Молитва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Альбрехт Дюрер: Руки в молитві

Моли́тва — звернення віруючого до Бога, богів, інших надприродних або асоційованим з Богом істот, а також канонізований текст цього звернення.

Молитва часто приймає вид поклоніння, вихваляння, прохання чи просто викладу своїх думок. Молитва також часто приймає форми обряду.

У Біблії[ред.ред. код]

Слово молитва згадується у Біблії 125 раз.

« Кінець же всьому наблизився. Отже, будьте мудрі й пильнуйте в молитвах! 1 Петр. 4:7  »
« Будьте тривалі в молитві, і пильнуйте з подякою в ній! Кол.  4:2  »
Марія Магдалина у молитві.

Плоди молитви[ред.ред. код]

Першими плодами молитви, за святителем Ігнатієм (Брянчаниновим) є увага і розчулення. Єпископ Ігнатій твердить: «Ці плоди появляються перш за всі інші від всякої правильно здійснюваної молитви, головним чином же від Молитви Ісусової, вправа якою вище псалмоспіву та іншого молитвослів'я. Від уваги породжується розчулення, і від розчулення поглиблюється увага. Вони посилюються породжуючи одна одну… Як і правдива молитва так і увага і розчулення є Божими дарами».

Відчуття присутності Божої теж є одним із плодів молитви. «Якщо у нас під час молитви чи читання Священного Писання пробуджується відчуття присутності Божої — це великий благодатний дар», пише архієпископ Павло. Говорять про теплоту сердечну і душевний мир як плоди молитви. Святитель Григорій Нісський серед плодів молитви називає простоту, любов, смирення, терпіння і незлобивість. Тобто молитва поступово преображає людину, робить її подібною Богові.

Наскільки молитва несумісна з ненавистю чи неприязню до ближніх, настільки ж вона тісно пов'язана з любов'ю і співчуттям, які теж є її плодами. За словами преподобного Ісаака Сирина серце правдиво молячого запалюється любов'ю до всіх людей, навіть ворогів і єретиків, до всього Божого творіння.

Тобто молитва веде до повного преображення всієї людини, її кардинальній переміні до кращого. Це по суті і є головним плодом молитви. Єпископ Іларіон пише, що якщо людина молиться, але не стає кращою, коли вона вичитує канони та акафісти, але залишається холодною і кам'яносердою, це означає що її молитва ще не принесла належного плоду. Християнину необхідно тому завжди піклуватися, щоби все його життя відповідало молитві, тобто щоби воно стало непрестанним «ходінням перед Богом».

Молитва як літературний жанр[ред.ред. код]

Дослідженню генези та еволюції молитви як літературного жанру присвячена наукова монографія «Молитва як літературний жанр : генеза та еволюція» (2008) українського вченого-філолога Ірини Даниленко.[1][2]

Віршовані молитви[ред.ред. код]

Автором Віршованого молитвослову, який складається з 55 віршованих цивільно-побутових молитов є український християнський письменник-богослов Василь Кредо.

Наукові дані[ред.ред. код]

 • Вчені проводять практичні дослідження: наприклад, доктор біологічних наук і кандидат медичних наук, завідувач лабораторії нейро- психофізіології Психоневрологічного інституту ім. В. М. Бехтерєва Валерій Сльозін отримав результати дослідів людей під час молитви (про позитивні зміни стану їх свідомості), що нівечить пропаганду атеїстів з їх спробою політичного контролю наукового і вільного мислення[3][4][5][6][7][8].
 • Вченими також виявлено у дослідах позитивні зміни якості води від впливу молитви, незалежно від присутності у воді срібла з церковного посуду в температурних умовах зими 18-19 січня, що руйнує одиноку критику святої води атеїстами, хоча срібло у воді та умови холоду для води збагачують позитивне ставлення людей до духовних традицій[9][10][11][12][13][14][15]

Молитва у дгармічних релігіях[ред.ред. код]

У дгармічних релігіях - буддизмі та індуїзмі молитва здійснюється шляхом повторення святих імен Бога - джапи.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Даниленко Ірина Іванівна. Жанрова модифікація канону молитви в ліриці XVII–XX століть / Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня доктора філологічних наук. — Київ, 2009. — КНУ ім. Т. Шевченка
 2. Даниленко І. І. Молитва як літературний жанр: генеза та еволюція: Монографія. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2008. — 304 с. ISBN 978-966-336-095-9
 3. Молитва как особое состояние сознания — Сенсационное открытие ученых Института имени В. М. Бехтерева, Валентина Казак (Журнал «Русский дом» № 7 за 1999 г., Санкт-Петербург) (рос.)
 4. «Российская газета» 1998–2007, «„Умная“ молитва: когда рассудок молчит, душа разговаривает», Максим ЗАРЕЗИН (рос.)
 5. Беседа с профессором Валерием Слезиным, «Почему и как молитва лечит?» (рос.)
 6. Лидия Юдина, «Сила молитвы» (АиФ Здоровье № 17 от 23 апреля 2008) (рос.)
 7. Что происходит с мозгом человека, когда он молится?, Александр Дюжник (рос.)
 8. Профессор Валерий Слезин: Молясь, человек превращается в младенца (20.11.2001, Комсомольская правда) (рос.)
 9. Документальный фильм «Вода», Автор сценария Михаил Вайгер, "Государственный интернет-канал и телевизионный канал «Россия» (рос.)
 10. Дослідження вчених: чому допомагають молитви (рос.)
 11. Святая вода и открытия ученых (рос.)
 12. О Святой Воде и Её исследованиях (рос.)
 13. Святая вода и открытия ученых — сайт «Всё о воде» (рос.)
 14. Святая вода — это миф? (рос.)
 15. Обнаружены воспоминания воды — с сайта «Известия Науки» (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]