День Святого Миколая в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День святого Миколая
День святого Миколая
День святого Миколая
Святий Миколай кладе подарунок під подушку дитині (поштова марка України, 2002)
Інші назви Миколая, День Миколи, Зимовий Миколай
Місце Україна Україна
Ким святкується українцями
Засновано після 343 року
Тип народно-християнський
Дата 6 грудня
Святкування Відвідування богослужіння
Традиції Дарування подарунків, відкриття різдвяних ялинок
Пов'язаний з Різдвом

Де́нь свято́го Микола́я (також Свя́то свято́го Микола́я, у народі — День Миколи, Зимовий Миколай) — день святкування та вшанування пам'яті християнського святого Миколая Мирлікійського (Чудотворця), яке відзначається 6 грудня[a]. Свято припадає також на День Збройних Сил України[1][2][3]. Традиційно на День святого Миколая в Україні відкривають головну ялинку України та інші різдвяні ялинки.[4][5][6]

Історія[ред. | ред. код]

За давньою українською традицією, старші господарі села на свято збиралися, щоб зварити пшеничного пива. Влаштовувалася гостина, після якої всі весело з піснями їздили на санях довкола села. Дітям цього дня дарували особливе печиво — миколайчики.

На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю й узвар, щоб наступного року забезпечити врожай на жито і плоди. На всій території України влаштовували заздоровні обіди на честь Миколая Угодника з приготуванням ритуального пива й медів. На Поділлі цього дня чекали «полазника» — чоловіка, який першим зайде до хати, що віщувало багатство й щастя протягом року. Також через подвір'я мав пройти хазяїн, дати худобині їсти і привітати її словами:

Дай, Боже, добрий день, щобись худібонька здорова була та й я з тобою ще й зі своєю дружиною!

На Київщині господар, прийшовши цього дня з церкви, брав миску зі свяченою водою, паляницю з грудочкою солі, квача з різного зілля, ішов кропити господу, худобу та збіжжя, примовляючи:

Святий Миколай, помилуй та сохрани нас від усякого лиха!

До дня Миколая заведено віддавати борги. Українська приказка говорить: «Якщо ти мені не віддаси до Миколи, то вже не оддаси ніколи». Також заведено миритися та прощати, існує приказка: «На Миколу клич друга, клич і ворога, обидва будуть друзі».

Серед прикмет, що пов'язані з цим днем: великий іній — на врожай хліба. Якщо ж 6 грудня йде дощ — гарно вродить озимина. Мороз цього дня означав великий врожай хліба й городини. Якщо ж у цей день дороги засипле снігом, зима буде холодною і затяжною. Також за погодою цього дня визначають, яким буде літній Миколай: скільки випало снігу на 6 грудня, стільки ж трави буде 9 травня.[7][8][9]

Сучасність[ред. | ред. код]

У незалежній Україні образ святого Миколая і традиції дарувати подарунки відроджуються. Також дедалі більше шанується традиція прояву турботи про нужденних: як у вигляді доброчинних заходів у церковних громадах, так і у світських благодійних проєктах[10].

У школах напередодні свята проводяться уроки, на яких дітей вчать писати листа святому Миколаю.

6 червня 2006 року Президент Віктор Ющенко підписав указ № 481/2006 «Про заходи щодо відродження традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів в Україні», що передбачає, зокрема, опрацювання питання створення комплексу «Садиба Святого Миколая» в Івано-Франківській області з Будинком творчості народних майстрів Національної спілки майстрів народного мистецтва України. 2010 року президент Віктор Янукович доручив уряду передбачити в держбюджеті на 2011 рік кошти на будівництво Маєтку святого Миколая в національному природному парку «Гуцульщина»[11].

Цього дня деякі громадські організації проводять традиційні благодійні акції для сиріт. Так, у Львові щороку проходить акція «Миколай про тебе не забуде!»: у місті організовується «Фабрика святого Миколая», куди жителі приносять подарунки та пожертви для сиріт; активісти акції ввечері розносять їх дітям[12]. Пласт щороку збирає кожен курінь та готує велику програму для дітей-сиріт та інвалідів.

До свята прив'язували й інші події. Так, у містах, селищах і селах традиційно 5-6 грудня, на Миколая, відкривають різдвяну ялинку.[4][5][6]

У 2018 році кінокомпанія «Big Hand Films» за фінансової підтримки Держкіно випустила фільм режисера Семена Горова «Пригоди S Миколая». Фільм розповідає про віру сучасних дітей у доброго чарівника, що приходить з подарунками вночі перед Днем святого Миколая[13].

Зауваження[ред. | ред. код]

  1. Українською православною церквою Московського патріархату святкується 6 (19 січня) за юліанським календарем.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. “Миколай приніс нам під подушку ЗСУ”: українці відзначають подвійне свято і вітають захисників. Українська правда _Життя. Процитовано 13 грудня 2023.
  2. СКУ привітав із Днем Збройних Сил України та святом Миколая. www.ukrinform.ua (укр.). 6 грудня 2023. Процитовано 13 грудня 2023.
  3. В ЗСУ опублікували відеоролик до свого свята та Дня Святого Миколая: “Тепла та добра історія” (відео). LB.ua. 6 грудня 2023. Процитовано 13 грудня 2023.
  4. а б Новий рік-2024: у яких обласних центрах вирішили встановлювати ялинку. Слово і Діло (укр.). 14 грудня 2023. Процитовано 13 грудня 2023.
  5. а б У Києві на Софійській площі засяяла головна ялинка країни. ФОТО. Українська правда _Життя. Процитовано 13 грудня 2023.
  6. а б У Львові засвітили подаровану благодійниками головну ялинку міста. www.ukrinform.ua (укр.). 5 грудня 2023. Процитовано 13 грудня 2023.
  7. Святий Миколай: допомагає вижити в скруті (19 грудня) – Олександр Токар. otokar.com.ua. Архів оригіналу за 7 листопада 2016. Процитовано 7 листопада 2016.
  8. Rbc.ua. День святого Миколая: історія, традиції. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 6 березня 2018. Процитовано 5 березня 2018.
  9. День святого Миколая 2018: традиції в Україні та світі. 24 Канал. Архів оригіналу за 4 грудня 2018. Процитовано 3 грудня 2018.
  10. Огляд семи благодійних ініціатив 2015 року [Архівовано 22 грудня 2015 у Wayback Machine.] в статті Ольги Перехрест «Стати Святим Миколаєм» на ресурсі Захід.net
  11. Янукович просить у Азарова гроші на маєток Святого Миколая. [Архівовано 20 грудня 2010 у Wayback Machine.] Українська правда
  12. Миколай про тебе не забуде. [Архівовано 27 лютого 2022 у Wayback Machine.] Офіційний сайт
  13. http://dergkino.gov.ua/ua/news/show/1798/zaversheno_virobnitstvo_simeynoyi_novorichnoyi_komediyi_prigodi_s_mikolaya.html [Архівовано 21 березня 2019 у Wayback Machine.] Завершено виробництво сімейної новорічної комедії «Пригоди S Миколая»

Література[ред. | ред. код]

  • Бурій В. М. Народно-православний календар — Черкаси: Вертикаль, 2009.

Посилання[ред. | ред. код]

Додаткова література[ред. | ред. код]

  • Кирієнко Т., Жиденко Н. Добро і милосердя Святого Миколая, 2 клас. Ой радуйся, земле!(3 клас) //Початкова школа. — 2014. — №. 12. — С. 57-60.
  • Коломийчук О. Синкретизм збірного образу великого християнського святого: до проблеми народного культу святого Миколая на Бойківщині //Народна творчість та етнологія. — 2016. — №. 4. — С. 72-79.
  • Смоляк П. О. Поєднання народних та християнських традицій у святі Миколая на Тернопільщині //Інтелігенція і влада. Серія: Історія. — 2016. — №. 34. — С. 22-31.