Еміль Артін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Еміль Артін
EmilArtin.jpg
Народився 3 березня 1898(1898-03-03)
Відень, Австро-Угорщина
Помер 20 грудня 1962(1962-12-20) (64 роки)
Гамбург, ФРН
Alma mater Віденський університет
Галузь наукових інтересів математик
Науковий керівник Густав Герглоц,
Отто Людвиг Гьольдер
Відомі учні Серж Ленг, Джон Тейт

Еміль Артін (нім. Emil Artin) (3 березня 1898 Відень, Австро-Угорщина20 грудня 1962 Гамбург, ФРН) — видатний математик. Уродженець Австро-Угорщини, університетську освіту отримав у Німеччині, науковою діяльністю займався в університетських центрах Німеччини та США.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Відні, виріс в Райхенберг (нині Ліберець в Чехії). Батьки майбутнього математика — Еміль Артін, торговець предметами мистецтва (помер в 1906 році), і Емма Лаура-Артін, до свого другого заміжжя - співачка в опереті. Прізвище Еміль Артін успадкував від діда-вірменина, торговця килимами.

В 1916 Еміль поступив в Віденський університет (тут він провчився всього один семестр, після чого був призваний в армію), а в 1919 у продовжив навчання в Лейпцигу (Німеччина). Після закінчення викладав в німецьких університетах, в основному в Гамбурзі. У 1929 році одружився на своїй студентці, Natalie (Natascha) Jasny, яку батьки після революції вивезли з Росії. Вона була наполовину єврейкою, і після приходу нацистів до влади і прийняття антиєврейських законів Артін в 1937 році був звільнений з Гамбурзького університету і емігрував в США, де працював в Індіанському (1938-1946) і Прінстонському університеті (1946 - 1958), після чого знову повернувся до Гамбурга.

Артін мав роботи в багатьох областях математики: аксіоматичне визначення Γ-функції, роботи по проективної геометрії або теорію кіс, пов'язану з топологією, — але головний інтерес для нього представляла алгебра. Спільно з Е. Нетер Артін створив сучасну загальну алгебру. Його роботи складають значну частину знаменитої «Алгебри» ван дер Вардена. Особливо важливий його внесок в теорію полів, де він спільно з О. Шрайером створив теорію дійсних полів, а потім вирішив знамениту 17-ю проблему Гільберта. Не менш важливі його роботи в алгебраїчній теорії чисел, головним чином в теорії полів класів, де він застосував апарат когомологій Галуа.

Сформулював закон взаємності.

Серед учнів Еміля Артіна - Серж Ленг та Джон Тейт; його син Майкл Артін — також відомий математик.

Див. також[ред.ред. код]

  • 15378 Артін — астероїд, названий на честь математика.

Примітки[ред.ред. код]

Книги[ред.ред. код]

  • (укр. ) Е. Артін, Теорія Галуа. — К.: Радянська школа, 1963.
  • (рос. ) Артин Е. Введение в теорию гамма-функций. — М.: ГТТИ, 1934.
  • (рос. ) Артин Э. Геометрическая алгебра. — М.: Наука, 1969.
  • (рос. ) Артин Э. Теория Галуа. — М.: МЦНМО, 2004.