Різдво Пресвятої Богородиці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Різдво Пресвятої Богородиці
Giotto - Scrovegni - -07- - The Birth of the Virgin.jpg
Дата Православ'я — 8 (21) вересня[1]
Католицизм — 8 вересня
Пов'язаний з Зачаття Богородиці

Різдво́ Пресвято́ї Богоро́диці, або Мала́ Пречи́ста — релігійне свято християнської церкви на честь Богородиці Діви Марії, матері Ісуса Христа, що є одним з дванадесятих свят. Святкується щороку православними 21 вересня, католиками — 8 вересня. У цей день підкреслюється, що Божа Мати є великою праведницею, помічницею і заступницею людей, покровителькою сільського господарства, яка народженням Христа зробила перший крок до вічного спасіння усіх людей.

Місце Різдва[ред. | ред. код]

Різдво Богородиці 1722 р. Іконостас Загоровського монастиря (Вощатинський іконостас) Йов Кондзелевич

Згідно із загальноприйнятим переказом, якого однаково дотримуються православні і католики, Діва Марія народилася в будинку Йоакима і Анни, який знаходився в північно-східній частині Єрусалиму. Зараз це територія Мусульманського кварталу Старого міста, біля Левових воріт. Проте точне місце православні і католики вказують по-різному, і ці місця віддалені одне від одного приблизно на 70 метрів. На православному місці побудований монастир святої Анни, на першому поверсі його є церква на честь Різдва Богородиці, а під самою будівлею монастиря збереглася печера, яка була, за переказом, частиною будинку Йоакима і Анни. Католики вказують місце будинку в безпосередній близькості від Віфезди і побудували там базиліку святої Анни, у крипті якої також знаходяться стародавні підземні приміщення[2].

Традиції[ред. | ред. код]

У православ'ї[ред. | ред. код]

У католицизмі[ред. | ред. код]

В Іспанії 7 вересня приносять фрукти щоб освятити їх. Виноградарі у Франції назвали це свято «Богоматір винограду». Найкращий виноград приносять до місцевої церкви, щоб його благословити, а потім кілька грон прикріплюють до рук статуї Марії. Святкова страва, яка включає новий виноград, є частиною цього дня.[3]

У Гоа, свято Різдва Марії, яке називається «Монти Фест», — це головне сімейне свято, яке служить фестивалем подяки, на якому благословляють новий урожай, і продовжується воно за святковим обідом.[4] У Мангалорі це свято Різдва Марії, яке називають «святом Монті». У цей день кожен мангалор їсть бобові та овочі. Священик благословляє гілку зерна, яку додають до їжі. На честь свята Різдва Пресвятої Богородиці в Україні та поза її межами зведено чимало храмів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дата святкування вказана в тих Помісних православних церквах, які для літургійних цілей продовжують використовувати юліанський календар (так званий старий стиль). Дата святкування в інших помісних православних церквах — 8 вересня.
  2. Святая Земля. Исторический путеводитель по памятным местам Израиля, Египта, Иордании и Ливана / Ред. М. В. Бибиков. М., 2000. стр.31.
  3. Weiser S.J., Francis, The Holyday Book
  4. Anup Gonsalves, Antonio. «Indians in Holy Land eager to celebrate Nativity of Mary», Catholic News Agency, 4 September 2014

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kallistos (Ware), Bishop (1963), The Orthodox Church, London: Penguin Books, p. 263, ISBN 0-14-020592-6
  • Geburt Mariä. In: Lexikon der Kunst. Band 2. E. A. Seemann, Leipzig 2004, S. 675

Посилання[ред. | ред. код]