Очікує на перевірку

Габишев Олександр Прокопович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Габишев Олександр)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Габишев Олександр Прокопович
Алекса́ндр Проко́пьевич Га́бышев
Народився22 листопада 1968(1968-11-22) (55 років)
Ольокмінськ,СРСР
ГромадянствоСРСР СРСРРосія Росія
Діяльністьгромадський активіст
Alma materПівнічно-Східний федеральний університет
Знання мовросійська
Військове званняШаман
ПартіяЄвропейська Солідарність
IMDbID 11092938

Олександр Прокопович Габишев (нар. 22 листопада 1968, Ольокмінськ, Якутська АРСР, РРФСР, СРСР) — російський опозиційний громадський діяч , якутський шаман, політв'язень російської каральної психіатрії. 25 червня 2020 року російський правозахисний центр "Меморіал" визнав Олександра Габишева політв'язнем[1]. Планував пішки прийти в Москву з 6 березня 2019 до 2021 року, щоб вигнати «злого духа» президента РФ Путіна з Кремля.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 22 листопада 1968 року в місті Ольокмінськ Якутської АРСР[2]. Згідно власної розповіді, закінчив Якутський державний університет за спеціальністю історик, але не працював за здобутою професією, працюючи за робітничими спеціальностями: зварювальник та двірник[3].

Був одружений, дружина померла у 2009 році.

Після смерті дружини пішов до лісу (за власними словами до лісу Олександра направила мати, оскільки боялась що через його сильні переживання сусіди або родичі здадуть до психіатричної лікарні), де збудував капличку на честь померлої дружини[4]. У лісі він перебував два роки і, вийшовши вирішив стати шаманом. В картці правозахисного центру "Меморіал", зазначається, що він є потомственим шаманом[5].

Релігійні погляди та світогляд

[ред. | ред. код]

За релігійними поглядами є двоєвіром, котрий сповідує православ'я та шаманічні традиційні північні вірування, що є доволі розповсюдженим явищем серед якутів та інших народів Крайньої Півночі і Далекого Сходу[6]. Себе Габишев називає шаманом - воїном, який отримав завдання від Бога, іноді у розмовах називає тюрко - монгольське найменування верховного божества неба - Тенгрі[7].

Політичні погляди можна охарактеризувати як демократичні:

"Путін також державність намагається укріпити у всьому світі - у Північній Кореї, Сирії... А у європейських країнах, у США державна влада врівноважена народовладдям. Трамп в Америці намагається це порушити, але поки не виходить. Рівновага має бути - між державною владою і народом. І боротьба за рівновагу йде часом, так, кривавими методами, якщо тиранічні державні режими не дають демократичним способом врівноважити їх владу. І Путін захищатиме державність яку ми зараз спробуємо врівноважити народовладдям[4]."

Також Габишев допускав вихід національних територій зі складу Російської Федерації, говорячи що в тому "немає нічого поганого", бо "час імперій минув"[4].

Перший похід

[ред. | ред. код]

На початку серпня 2018 року, він розпочав піший марш з Якутська до Москви з метою поширення традиційних вірувань північних народів[8]. Однак невдовзі був змушений припинити похід, оскільки його собаку Рекса збила машина і він був змушений повернутись назад аби лікувати його[9].

Другий похід

[ред. | ред. код]

У березні 2019 року Олександр Габишев розпочав свій другий похід з Якутська до Москви з метою вигнати Путіна з Кремля. "Мені Бог сказав, що Путін не людина, а демон і я маю його вигнати. Ось я і йду, щоб вигнати" - говорив шаман[2]. За його словами, Путін являвся демоном, якого не любить природа, всюди, де він з'являється відбуваються катаклізми, начебто так природа очищується[4].

Кінцевою метою походу була Червона площа в Москві, де він планував розвести вогнище і, напоївши вогонь кумисом та кінським волоссям (якутський звичай задоволення духів), провести обряд із бубном та прочитати молитву, після чого Путін мав подати у відставку. Якщо він відмовився б подавати у відставку, його б примусило до цього народне повстання[10].

Він ішов вздовж узбіч шосе і котив за собою візок у який були складені речі та юрта, яку розставляв на привалі[4]. За його словами, у березні - квітні добирався попутними машинами[11].

По дорозі до нього підходили люди з попутних машин, що розмовляли з шаманом. Деякі йшли з ним деякий відрізок шляху та знімали його на мобільні телефони. Часто давали гроші, від яких він спочатку відмовлявся, але коли люди ображались все ж приймав їх і потому став зупинятись у готелях[4].

У липні Олександр дійшов до Чити, де взяв участь в опозиційному мітингу організованому КПРФ та громадською організацією "Гражданская солидарность", у якому взяли участь 700 людей. Під час виступу він закликав до встановлення народовладдя. Представники Читинської єпархії РПЦ висловились проти мітинга та підставили під сумнів психічне здоров'я Габишева[12].

З Чити він вийшов разом з групою однодумців, що зростала в міру того як вони йшли далі. На території Бурятії вони зустрілись з опозиційно налаштованими жителями, серед яких були екс - кандидат в мери Улан - Уде Олексій Карнаухов, журналіст - телеведучий Сергій Басаєв та голова громадської організації "Священний Байкал" Володимир Обогоєв. Вони записали відеозвернення Габишева до жителів Бурятії[13].

Також в Бурятії група зіткнулась з першою протидією властей: ДІБДР відібрала червоні "Жигулі" подаровані одним із прихильників.

28 серпня учасників походу зустріли представники місцевої тенгріанської громади, які стали вмовляти їх припинити похід, стверджуючи, зокрема, що через них тенгріанство може бути оголошене екстремістською спільнотою[14].

По дорозі 9 - 11 вересня в Улан-Уде відбулися громадські протести, проти фальсифікації виборів на користь кандидата від "Єдиної Росії" Ігоря Шутенкова. Силовики та невідомі особи в масках намагались розігнати мітинг[15].

12 вересня 2019 року Управління ФСБ в Республіці Саха відкрило кримінальну справу проти Олександра Габишева по статті щодо публічних закликів до екстремістської діяльності (Ч.1. ст. 280. КК РФ). 13 вересня його було оголошено в розшук[16].

19 вересня 2019 року шамана Габишева було затримано ФСБ на кордоні Бурятії та Іркутської області.[17] Після його затримання декілька учасників продовжили похід і дійшли до околиць Іркутська, де були затримані[18].

Після затримання

[ред. | ред. код]

20 вересня 2019 року Міністерство охорони здоров'я Республіки Саха оголосило що Габишева було добровільно поміщено до Якутського психоневрологічного диспансера, де буде проводитись експертиза щодо його осудності. Під тиском було знято відео на якому він закликав своїх прихильників розійтись[2].

3 жовтня колегія психіатрів визнала Габишева неосудним, захист наполягав на проведенні незалежної експертизи[2].

15 жовтня захист оскаржив законність відкриття кримінальної справи, оскільки вона була відкрита не в тому районі, де було записано ролик що став підставою для її відкриття, чим було порушено КПК РФ[2].

18 жовтня незалежна експертиза не знайшла в його діях ніякої агресії та небезпеки для оточуючих[2].

Міжнародна організація Amnesty International оголосила Олександра Габишева в'язнем совісті[19].

Коли 8 грудня 2019 року проти Габишева так і не висунули обвинувачень, а термін його підписки про невиїзд сплинув, він знов розпочав свій похід. 11 грудня Олександр був знову затриманий і доставлений в залу Якутського міського суду, де йому повторно обрали міру запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд[2]. Суд також оштрафував Олександра Габишева на 1000 рублів за "непокору правоохоронцям"[20].

Адвокати Габишева подали позов до Європейського суду з прав людини стосовно незаконності затримання та порушення права на судовий розгляд. 20 квітня 2020 року ЄСПЛ прийняв позов від адвокатів Бориса Андреєва та Ольги Тимофєєвої[2].

Недобровільні госпіталізації

[ред. | ред. код]

Перша госпіталізація

[ред. | ред. код]

Протягом весни 2020 року додому до Габишева тричі приходили невідомі, що представлялись медпрацівниками і намагались в нього взяти тест на коронавірус. 12 травня до нього додому вдерся ОМОН, який відвіз Олександра до Якутського психоневрологічного диспансера[2].

19 травня Габишев вийшов на зв'язок, де повідомив, що йому дають препарати, які викликають сонливість[5].

28 травня захист подав до суду на незаконну госпіталізацію, позаяк законодавство забороняє примусово утримувати в психіатричній лікарні, якщо немає позитивного судового рішення протягом 48 годин після госпіталізації[5].

2 червня Якутський міський суд задовольнив позов психіатричного диспансера стосовно госпіталізації Габишева[2].

Адвокати подали позов до Верховного Суду Республіки Саха[5].

8 червня Верховний Суд Республіки Саха оскаржив постанову Якутського міського суду[2].

2 липня Верховний Суд задовольнив клопотання захисту щодо призначення Габишеву незалежної психіатричної експертизи[2].

21 липня було проведено психіатричну експертизу, а 22 - го Олександр був виписаний[2].

17 серпня 2020 року Верховний Суд Республіки визнав законною госпіталізацію Олександра Габишева[2].

Друга госпіталізація

[ред. | ред. код]

15 січня 2021року шаман Габишев зняв ролик і виклав його на YouTube, оголосивши в ньому про запланований навесні новий похід на Москву, де він поїде верхи на білому коні, а його прихильники приєднаються до нього на машинах[5][21]

27 січня п'ятдесят росгвардійців зламали двері в будинку Олександра Габишева і під конвоєм доставили його у психіатричний диспансер, мотивуючи це тим що він "перестав з'являтись на щомісячний психіатричний огляд"[22]. Згодом було оголошено, що при затриманні Габишев "чинив опір і мечем порізав куртку одному з росгвардійців"[23].

2 лютого Якутський міський суд задовольнив клопотання Якутського психоневрологічного диспансера про примусову госпіталізацію Олександра Габишева[24].

18 березня психолого - психіатрична експертиза проведена в Якутському психоневрологічному диспансері в рамках кримінальної справи по статті 318 КК РФ щодо нападу на співробітника Росгвардії визнала Олександра Габишева неосудним[25].

Від адвоката Габишева Олексія Прянішнікова стало відомо, що до нього застосовують нейролептик галоперидол[26].

26 липня 2021 року Якутський міський суд на основі проведеної психолого - психіатричної експертизи направив Олександра Габишева на примусове лікування в спеціалізованій психіатричній лікарні[27].

26 вересня Габишева було відвезено в невідомому напрямку, а через тиждень стало відомо, що він перебуває в Новосибірській психіатричній лікарні з інтенсивним наглядом[28].

В березні 2022 року Заєльцовський районний суд міста Новосибірська постановив перевести Олександра Габишева без конвою ФСВП до спеціалізованої психіатричної лікарні не тюремного типу, що розташована в іншому регіоні[29].

9 квітня 2022 року був доставлений до Уссурійської психіатричної лікарні спеціального типу[30].

Відтоді суд неодноразово продовжував перебування Олександра Габишева в лікарні спеціалізованого типу, попри рекомендації психіатрів стаціонару щодо переведення його до звичайного психіатричного закладу. Востаннє таке рішення виніс Приморський крайовий суд 24 липня 2024 року[31].

За розповідями прихильників, здоров'я Габишева погіршилося настільки, що він двічі втрачав свідомість перед судовим засіданням[32].

Захист з боку громадськості

[ред. | ред. код]

Міський голова Якутська Сардана Авксєнтьєва заявила з приводу судового рішення щодо госпіталізації Габишева від 2 червня 2020 року :

"На мій погляд у якутському правосудді створюється прецедент коли з формулюванням "переоцінка особистості" можна відправити на примусове лікування будь - яку людину. Я впевнена кожен знає пару - трійку таких людей.[2]"

На захист Габишева також висловився голова Державних Зборів Республіки Саха Віктор Губарєв, а депутат Держдуми РФ від Республіки Саха Федот Тумусов надіслав до голови Державної Думи запит із проханням перевірити на професійну придатність психіатрів, що визнали психічнохворим Олександра Габишева[33].

29 січня 2021 року діячі культури виступили зі зверненням в якому вимагали звільнити шамана. Вони відзначили, що до його ідеї походу на Москву можна ставитись як завгодно, але свободу пересування для громадян Росії ніхто не скасовував. Автори листа звернулись до всіх, хто міг допомогти визволенню Габишева і звернути увагу на відновлення практики каральної психіатрії. Звернення підписали письменники Світлана Алєксієвіч, Олександр Гельман, Лев Рубінштейн, Олена Корєнєва, політик Лев Шлосберг та інші - всього 19 імен[34].

Про популярність особистості говорить той факт, про який сказав у одній зі своїх передач Олександр Невзоров: адміністрація Уссурійської психіатричної лікарні спеціального типу просила в адресатів не надсилати Олександру Габишеву цукерки, оскільки всі господарські приміщення вже були заставлені коробками із кондитерськими виробами надісланими від громадян Росії.

Оцінки

[ред. | ред. код]

Коментуючи опозиційні мітинги в Забайкаллі Мирослав Маринович написав у своєму Facebook:

" Такого Майдану в Росії не було ще ніколи! Своїми тупими діями, спровокованими страхом шамана, російська влада спровокувала початок революції, причому не в Москві чи Пітері, а за Байкалом! Народ там вирує, люди їдуть протестувати в Улан-Уде з сільської місцевості та навіть із сусідніх регіонів. Ну, а шаман тим часом крокує у напрямку до Москви, залишаючи за собою цілі регіони, які не бажають більше підкорятися Путіну і Кремлю[15]. "

Український блогер Валерій Пекар припустив, що вся Російська імперія може розпастися через дії шамана Габишева:

Буде дуже смішно, якщо величезна імперія посиплеться від одного якутського шамана, який пішки крокує через всю країну[15]."

Образ шамана в культурі

[ред. | ред. код]

Портрет роботи новосибірського художника Костянтина Єрьоменка був проданий з аукціону за 23 тисячі рублів. За твердженням самого художника 43 % отриманих коштів підуть самому шаманові Олександру Габишеву. Робоча назва картини "Дійди і ізжени"[35].

Карикатуру де обігрується поцілунок Іуди (Путін цілує шамана) виконав відомий карикатурист Альоша Ступін.

Російський гурт Бахит - Компот створив пісню "Шаман Саня"[36].

В листопаді 2020 року московський театр документальної п'єси "Театр.doc" поставив лялькову виставу "Казка про шамана"[37]. В подальшому засновники театру були змушені виїхати з Росії.

Музичний гурт "Капітан Кенгуру" випустив пісню та кліп "Последний шаман" ("Останній шаман"), де чітко простежується образ Габишева, як "останнього шамана", що бореться проти зла[38].

Згадується в книзі В. С. Бушина "Рятівники та трунарі Путіна".

Олександр Невзоров у своїй авторській програмі "Екстракт" закінчує її словами "Привіт від шамана Саші Габишева". У своєму телеграм - каналі у травні 2024 року був першим хто повідомив про отруєння його собаки щурячою отрутою[39]. Після міжнародного обміну ув'язненими Невзоров висловив невдоволення тим, що в серед тих кого обміняли не було Олександра Габишева.

Режисер Беата Башкірова зняла документальний фільм "Казка про шамана"[40].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Российский правозащитньій центр "Мемориал" признал шамана Олександра Габьішева политическим узником (рос.) . Российский правозащитньій центр "Мемориал ". 25 июня 2020. Процитовано 25 сентября 2024.
  2. а б в г д е ж и к л м н п р с Шаман Александр Габьішев. Правозащита Открьітки (рос.) . Процитовано 25 сентября 2024.
  3. Якутский шаман полгода идет в Москву "изгонять Путина", а его пьітаются встановить. Вот все что известно об єтой незаурядной истории. Meduza (рос.) . 20 сентября 2019. Процитовано 25 сентября 2024.
  4. а б в г д е Затирко, Андрей (4 июля 2019). Якутский шаман идет пешком в Москву "изгонять Путина". Sib.real (рос.) . Сибирь. Реалии. Процитовано 25 сентября 2024.
  5. а б в г д Политзеки Александр Габьішев. - Правозащитньій центр "Мемориал " (рос.) . Процитовано 25 сентября 2024.
  6. Пушкарев, Игорь (16 сентября 2019). Znak.com поговорили с шаманом отправившимся "изгонять Путина". Репортаж (рос.) . ИА.Znak. Процитовано 25 сентября 2024.
  7. Якутский шаман идет на Москву изгонять Путина (рос.) . Телеканал "Дождь". 28 июля 2019. Процитовано 25 сентября 2024.
  8. Житель Якутска вместе с собакой отправился пешком до Москвьі. YakutMedia.ru (рос.) . 14 августа 2018. Процитовано 25 сентября 2024.
  9. У якутского путешественника насмерть сбили собаку. Yakutiamedia.ru (рос.) . 21 апреля 2019. Процитовано 25 сентября 2024.
  10. Екзорцизм має бути здійснений: антипутінський шаман влаштування заворушення. New York Times (eng.) . Процитовано 25 вересня 2024.
  11. Интервью шамана Александра Габьішева.
  12. Шаман идущий изгонять Путина собрал массовьій митинг в Чите. radio svoboda (рос.) . Радио Свобода. 13 июля 2019. Процитовано 25 сентября 2024.
  13. "Изгоняющий Путина" Саня-Шаман обещает подойти к Бурятии через 12 дней // МК. Улан - Уде (рос.) . Процитовано 25 сентября 2024.
  14. Руководитель МРОШ "Тенгєри": "Габьішев - очень больной человек" (рос.) . Новая Бурятия. Процитовано 25 сентября 2024.
  15. а б в Процес пішов: хто такий Олександр Габишев і як він може скинути Путіна. UA portal (укр.) . 12 вересня 2019. Процитовано 25 вересня 2024..
  16. Якутский шаман Александр Габьішев стали фігурантом уголовного дела по статтею о публичньіх призьівах к єкстремизму (рос.) . Ехо Москви. 20 сентября 2019. Процитовано 25 сентября 2024..
  17. Путін і шаман. Російська влада злякалася Олександра Габишева. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 23 вересня 2019. Процитовано 24 вересня 2019.
  18. В Иркутской області отряд шамана Габьішева сократился вдвое. radio svoboda (рос) . Радио Свобода. 23 сентября 2019. Процитовано 25 сентября 2024.
  19. Росія, Сибір: шамана Олександра Габишева необхідно звільнити. amnesty.org (eng.) . Amnesty International. Процитовано 25 вересня 2024.
  20. Якутского шамана Александра Габьішева и двоих его сторонников оштрафовали за сопротивление полицейским. nowaya gazeta (рос.) . Новая газета. Процитовано 25 сентября 2024.
  21. Шаман Габьішев обьявил о новом походе на Москву на белом коне. znak.com (рос.) . Znak. Процитовано 26 сентября 2024.
  22. Якутського шамана Габишева, що йшов виганяти Путіна затримали і помістили до психдиспансера. espresso.tv (укр.) . Телеканал Еспресо. 27 січня 2021. Процитовано 26 вересня 2024.
  23. На якутского шамана Габьішева завели уголовное дело. bbc.news (рос.) . Русская служба BBC.News. 27 февраля 2021. Процитовано 26 сентября 2024.
  24. Суд одобрил госпитализацию шамана Александра Габьішева. interfax.ru (рос.) . Интерфакс. 2 февраля 2021. {{cite web}}: |access-date= вимагає |url= (довідка); Пропущений або порожній |url= (довідка)
  25. Якутского шамана Александра Габьішева признали невменяемьім. mbk.news.appsport.com (рос.) . MBK.Nees. 18 Марта 2021. Процитовано 26 сентября 2024.
  26. Адвокат шамана о плюсах и минусах перевода в Якутск.
  27. Якутского шамана Александра Габьішева направили на принудительно лечение. bbc.news (рос.) . Русская служба BBC.News. Процитовано 26 сентября 2024.
  28. Якутского шамана Габьішева нашли в Новосибирской больнице с интенсивньім наблюдением. novayagazeta.ru (рос.) . Новая газета. 4 октября 2021. Процитовано 26 сентября 2024.
  29. Суд перевели шамана Габьішева в больницу спецтипа. baikal24.ru (рос.) . Байкал 24. Процитовано 26 сентября 2024.
  30. Решение о лечении Габьішева в больнице обьічного типа заменили на лечение в больнице специализированного типа. sib.real (рос.) . Сибирь Реалии. 1 августа 2022. Процитовано 26 сентября 2024.
  31. Суд вновь отказал Габьішеву в переводе в психбольницу обьічного типа. amp - dw-com.cdn.amproject.org (рос.) . Немецкая волна. 24 июля 2024. Процитовано 26 сентября 2024.
  32. Кремлевский режим отомстил шаману изгонявшего Путина: что с ним стало. www - unian. net (рос.) . УНІАН. Процитовано 26 сентября 2024.
  33. Шаману Габьішеву вменяют "переоценку личности". kommersant.ru (рос.) . Газета Комерсант. Процитовано 26 сентября 2024.
  34. Обращение деятелей культурьі: Свободу Александру Габьішеву. colta.ru (рос.) . Colta. 29 января 2021. Процитовано 26 сентября 2024.
  35. Новосибирской художник продал портрет "Саши - шамана". Картина назьівается "Дойди и изгони". tayga.info (рос.) . Тайга - инфо. Процитовано 26 сентября 2024.
  36. Песня групьі Бахьіт - Компот "Шаман Саня".
  37. Театр.doc поставил "Сказку о шамане" про небезизвестного Габьішева.
  38. Капитан Кенгуру "Последний шаман" - YouTube.
  39. У Якутії отруїли собаку шамана Габишева, який у 2019 році йшов виганяти Путіна. life - pravda- com.ua (укр.) . Українська Правда - Життя. 5 травня 2024. Процитовано 26 вересня 2024.
  40. Фильм про шамана Габьішева покажут на фестивале в Чехии. sib.real (рос.) . Сибирь Реалии. 15 Марта 2024. Процитовано 26 сентября 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]