Гран-Плас (Брюссель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гран-Плас
Бельгія Бельгія
фр. Grand place; нід. Grote markt
Площа Гран-Плас, Брюссель
Площа Гран-Плас, Брюссель
Населений пункт Брюссель
Історична інформація
Назва на честь ринка
Загальні відомості
Координати 50°50′48″ пн. ш. 4°21′09″ сх. д. / 50.84667° пн. ш. 4.35250° сх. д. / 50.84667; 4.35250
Транспорт
Покриття бруківка
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі Брюссельська ратуша
«Хлібний дім»
барокові гільдійні будинки
зовнішні посилання
У проекті OpenStreetMap

r2982800

CMNS: Гран-Плас на Вікісховищі
Прапор ЮНЕСКО Світова спадщина ЮНЕСКО, об'єкт №857
(англ.)рос.

Гран-Плас (фр. Grand place; зазвичай відома саме за цією франкомовною назвою, яка може огласовуватися як Гран(д)-Пляс) або Великий ринок (нід. Grote markt) — центральний історичний майдан столиці Бельгії міста Брюсселя, містобудівний ансамбль світового значення (внесений до переліку від Бельгії об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО); одна з найважливіших туристичних принад міста.

План Гран-Пласу

Майдан лежить у просторі, що має майже прямокутну форму, між вулицями Масляною (фр. rue au Beurre, нід. Boterstraat, з заходу), Шапкарів (фр. rue des Chapeliers, нід. Hoedenmakersstraat) і Карела Булса (фр. rue de Charles Buls, нід. Karel Bulsstraat, обидві — з півдня), Пагористою (фр. rue de la Colline, нід. Heuvelstraat, зі сходу), Оселедцевою (фр. rue des Harengs, нід. Haringstraat, з північного сходу) і М'яса та Хліба (фр. rue Chair et Pain, нід. Vlees-en-Broodstraat, з півночі).

На брюссельському Гран-Пласі стоять найважливіші пам'ятки бельгійської столиці — ратуша та Будинок короля (фр. Maison du Roi), або «Хлібний дім» (нід. Broodhuis), численні барокові будинки брюссельських гільдій.

Історія[ред.ред. код]

Ринкова площа в Брюсселі виникла в XII столітті на місці осушених боліт.

У XIII столітті побудовано «Хлібний дім», що в ньому, як випливає з назви, зберігали хліб. Згодом цю будівлю стали називати «Будинок короля». Цікаво, що в нідерландській мові дотепер уживають старішої назви («Хлібний будинок»), тоді як по-французьки ця будівля називається «Будинок короля».

Між 1402 і 1455 роками зведено готичну будівлю ратуші, що збереглася до нашого часу.

13 серпня 1695 року французька армія стала обстрілювати Брюссель і обстрілювала його кілька днів. Унаслідок брюссельське середмістя зруйнували мало не внівець. На Ринковій площі цілою зосталася тільки ратуша, і частково вистояв Хлібний дім (Будинок короля).

Коли війна скінчилась, Ринкову площу Брюсселя швидко (за чотири роки) відбудвали заможні гільдії, будинки яких сформували її ансамбль. Ці гільдійні будинки звели в бароковому стилі Людовика XIV. Тоді майдан прибрав виду, дуже близького до нинішнього.

Від 1971 року на брюссельському Гран-Пласі раз на 2—3 роки (від 1980-х як бієнале) справляють і проводять (нині це робить спеціально створена Асоціація[1]) яскраве свято-культурну акцію Квітковий килим Брюсселя. Визначна роль у його створенні належить фламандському художнику Марку Схауттету. Килим з 800 тисяч живих бегоній укриває площу в 1 800 м²[2].

У 1998 році Гран-Плас Брюсселя занесено до списку від Бельгії об'єктів Світової спадщини на 22-й сесії ЮНЕСКО під номером 857[3].

Виноски[ред.ред. код]

  1. Офіційна веб-сторінка Асоціації «Квітковий килим Брюсселя» (англ.)
  2. Цветочный ковёр // Европа. Книга 1. (серія «Обычаи народов мира»), М.: «Мир книги», 2009 — с. 143–144 (рос.)
  3. Брюссельський Гран-Плас на сайті Світової спадщини ЮНЕСКО

Галерея[ред.ред. код]

Панорама 360° Гран-Пласу

Джерела, посилання та література[ред.ред. код]