Достойно є

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Достойно є
Dostojno est.jpeg
Дата появи: X століття
Місце знаходження: Успенський собор в Карее, Афон
Дата святкування: 11 червня по юліанському календарі

«Досто́йно є» (грец. Άξιον Εστί) — назва чудотворної ікони Божої Матері, що зберігається в Успенському храмі адміністративного центру Святої Афонської Гори — Кареї. З іконою переказ пов'язує набуття піснеспіви « Достойно є… ».

В IX столітті Богородицю величали співом, складеним в VIII столітті Кузьмою Маюмськимцерковнослов'янському перекладі) :

« Чеснішу Херувим та славнішу без порівняння Серафим, без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо »

За переказами 11 червня 980 року молодий монах карейської монастиря здійснював всеношну службу в келії[1]. Почувши стукіт у двері, він відкрив її і побачив молодого ченця, якого привітно прийняв, і вони стали разом робити молитовні піснеспіви. Коли почали величати Богородицю, молодий чернець заспівав « Чеснішу Херувим… ». Незнайомий гість сказав, що у них славлять Богородицю по-іншому, і показав як:

« Достойно є воістину величати блаженною Тебе, Богородицю, присноблаженну та Пренепорочну і Матір Бога нашого »

А вже після цього проспівав — «Чеснішу Херувим…». Чернець попросив записати незнайомця цю пісню, проте під рукою не виявилося жодного паперу та письмового приладдя. Гість сказав, що в такому разі напише пісню на камені та просить навчити всіх християн, щоб славословили Пресвяту Богородицю. Камінь під руками незнайомця став м'яким, і, вивівши напис, він назвався архангелом Гавриїлом та зник.

Константинопольський патріархат Микола II Хризоверг в кінці X століття встановив додати до « Чеснішу Херувим… » ангельську пісню « Достойно є… ». З того часу використовується Архангельська пісня « Достойно є… », а ікона, що іменувалися « Милуюча », перед якою вона була оспівана архангелом, перенесена в карейський собор. Плита з написаною архангелом піснею доставлена була в Константинополь в царювання Василя та Костянтина Порфирорідних.

Святкування іконі відбувається 24 червня (11 червня по старим стилем).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Тальберг Н. Д. Розгорнутий месяцеслов Святих в Землі Російської просіяли. У яких потребах яким іконам належить поклонятися. — Репринтное відтворення видання. — СПб. : Віра, 1997. — С. 349-350.