Непорочне зачаття Діви Марії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Релігійна картина Антоніо де Переда Непорочне зачаття

Непоро́чне зача́ття Ді́ви Марі́ї (лат. Immaculata Conceptio Beatae Virginis Mariae,офіційно — грец. Ευλληπσις τής 'αγιας και θεοπρομητορος Aννας) — католицький догмат, згідно з яким Марію з Назарету від миті її зачаття не забруднив перворідний гріх. Хоча вона була зачата Св. Йоакимом і Св. Анною, але з ласки Божої гріх прабатьків Адама і Єви не проявився в ній.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Хоча Святе Письмо ніде безпосередньо не стверджує про непорочне зачаття Богородиці, але Римо-Католицька Церква через проголошення догмату папою Пієм ІХ ствердила, що збереження Марії від гріха є логічним наслідком біблійного об'явлення. Торжество з приводу свята відбувається 8 грудня, за дев'ять місяців до святкування Різдва Богородиці 8 вересня.

Рельєф Богоматері на фасаді колишнього костелу францисканців у Львові

Непорочне зачаття в мистецтві[ред. | ред. код]

Не зважаючи на те, що до ХІІІ століття такі теологи як Бернард Клервоський, Бонавентура, Тома Аквінський та орден домініканців були загалом в опозиції до цієї доктрини, в мистецтві Римо-Католицької Церкви є багато зображень на дану тему, починаючи з XV століття Свято Непорочного Зачаття було остаточно встановлене в 1476 р. Папою Сікстом IV, без проголошення його догматом, що полегшило суперечності в суспільстві і дало більше можливостей митцям. Художники XV ст. зіткнулися з проблемою зображення такого абстрактного поняття як Непорочне Зачаття. З опрацювання емблем(зображень) XVI ст. постав іконографічний образ Діви Марії Непорочного Зачаття започаткований Франсіско Пачеко. Пізніше його перейняли Дієго Веласкес та Бартоломео Мурільйо, а згодом саме такий образ розповсюдився в Європі та використовується понині. Традиційне зображення включало юну дівчину(відображення душі Богородиці), вдягнену в білу туніку і блакитну мантію, оточену сяйвом, довкола голови — 12 зірок в колі, а біля ніг — земна куля та місяць; додатковими були зображення корони, херувимів, а також троянд та лілей.

Непорочне Зачаття Діви Марії пензля Дієго Веласкеса

Храми України названі на честь Непорочного зачаття Діви Марії[ред. | ред. код]

Країни, в яких Непорочне зачаття Діви Марії — державний вихідний день[ред. | ред. код]

Загалом в понад 22 країнах. Діва Марія Непорочного Зачаття вважається святою патронкою США

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Вибірковий переклад з польської найсуттєвіших частин матеріалу з:

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Непорочне зачаття Діви Марії