Великий Преслав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
місто
Вікіпедія: Портал:«Болгарія»
Великий Преслав
болг. Велики Преслав
Weliki-Preslaw-coat-of-arms.png
Preslav fortress 11.jpg
Країна Болгарія Болгарія
Область Шуменська область
Община Великий Преслав
Код ЕКАТТЕ 58222
Поштовий індекс 9850
Телефонний код 0538
43°09′39″ пн. ш. 26°48′44″ сх. д.H G O
Висота 145
Площа 76,76 км²
Населення 7694 (2011)
Телефонний код +421-0538
bulgaria.domino.bg/velikipreslav/
Відстань
До обласного центру
 фізична 15 км [1]
До Софії
 фізична 288 км [1]
Розташування
Великий Преслав. Карта розташування: Болгарія
Великий Преслав
Великий Преслав
Великий Преслав (Болгарія)
Мапа
Map
CMNS: Великий Преслав у Вікісховищі

Вели́кий Пресла́в (болг. Велики Преслав) або просто Преславдавньоруських літописах — Переяславець)[2] — місто в Шуменській області Болгарії. Адміністративний центр общини Великий Преслав. Столиця країни з часів Першого Болгарського царства,[3][4] в новій історії Великий Преслав має статус міста з 1883 року. До Визволення в 1878 році місто також називалося турецькою назвою Ескі Стамбулук (старий Стамбул).[5] Селище носило назву Преслав до 1993 року, коли був виданий указ про його перейменування у Великий Преслав[6]. З кінця XIX століття проводяться археологічні розкопки[2].

Населення[ред. | ред. код]

За даними перепису населення 2011 року у місті проживали 7694 особи.

Національний склад населення міста[7]:

Національність Кількість осіб Відсоток
болгари 5190 75,5 %
турки 1004 14,6 %
цигани 593 8,6 %
інша 31 0,5 %
не визначились 58 0,8 %
Всього відповіли 6876

Розподіл населення за віком у 2011 році[8]:


Динаміка населення[9]:

Географія[ред. | ред. код]

Місто розташоване в Шуменській області, в 20 км від міста Шумен, за 3 кілометри на південь від сучасного села Преслава, воно є третім за величиною в регіоні після Шумена і Нового Пазара і є адміністративним центром громади Великий Преслав. Площа Преслава — 5 квадратних кілометрів.

Історія[ред. | ред. код]

Стародавня[ред. | ред. код]

Звіт про дослідження доісторичних поселень у Північно-східній Болгарії 1926 року показує, що з початку ХХ ст. до н. е. тут існував курган у неолітичний, енеолітний і бронзовий періоди. Курган називається «Мертвецький» і має діаметр 150 м і висоту 5 м, розташований в 0,5 км на захід від міста. Археологічний огляд виявляє друге поховання на території Великого Преслава, що датується неолітом і енеолітом. Воно розташоване у місцевості Гебеклісе, в 2 км на південь від міста, на відстані 150 м від річки Голяма Камчия, діаметром 70 м і висотою 5,5 м[10]

Старий столичний комплекс Преславський палац

Раннє середньовіччя[ред. | ред. код]

У районі Делі Душка, поза стінами пізнішого середньовічного міста, були знайдені залишки тринефної церкви першої половини V століття.[11]

Місто виникло у другій половині IX століття під час правління князя Бориса I (852—889) як військовий табір з укріпленим палацом і гарнізоном, розташований в 30 км від столиці Першої Болгарської держави Плиска. У 893 році після Преславської церковно-народної ради місто було оголошено столицею Болгарії, ставши місцем першої болгарської книжної школи. Преславська книжна школа розвивалася як важливий літературний і культурний центр Болгарії і в слов'янському світі, де служили видатні середньовічні письменники і вчені Наум Охридський, Костянтин Преславський, Іоанн Екзарх, Пресвітер Козьма, Чорноризець Храбр, Тудор Доксов та інші.

У середні століття Преслав став одним з найкрасивіших і величних міст Південно-східної Європи, з якого збереглися значні пам'ятники Плиска-Преславської культури. Зовнішнє місто було оточене білими стінами. Структури воріт, веж і стін подібні до структур Плиски. Внутрішнє місто також було оточене стіною, де був розташований комплекс царських будівель: величні кам'яні палаци, такі як Великий палац і Тронний палац з колонами, багато прикрашена мозаїкою, мармуровими і керамічними іконами Кругла церква та інші.

В кінці 60-х років X століття київський князь Святослав I, мотивований візантійським імператором Іоанном I Цимісхієм, пішов у похід на Болгарію і підкорив північний схід країни, у тому числі великі міста Друстар (сьогодні Сілістра) і Преслав (971). Він продовжив свій похід на південь і напав на візантійців, які в наступній війні вступили до Східної Болгарії спочатку як визволителі і вигнали русичів. Однак імператор Іоанн І вирішив скористатися ситуацією і зайняти східні болгарські землі, у тому числі Друстар і Преслав, захопивши болгарського царя Бориса II і Преславську скарбницю. На честь своєї перемоги імператор назвав місто на свою честь, давши йому візантійську назву «Йоанополіс». Місто було звільнене царем Самуїлом в 976 році і залишалося в болгарських руках до 1001 року, коли воно знову потрапило під візантійське панування. Після воскресіння Болгарської держави після повстання Івана Асена I і Теодора-Петра (1185—1187) Преслав знову став болгарською фортецею.

Серед археологічних знахідок виявлена керамічна ікона св. Теодора Стратилата, преславський золотий скарб і керамічний іконостас палацового монастиря, унікальна колекція свинцевих печаток, цінна колекція епіграфічних пам'яток, шахова фішка (пішак). Археологічні знахідки — зброя, знаряддя праці, ювелірні прикраси, розмальована кераміка тощо, свідчать про високо розвинуті ремесла і жваву торгівлю з Візантією та іншими країнами[2].

Османська влада[ред. | ред. код]

Преславська єпархія стала незалежною від Константинопольського Патріархату в 1871 році. Через рік 20 серпня 1872 року Архімандрит Симеон став митрополитом Преславської єпархії.

4-та сільськогосподарська культурна та національна рада, 28 — 29 серпня 1938 Варна .
Керамічна ікона Св. Теодор Стратилат Преславської школи

Релігія[ред. | ред. код]

Церква Св. Архангела Михаїла

Більшість населення складають православні християни. Є три православної церкви — архангела Михаїла,[12] Св. апостолів Петра і Павла і пам'ятник-храм- Св. Кирила і Мефодія.

Монастир «Св. Пантелеймон»[ред. | ред. код]

Патлейнський монастир «Св. Пантелеймон» був заснований у 9 столітті. Монастир складався з хрестовокупольної церкви та житлових і комерційних будівель, утворених у трьох дворах — молитовному, житловому і виробничому.

Є легенди, що в монастирі жили і творили учні святих братів Кирила і Мефодія Климент Охридський і Наум Преславо-Охридський. У 907 році, у монастирі помирає князь Борис.[13] У районі монастиря відбуваються розкопки з початку 1908 року. Знайдено унікальну керамічну ікону святого Теодора Стратилата археологом Йорданом Господиновим.[14]

Освіта[ред. | ред. код]

 • Професійна технічна гімназія «Симеон Великий»
 • Професійна сільськогосподарська гімназія
 • Середня школа «Черноризець Храбр»
 • Початкова школа «Св. Кирила і Мефодія»

Культура[ред. | ред. код]

Громадський центр «Розвиток-1874»

У місті розташований Національний історико-археологічний заповідник та музей, до складу якого входять відновлені та збережені частини розкопок середньовічного міста та музей, де розміщені деякі відкриті об'єкти; зберігається більше 35 000 об'єктів, з яких близько 1700 експонуються для відвідувачів. Музей був заснований 26 жовтня 1906 року за ініціативою Йордана Господинова в місцевому археологічному товаристві «Тича» . Будівля музею була повністю завершена в 1981 році. Заповідник входить до 100 національних туристичних об'єктів Болгарії.

У Преславі є етнографічний будинок XVIII — XIX століття, який зберігається в автентичному вигляді, представляє звичаї регіону з етнографічною колекцією. Місто також має громадський центр «Розвиток 1874», заснованим ще до Визволення.

Творча діяльність[ред. | ред. код]

 • Дитячий ансамбль «Здравець» очолює Валентина Янкова
 • Дитяче ансамбль «Здравець — юніор» на чолі з Валентиною Янковою
 • Танцювальна група «Любе ле» з керівником Христо Колевим
 • Танцювальна група «Радість» на чолі з Христом Колевим
 • Танцювальна група"Пендарі" з режисерами Діляною Георгієвою та Венетою Івановою
 • Жіноча фольклорна група «Болярка» на чолі з Венеліном Борисовим
 • Дитячий ансамбль танцю «Веселий Хорс» з керівником Ніною Денєвою
 • Народний клуб «Веселий хор» на чолі з Ніною Денєвою

Інші[ред. | ред. код]

Були знайдені кісткові останки диких і домашніх птахів проф. Златозаром Боєвим, який визначив 18 видів птахів, більш цікавим серед них є орел яструбиний (Aquila fasciata), білоголовий сип (Gyps fulvus), фазан (Phasianus colchicus), галагаз звичайний (Tadorna Tadorna) та інші.[15][16][17]

Спорт[ред. | ред. код]

Місцева футбольна команда ФК «Преслав», що грає в футбольній групі «Б» .

Галерея[ред. | ред. код]

Особи[ред. | ред. код]

Особи, пов'язані з Великим Преславом:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Фізичні відстані розраховані за координатами населених пунктів
 2. а б в Українська радянська енциклопедія
 3. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 квітня 2019. Процитовано 27 лютого 2019. 
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 9 червня 2019. Процитовано 27 лютого 2019. 
 5. Реймонд Детрез: історичний словник Болгарії , опудало пр., 1997, ISBN 0-8108-3177-5 , с.
 6. Указ 206 Президента Республіки від 10 вересня 1993 року. Архів оригіналу за 10 грудня 2007. Процитовано 27 лютого 2019. 
 7. Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г. (болгарською). Архів оригіналу за 05.04.2013. Процитовано 18 березня 2012. 
 8. Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г. (болгарською). Архів оригіналу за 14.08.2013. Процитовано 18 березня 2012. 
 9. Национален статистически институт. Справка за населението на гр. Велики Преслав, общ. Велики Преслав, обл. Шумен (болгарською). Архів оригіналу за 22 серпня 2013. Процитовано 23 січня 2012. 
 10. Світлана Венелінова, КАТАЛОГ АРХЕОЛОГІЧНИХ ОБ'ЄКТІВ ПРЕСТИЖІЗНОГО ЕПОХА У ВЕЛИКІЙ ТА СЕРЕДНІЙ ОЧИЩЕННІ ВЕЛИКОЇ КАМЧІЇ. Архів оригіналу за 20 грудня 2018. Процитовано 27 лютого 2019. 
 11. Димитров, Димитър (2013). Християнските храмове по българските земи I-IX век. София: Фондация „Покров Богородичен“. с. 103. ISBN 978-954-2972-17-4. 
 12. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. с. 250. 
 13. http://pravoslavieto.com/. Архів оригіналу за 25 лютого 2019. Процитовано 27 лютого 2019. 
 14. http://www.nasamnatam.com/. Архів оригіналу за 18 жовтня 2018. Процитовано 27 лютого 2019. 
 15. Боєв Х., Н. Ілієв, 1989.
 16. Ілєв, Н. Боєв. 1990.
 17. Боєв, Х., Н. Ілієв. 1991.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Навчальні заклади

ЗМІ

Інші посилання