні доклінічні та клінічні випробування продемонстрували потужний потенціал лікування стовбуровими клітинами, імунних клітин та екзосом, для модуляції запальних імунних реакцій і сприяння неоангіогенній (з утворенням нових судин) регенерації в хворих органах, пошкоджених трансплантатах і при запальних захворюваннях.[33]

Огляд 2023 року, опублікований в Pediatric Surgery International, повідомляє, що сфера регенеративної медицини, що охоплює кілька дисциплін, включаючи біологію стовбурових клітин і тканинну інженерію, продовжує розвиватися завдяки накопиченню досліджень технологій маніпулювання клітинами, генної терапії та нових матеріалів. Однак для досягнення кінцевої мети створення біоінженерних органів для трансплантації ще потрібно вирішити низку питань. Зокрема, розробка складних тканин і органів вимагає тонкого поєднання різних відповідних аспектів — не тільки репопуляція кількох клітинних фенотипів, але й коригування факторів середовища хазяїна, таких як ангіогенез васкуляризація, іннервація та імуномодуляція.[34]

Ринок[ред. | ред. код]

Розмір світового ринку регенеративної медицини оцінювався в 55,03 мільярда доларів США в 2022 році, і очікується, що з 2023 по 2030 рік він буде зростати на 15,7% у середньорічному темпі зростання[35].

Стовбурові клітини[ред. | ред. код]

Захворювання та стани, при яких лікування стовбуровими клітинами є перспективним
Захворювання та стани, при яких лікування стовбуровими клітинами є перспективним

Основна статтяЛікування стовбуровими клітинами.

Індуковані плюрипотентні ембріональні стовбурові клітини (induced pluripotent stem cells — iPSC, або iPS) вдалося отримати з клітин різних тканин (у першу чергу фібробластів) за допомогою їх перепрограмування у стовбурові клітини методами генетичної інженерії, зазвичай, за допомогою комбінації факторів Яманаки[12][36] — Oct4, Klf4, Sox2 та c-Myc — названих на честь Сін'я Яманака, або за допомогою РНК[37], або малих молекул[38]. Такі індуковані плюрипотентні стовбурові клітини можливо згодом перепрограмувати у будь-які типи клітин — нервові, м'язові, покривні тощо.[39]

Серцево-судинна система[ред. | ред. код]

Дослідження 2023 року на свинях дійшло до висновку, що клітини попередники серцевих міоцитів (КПМ), отримані зі стовбурових клітин, є багатообіцяючою можливістю для лікування інфаркту міокарда у регенеративній кардіології[40]:

"...Функціональні дослідження серця [після лікування стовбуровими клітинами] виявили значне покращення фракції викиду лівого шлуночка через чотири та дванадцять тижнів після трансплантації. Ми також спостерігали значне покращення товщини стінки шлуночка та зменшення розміру інфаркту після трансплантації клітин попередників міоцитів (p = 0,05). Імуногістологічний аналіз виявив in vivo дозрівання КПМ у кардіоміоцити... Важливо, що всі свині вижили без утворення будь-яких пухлин або аномалій... Ми робимо висновок, що плюрипотентні КПМ, отримані зі стовбурових клітин, є багатообіцяючою можливістю для лікування інфаркту міокарда і що вони можуть позитивно впливати на регенеративну кардіологію."

Тканинна інженерія (інфографіка, eng)
Тканинна інженерія (інфографіка)

Тканинна інженерія[ред. | ред. код]

Що таке тканинна інженерія (англійською)

Тканинна інженерія — це створення нових тканин і органів для терапевтичної реконструкції пошкодженого органу за допомогою доставки в потрібну область опорних структур, клітин, молекулярних і механічних сигналів для регенерації.

Звичайні імплантати з інертних матеріалів можуть усунути тільки фізичні і механічні недоліки пошкоджених тканин. Метою тканинної інженерії є відновлення біологічних (метаболічних) функцій, тобто регенерацію тканини, а не просте заміщення її синтетичним матеріалом. Нанотехнології можуть бути використані як частина тканинної інженерії, щоб допомогти відтворити або відновити або змінити форму пошкодженої тканини за допомогою відповідних скелетів на основі наноматеріалів і факторів росту. У разі успіху тканинна інженерія може замінити звичайні методи лікування, такі як трансплантація органів або штучні імплантати.

Тканинна інженерія базується на 4 компонентах:

 1. Клітини.
 2. Каркас для клітин.
 3. Біомолекули (фактори росту та диференціації клітин).
 4. Вирощування in vitro ембріональної слинної залози миші для трансплантації
  Вирощування in vitro ембріональної слинної залози миші для трансплантації
  Фізичний та механічний вплив для утворення потрібної структури.

У 2021 році обсяг світового ринку тканинної інженерії становив 12,76 мільярда доларів США, а до 2030 року очікується, що він сягне приблизно 31,23 мільярда доларів США, збільшуючись на 10,46% у середньому протягом прогнозованого періоду з 2022 по 2030 рік[41].

Кісткова тканина[ред. | ред. код]

Такі наночастинки, як графен, вуглецеві нанотрубки, дисульфід молібдену та дисульфід вольфраму, використовуються як зміцнюючі агенти для виготовлення механічно міцних полімерних нанокомпозитів, що піддаються біологічному розкладанню, для інженерії кісткової тканини. Додавання цих наночастинок у полімерну матрицю в низьких концентраціях (0,2 вагових%) призводить до значного покращення механічних властивостей полімерних нанокомпозитів при стиску та згині. Потенційно ці нанокомпозити можуть бути використані як новий, механічно міцний, легкий композит як кісткові імплантати.

Україно-американський стартап A.D.A.M. розробив методику друку кісток на біо-3D-принтері[42][43].

Нервова тканина[ред. | ред. код]

Основна статтяІнженерія нервової тканини.

Імунофлуоресцентне зображення кортикальних органоїдів, вирощених із плюрипотентних стовбурових клітин

Ця галузь тканинної інженерії зосереджена на розробці функціональних замінників нервової тканини для заміни або відновлення пошкодженої або хворої тканини центральної нервової системи (ЦНС) або периферичної нервової системи (ПНС). Метою інженерії нервової тканини є відновлення втраченої функції нервової системи за допомогою матеріалів, клітин і факторів росту.

Пептидні біорозкладні каркаси для інженерії нервової тканини.
Пептидні біорозкладні каркаси для інженерії нервової тканини.
Церебральні органоїди людини з клітин людського мозку під час розвитку.
Церебральні органоїди людини з клітин людського мозку під час розвитку.

Ця область дослідження включає в себе принципи матеріалознавства, біології та інженерії для проектування та розробки пристроїв, каркасів і 3D-культур, які сприяють росту, виживанню та функціональній інтеграції нейронів і гліальних клітин. Деякі із потенційних застосувань нейротканинної інженерії включають лікування травм спинного мозку, черепно-мозкових травм, інсульту, хвороби Паркінсона та інших станів, які призводять до пошкодження нервової системи.

Наприклад, дослідження на мишах 2023 року, опубліковане в npj Regenerative Medicine, що досліджувало використання мозкових органоїдів для відновлення функціональної нервової тканини в місці ураження після ішемічного інсульту, показало[44]:

"...Через кілька місяців ми виявили, що трансплантовані органоїди добре вижили в ураженому інфарктом ядрі, диференціювалися в цільові нейрони, відновлювали інфарктну тканину, посилали аксони до віддалених мішеней мозку та інтегрувалися в нейронний ланцюг господаря, тим самим усуваючи сенсомоторні дефекти поведінки мишей, які перенесли інсульт, тоді як трансплантація дисоційованих окремих клітин з органоїдів не привела до відновлення ураженої інфарктом тканини."

Серцево-судинна система[ред. | ред. код]

В серпні 2023 року вийшло дослідження, що описує успішну трансплантацію щурам серцевих органоїдів, сконструйованих з електропровідними кремнієвими нанодротами, в місця ураження інфарктом міоркарда, що сприяло значному функціональному відновленню серця.[30]

Ще одне дослідження, опубліковане у вересні 2023 року, продемонструвало створення міцної судинної системи в мікротканинах, що складаються з ендотеліальних клітин, фібробластів і передсердних або шлуночкових кардіоміоцитів, які демонструють ознаки експресії генів, архітектурну та електрофізіологічну схожість з анатомічними тканинами серця, отриманими in vivo.[45]

Хоча це лише один з багатьох прикладів подібних досліджень[46][47], і подібні застосування в основному знаходиться на експериментальній фазі, але очікується, що одного дня органоїди можуть стати джерелом тканин і органів для трансплантації, зменшуючи залежність від донорів органів і сприяючи повноцінному відновленню при раніше-невиліковних патологіях.

Див.також[ред. | ред. код]

Додаткова література[ред. | ред. код]

Загальна[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

Журнали[ред. | ред. код]

Статті[ред. | ред. код]

Стовбурові клітини[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

Журнали[ред. | ред. код]

Статті[ред. | ред. код]

Тканинна інженерія[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

Журнали[ред. | ред. код]

Статті[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Mason, Chris; Dunnill, Peter (1 січня 2008). A brief definition of regenerative medicine. Regenerative Medicine 3 (1). с. 1–5. ISSN 1746-0751. doi:10.2217/17460751.3.1.1. Процитовано 11 лютого 2023. 
 2. а б Mao, Angelo S.; Mooney, David J. (24 листопада 2015). Regenerative medicine: Current therapies and future directions. Proceedings of the National Academy of Sciences (англ.) 112 (47). с. 14452–14459. ISSN 0027-8424. PMC PMC4664309. PMID 26598661. doi:10.1073/pnas.1508520112. Процитовано 8 вересня 2023. 
 3. Ntege, Edward H.; Sunami, Hiroshi; Shimizu, Yusuke (1 червня 2020). Advances in regenerative therapy: A review of the literature and future directions. Regenerative Therapy 14. с. 136–153. ISSN 2352-3204. PMC PMC7033303. PMID 32110683. doi:10.1016/j.reth.2020.01.004. Процитовано 8 вересня 2023. 
 4. Altyar, Ahmed E.; El-Sayed, Amr; Abdeen, Ahmed; Piscopo, Marina; Mousa, Shaker A.; Najda, Agnieszka; Abdel-Daim, Mohamed M. (1 лютого 2023). Future regenerative medicine developments and their therapeutic applications. Biomedicine & Pharmacotherapy 158. с. 114131. ISSN 0753-3322. doi:10.1016/j.biopha.2022.114131. Процитовано 8 вересня 2023. 
 5. Scribner, B. H.; Buri, R.; Caner, J. E.; Hegstrom, R.; Burnell, J. M. (1960 Apr 10-11). The treatment of chronic uremia by means of intermittent hemodialysis: a preliminary report. Transactions - American Society for Artificial Internal Organs 6. с. 114–122. ISSN 0066-0078. PMID 13749429. Процитовано 30 червня 2023. 
 6. Tan, SY; Merchant, J (2019-04). Joseph Murray (1919–2012): First transplant surgeon. Singapore Medical Journal (англ.) 60 (4). с. 162–163. ISSN 0037-5675. PMC PMC6482420. PMID 31069396. doi:10.11622/smedj.2019032. Процитовано 30 червня 2023. 
 7. Evans, M. J.; Kaufman, M. H. (1981-07). Establishment in culture of pluripotential cells from mouse embryos. Nature (англ.) 292 (5819). с. 154–156. ISSN 1476-4687. doi:10.1038/292154a0. Процитовано 30 червня 2023. 
 8. Ян Вілмут; Schnieke, A. E.; McWhir, J.; Kind, A. J.; Campbell, K. H. S. (1997-02). Viable offspring derived from fetal and adult mammalian cells. Nature (англ.) 385 (6619). с. 810–813. ISSN 1476-4687. doi:10.1038/385810a0. Процитовано 30 червня 2023. 
 9. Thomson, James A.; Itskovitz-Eldor, Joseph; Shapiro, Sander S.; Waknitz, Michelle A.; Swiergiel, Jennifer J.; Marshall, Vivienne S.; Jones, Jeffrey M. (6 листопада 1998). Embryonic Stem Cell Lines Derived from Human Blastocysts. Science (англ.) 282 (5391). с. 1145–1147. ISSN 0036-8075. doi:10.1126/science.282.5391.1145. Процитовано 30 червня 2023. 
 10. Atala, Anthony; Bauer, Stuart B; Soker, Shay; Yoo, James J; Retik, Alan B (2006-04). Tissue-engineered autologous bladders for patients needing cystoplasty. The Lancet 367 (9518). с. 1241–1246. ISSN 0140-6736. doi:10.1016/s0140-6736(06)68438-9. Процитовано 30 червня 2023. 
 11. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2012. NobelPrize.org (амер.). Процитовано 12 лютого 2023. 
 12. а б Takahashi, Kazutoshi; Yamanaka, Shinya (25 серпня 2006). Induction of Pluripotent Stem Cells from Mouse Embryonic and Adult Fibroblast Cultures by Defined Factors. Cell (English) 126 (4). с. 663–676. ISSN 0092-8674. PMID 16904174. doi:10.1016/j.cell.2006.07.024. Процитовано 12 лютого 2023. 
 13. Barker, Nick; Huch, Meritxell; Kujala, Pekka; van de Wetering, Marc; Snippert, Hugo J.; van Es, Johan H.; Sato, Toshiro; Stange, Daniel E. та ін. (2010-01). Lgr5+ve Stem Cells Drive Self-Renewal in the Stomach and Build Long-Lived Gastric Units In Vitro. Cell Stem Cell (англ.) 6 (1). с. 25–36. doi:10.1016/j.stem.2009.11.013. Процитовано 2 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 14. Zhao, Zixuan; Chen, Xinyi; Dowbaj, Anna M.; Sljukic, Aleksandra; Bratlie, Kaitlin; Lin, Luda; Fong, Eliza Li Shan; Balachander, Gowri Manohari та ін. (1 грудня 2022). Organoids. Nature Reviews Methods Primers (англ.) 2 (1). с. 1–21. ISSN 2662-8449. PMC PMC10270325. PMID 37325195. doi:10.1038/s43586-022-00174-y. Процитовано 2 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 15. Schwartz, Steven D; Hubschman, Jean-Pierre; Роберт Ланца; Franco-Cardenas, Valentina; Pan, Carolyn K; Ostrick, Rosaleen M; Mickunas, Edmund; Gay, Roger та ін. (2012-02). Embryonic stem cell trials for macular degeneration: a preliminary report. The Lancet 379 (9817). с. 713–720. ISSN 0140-6736. doi:10.1016/s0140-6736(12)60028-2. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 16. Pan, Carolyn K; Heilweil, Gad; Lanza, Robert; Schwartz, Steven D (2013-12). Embryonic stem cells as a treatment for macular degeneration. Expert Opinion on Biological Therapy (англ.) 13 (8). с. 1125–1133. ISSN 1471-2598. doi:10.1517/14712598.2013.793304. Процитовано 30 червня 2023. 
 17. Rinkevich, Yuval; Montoro, Daniel T.; Contreras-Trujillo, Humberto; Harari-Steinberg, Orit; Newman, Aaron M.; Tsai, Jonathan M.; Lim, Xinhong; Van-Amerongen, Renee та ін. (2014-05). In Vivo Clonal Analysis Reveals Lineage-Restricted Progenitor Characteristics in Mammalian Kidney Development, Maintenance, and Regeneration. Cell Reports 7 (4). с. 1270–1283. ISSN 2211-1247. PMC PMC4425291. PMID 24835991. doi:10.1016/j.celrep.2014.04.018. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 18. Mandai, Michiko; Watanabe, Akira; Kurimoto, Yasuo; Hirami, Yasuhiko; Morinaga, Chikako; Daimon, Takashi; Fujihara, Masashi; Akimaru, Hiroshi та ін. (16 березня 2017). Autologous Induced Stem-Cell–Derived Retinal Cells for Macular Degeneration. New England Journal of Medicine (англ.) 376 (11). с. 1038–1046. ISSN 0028-4793. doi:10.1056/NEJMoa1608368. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 19. Noor, Nadav; Shapira, Assaf; Edri, Reuven; Gal, Idan; Wertheim, Lior; Dvir, Tal (2019-06). 3D Printing of Personalized Thick and Perfusable Cardiac Patches and Hearts. Advanced Science (англ.) 6 (11). с. 1900344. ISSN 2198-3844. PMC PMC6548966. PMID 31179230. doi:10.1002/advs.201900344. Процитовано 30 червня 2023. 
 20. Muñoz Ruiz, Miguel; Regueiro, José R. (2012). У López-Larrea, Carlos; López-Vázquez, Antonio; Suárez-Álvarez, Beatriz. New Tools in Regenerative Medicine: Gene Therapy. Stem Cell Transplantation (англ.). New York, NY: Springer US. с. 254–275. ISBN 978-1-4614-2098-9. doi:10.1007/978-1-4614-2098-9_17. 
 21. Hosseinkhani, Hossein; Domb, Abraham J.; Sharifzadeh, Ghorbanali; Nahum, Victoria (2023-03). Gene Therapy for Regenerative Medicine. Pharmaceutics (англ.) 15 (3). с. 856. ISSN 1999-4923. PMC PMC10057434. PMID 36986717. doi:10.3390/pharmaceutics15030856. Процитовано 30 червня 2023. 
 22. а б в г Lu, Yuancheng; Brommer, Benedikt; Tian, Xiao; Krishnan, Anitha; Meer, Margarita; Wang, Chen; Vera, Daniel L.; Zeng, Qiurui та ін. (2020-12). Reprogramming to recover youthful epigenetic information and restore vision. Nature (англ.) 588 (7836). с. 124–129. ISSN 1476-4687. PMC PMC7752134. PMID 33268865. doi:10.1038/s41586-020-2975-4. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 23. Balmayor, Elizabeth R. (2023-09). Bringing gene therapy to regenerative medicine. Molecular Therapy - Methods & Clinical Development 30. с. 81–82. ISSN 2329-0501. PMC PMC10285445. PMID 37361353. doi:10.1016/j.omtm.2023.05.021. Процитовано 30 червня 2023. 
 24. а б Revah, Omer; Gore, Felicity; Kelley, Kevin W.; Andersen, Jimena; Sakai, Noriaki; Chen, Xiaoyu; Li, Min-Yin; Birey, Fikri та ін. (2022-10). Maturation and circuit integration of transplanted human cortical organoids. Nature (англ.) 610 (7931). с. 319–326. ISSN 1476-4687. doi:10.1038/s41586-022-05277-w. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 25. Jgamadze, Dennis; Lim, James T.; Zhang, Zhijian; Harary, Paul M.; Germi, James; Mensah-Brown, Kobina; Adam, Christopher D.; Mirzakhalili, Ehsan та ін. (2023-02). Structural and functional integration of human forebrain organoids with the injured adult rat visual system. Cell Stem Cell 30 (2). с. 137–152.e7. ISSN 1934-5909. PMC PMC9926224. PMID 36736289. doi:10.1016/j.stem.2023.01.004. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 26. Cao, Shi-Ying; Yang, Di; Huang, Zhen-Quan; Lin, Yu-Hui; Wu, Hai-Yin; Chang, Lei; Luo, Chun-Xia; Xu, Yun та ін. (30 травня 2023). Cerebral organoids transplantation repairs infarcted cortex and restores impaired function after stroke. npj Regenerative Medicine (англ.) 8 (1). с. 1–14. ISSN 2057-3995. PMC PMC10229586. PMID 37253754. doi:10.1038/s41536-023-00301-7. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 27. Yap, Lynn; Chong, Li Yen; Tan, Clarissa; Adusumalli, Swarnaseetha; Seow, Millie; Guo, Jing; Cai, Zuhua; Loo, Sze Jie та ін. (26 травня 2023). Pluripotent stem cell-derived committed cardiac progenitors remuscularize damaged ischemic hearts and improve their function in pigs. npj Regenerative Medicine (англ.) 8 (1). с. 1–16. ISSN 2057-3995. PMC PMC10219927. PMID 37236990. doi:10.1038/s41536-023-00302-6. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 28. Bohrer, Laura R.; Stone, Nicholas E.; Mullin, Nathaniel K.; Voigt, Andrew P.; Anfinson, Kristin R.; Fick, Jessica L.; Luangphakdy, Viviane; Hittle, Bradley та ін. (28 лютого 2023). Automating iPSC generation to enable autologous photoreceptor cell replacement therapy. Journal of Translational Medicine (англ.) 21 (1). ISSN 1479-5876. PMC PMC9976478. PMID 36855199. doi:10.1186/s12967-023-03966-2. Процитовано 2 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 29. Kang, Soo‐Yeon; Kimura, Masaki; Shrestha, Sunil; Lewis, Phillip; Lee, Sangjoon; Cai, Yuqi; Joshi, Pranav; Acharya, Prabha та ін. (24 серпня 2023). A Pillar and Perfusion Plate Platform for Robust Human Organoid Culture and Analysis. Advanced Healthcare Materials (англ.). ISSN 2192-2640. doi:10.1002/adhm.202302502. Процитовано 7 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 30. а б Tan, Yu; Coyle, Robert C.; Barrs, Ryan W.; Silver, Sophia E.; Li, Mei; Richards, Dylan J.; Lin, Yiliang; Jiang, Yuanwen та ін. (4 серпня 2023). Nanowired human cardiac organoid transplantation enables highly efficient and effective recovery of infarcted hearts. Science Advances (англ.) 9 (31). ISSN 2375-2548. PMC PMC10403216. PMID 37540743. doi:10.1126/sciadv.adf2898. Процитовано 4 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 31. Регенеративна медицина: стан та перспективи розвитку в Україні. Архів оригіналу за 28 квітня 2015. Процитовано 29 жовтня 2013. 
 32. McKinley, Kara L.; Longaker, Michael T.; Naik, Shruti (26 травня 2023). Emerging frontiers in regenerative medicine. Science (англ.) 380 (6647). с. 796–798. ISSN 0036-8075. doi:10.1126/science.add6492. Процитовано 30 червня 2023. 
 33. Petrosyan, Astgik; Martins, Paulo N.; Solez, Kim; Uygun, Basak E.; Gorantla, Vijay S.; Orlando, Giuseppe (25 листопада 2022). Regenerative medicine applications: An overview of clinical trials. Frontiers in Bioengineering and Biotechnology 10. ISSN 2296-4185. PMC PMC9732032. PMID 36507264. doi:10.3389/fbioe.2022.942750. Процитовано 8 вересня 2023. 
 34. Deguchi, Koichi; Zambaiti, Elisa; De Coppi, Paolo (4 квітня 2023). Regenerative medicine: current research and perspective in pediatric surgery. Pediatric Surgery International (англ.) 39 (1). ISSN 1437-9813. PMC PMC10073065. PMID 37014468. doi:10.1007/s00383-023-05438-6. Процитовано 8 вересня 2023. 
 35. Regenerative Medicine Market Size & Trends Report, 2030. www.grandviewresearch.com (англ.). Процитовано 12 лютого 2023. 
 36. Al Abbar, Akram; Ngai, Siew Ching; Nograles, Nadine; Alhaji, Suleiman Yusuf; Abdullah, Syahril (1 грудня 2020). Induced Pluripotent Stem Cells: Reprogramming Platforms and Applications in Cell Replacement Therapy. BioResearch Open Access 9 (1). с. 121–136. PMC PMC7194323. PMID 32368414. doi:10.1089/biores.2019.0046. Процитовано 17 квітня 2023. 
 37. Yoshioka, Naohisa; Gros, Edwige; Li, Hai-Ri; Kumar, Shantanu; Deacon, Dekker C.; Maron, Cornelia; Muotri, Alysson R.; Chi, Neil C. та ін. (1 серпня 2013). Efficient Generation of Human iPSCs by a Synthetic Self-Replicative RNA. Cell Stem Cell (English) 13 (2). с. 246–254. ISSN 1934-5909. PMID 23910086. doi:10.1016/j.stem.2013.06.001. Процитовано 12 лютого 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 38. Hou, Pingping; Li, Yanqin; Zhang, Xu; Liu, Chun; Guan, Jingyang; Li, Honggang; Zhao, Ting; Ye, Junqing та ін. (9 серпня 2013). Pluripotent Stem Cells Induced from Mouse Somatic Cells by Small-Molecule Compounds. Science (англ.) 341 (6146). с. 651–654. ISSN 0036-8075. doi:10.1126/science.1239278. Процитовано 12 лютого 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 39. Yilmazer, Açelya (2017). In vivo reprogramming in regenerative medicine. Cham. ISBN 978-3-319-65720-2. OCLC 1013820338. 
 40. Yap, Lynn; Chong, Li Yen; Tan, Clarissa; Adusumalli, Swarnaseetha; Seow, Millie; Guo, Jing; Cai, Zuhua; Loo, Sze Jie та ін. (26 травня 2023). Pluripotent stem cell-derived committed cardiac progenitors remuscularize damaged ischemic hearts and improve their function in pigs. npj Regenerative Medicine (англ.) 8 (1). с. 1–16. ISSN 2057-3995. doi:10.1038/s41536-023-00302-6. Процитовано 30 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 41. Tissue Engineering Market Size, Growth, Report 2022 To 2030. www.precedenceresearch.com. Процитовано 11 листопада 2022. 
 42. Bliley, Jacqueline M.; Shiwarski, Daniel J.; Feinberg, Adam W. (12 жовтня 2022). 3D-bioprinted human tissue and the path toward clinical translation. Science Translational Medicine (англ.) 14 (666). с. eabo7047. ISSN 1946-6234. doi:10.1126/scitranslmed.abo7047. Процитовано 11 листопада 2022. 
 43. A.D.A.M.. adambioprinting.com. Процитовано 11 листопада 2022. 
 44. Cao, Shi-Ying; Yang, Di; Huang, Zhen-Quan; Lin, Yu-Hui; Wu, Hai-Yin; Chang, Lei; Luo, Chun-Xia; Xu, Yun та ін. (30 травня 2023). Cerebral organoids transplantation repairs infarcted cortex and restores impaired function after stroke. npj Regenerative Medicine (англ.) 8 (1). ISSN 2057-3995. PMC PMC10229586. PMID 37253754. doi:10.1038/s41536-023-00301-7. Процитовано 10 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 45. Reyat, Jasmeet S.; di Maio, Alessandro; Grygielska, Beata; Pike, Jeremy; Kemble, Samuel; Rodriguez-Romero, Antonio; Simoglou Karali, Christina; Croft, Adam P. та ін. (1 вересня 2023). Modelling the pathology and treatment of cardiac fibrosis in vascularised atrial and ventricular cardiac microtissues. Frontiers in Cardiovascular Medicine 10. ISSN 2297-055X. doi:10.3389/fcvm.2023.1156759. Процитовано 15 вересня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 46. Jgamadze, Dennis; Lim, James T.; Zhang, Zhijian; Harary, Paul M.; Germi, James; Mensah-Brown, Kobina; Adam, Christopher D.; Mirzakhalili, Ehsan та ін. (2023-02). Structural and functional integration of human forebrain organoids with the injured adult rat visual system. Cell Stem Cell 30 (2). с. 137–152.e7. ISSN 1934-5909. PMC PMC9926224. PMID 36736289. doi:10.1016/j.stem.2023.01.004. Процитовано 10 червня 2023.  {{cite news}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)
 47. Wang, Meiyan; Gage, Fred H.; Schafer, Simon T. (2023-04). Transplantation Strategies to Enhance Maturity and Cellular Complexity in Brain Organoids. Biological Psychiatry 93 (7). с. 616–621. ISSN 0006-3223. doi:10.1016/j.biopsych.2023.01.004. Процитовано 10 червня 2023.