Достойно є

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Достойно є
Dostojno est.jpeg
Дата появи: X століття
Місце знаходження: Успенський собор в Карее, Афон
Дата святкування: 11 червня по юліанському календарі

«Досто́йно є» (грец. Άξιον Εστί) — назва чудотворної ікони Божої Матері, що зберігається в Успенському храмі адміністративного центру Святої Афонської Гори — Кареї. З іконою переказ пов'язує набуття піснеспіви « Достойно є… ».

В IX столітті Богородицю величали співом, складеним в VIII столітті Кузьмою Маюмськимцерковнослов'янському перекладі) :

« Чеснішу Херувим та славнішу без порівняння Серафим, без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо »
« Чеснішу за Херувимів, і незрівнянно славнішу за Серафимів, що без істління Бога-Слово породила, — Сущую Богородицю, Тебе величаємо. Сучасний варіант для хору. УПЦ-КП »

За переказами 11 червня 980 року молодий монах карейської монастиря здійснював всеношну службу в келії[1]. Почувши стукіт у двері, він відкрив її і побачив молодого ченця, якого привітно прийняв, і вони стали разом робити молитовні піснеспіви. Коли почали величати Богородицю, молодий чернець заспівав « Чеснішу Херувим… ». Незнайомий гість сказав, що у них славлять Богородицю по-іншому, і показав як:

« Достойно є воістину величати блаженною Тебе, Богородицю, присноблаженну та Пренепорочну і Матір Бога нашого »

А вже після цього проспівав — «Чеснішу Херувим…». Чернець попросив записати незнайомця цю пісню, проте під рукою не виявилося жодного паперу та письмового приладдя. Гість сказав, що в такому разі напише пісню на камені та просить навчити всіх християн, щоб славословили Пресвяту Богородицю. Камінь під руками незнайомця став м'яким, і, вивівши напис, він назвався архангелом Гавриїлом та зник.

« Достойно є, і це є Істина, славити Тебе, Богородицю, славну і пренепорочну, і матір Бога нашого. (і далі:) Чеснішу за Херувимів, і незрівнянно славнішу за Серафимів... Сучасний варіант для хору. УПЦ-КП »

Константинопольський патріархат Микола II Хризоверг в кінці X століття встановив додати до « Чеснішу Херувим… » ангельську пісню « Достойно є… ». З того часу використовується Архангельська пісня « Достойно є… », а ікона, що іменувалися « Милуюча », перед якою вона була оспівана архангелом, перенесена в карейський собор. Плита з написаною архангелом піснею доставлена була в Константинополь в царювання Василя та Костянтина Порфирорідних.

Святкування іконі відбувається 24 червня (11 червня по старим стилем).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Тальберг Н. Д. Розгорнутий месяцеслов Святих в Землі Російської просіяли. У яких потребах яким іконам належить поклонятися. — Репринтное відтворення видання. — СПб. : Віра, 1997. — С. 349-350.