Жоржі Амаду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Jorge Amado - 1997.jpg

Жоржі Амаду (порт. Jorge Amado; *10 серпня 1912(19120810), Ітабуна, штат Баїя  — 6 серпня 2001, Салвадор, штат Баїя) – бразильський письменник, комуністичний громадський та політичний діяч.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Жоржі Амаду народився 10 серпня 1912 року в Ільеус (штат Баїя), як він сам зазначав, «найважливішому негритянському осередді Бразилії, де дуже глибокі традиції африканського походження». Щоб уявити це, можна звернутися до цифр: близько 80% населення Баїі складають негри і мулати, решту 20 - метиси і білі. Ось чому баіянская народна культура так химерна й різноманітна. Тут досі зберігся культ стародавніх африканських божеств - Огуні, Шанго, Ешу, Йєманжі, часто зустрічаються і на сторінках романів письменника.

Майбутній письменник був першою дитиною в сім'ї полковника Жуана Амаду ді Фаріі і Еулалія Леал (мати Жоржі була індіанських кровей). Подружжя володіли плантацією какао на південь від Ільеус - цим пояснюється той факт, що далекий від армії батько Жоржі іменувався полковником: так в Бразилії традиційно називають великих поміщиків незалежно від їх ставлення до регулярним військам. Жоржі був старшим сином у родині, його братів звали Жофре (1914), Жоелсон (1918) і Жамес (1921). Жофре в 1917-му помер від грипу, Жоелсон згодом став лікарем, а Жамес - журналістом. Пізніше Жоржі Амаду згадував про своє дитинство: «Роки отроцтва, проведені в Баїі: на вулицях, в порту, на ринках і ярмарках, на народному святі або на змаганні в капоейрі, на магічному кандомбле або на паперті столітніх церков, - ось мій найкращий університет ». Але насправді в біографії письменника був і реальний університет в Ріо-де-Жанейро, де він навчався на факультеті права. А до університету Жоржі відвідував єзуїтський коледж, але, мабуть, був таким своє нравная учнем, що одного разу втік не тільки з коледжу, а й з дому. Він їздив по Баїі, де тоді бродяжать безліч різновікової люду, до тих пір, поки батько не виловив його. Автобіографічні моменти, що стосуються періоду дитинства письменника, можна знайти в романі «Безкраї землі», епіграфом до якого послужили рядки народної пісні: «Я розповім вам історію - історію, що жахає ...» Ця історія - не вигадка. Описуючи суперництво поміщиків, відвойовувати в штаті Баїя кращі землі під какао, Жоржі Амаду згадує, як до його батька одного разу підіслали найманих убивць. Рятуючи маленького Жоржі, полковник Амаду був поранений і дивом залишився живий. А мати в ті роки не лягала спати без рушниці біля ліжка ...

Навчання в університеті, де він вперше стикнувся з комуністичним рухом, завершилася в 1932 році. Далі Жоржі Амаду повинен був працювати адвокатом, але, за його словами, «голос народу» кликав його до іншої захисті. Роком раніше він вже дебютував у пресі, а в 1931-му з-під його пера вийшов перший роман «Країна карнавалу», потім, в 1933-му, - «Какао» і в 1935-р. - «Жубіаба». Замість забезпеченого життя адвоката він зайнявся громадською діяльністю і літературною працею. У романі «Пот» Жоржі Амаду поселив свого героя, механіка Алвару Ліму, що став лідером робітників, в дешевому готелі на «відкосити ганебного стовпа» (де колись публічно катували негрів-рабів). Тут же деякий час жив і сам Амаду, прямо на терасі під дахом. Є про цей період і ще одне цікаве свідчення: в червневому номері московського журналу «Інтернаціональна література» за 1934 про що вийшов тоді в Бразилії романі «Пот» було сказано, що революційна книга завое вивала читача, і це притому, що дипломатичних відносин у нас тоді з Бразилією не було. А двадцятидворічний письменник, сам того не відаючи, вже був введений в ряди «наших» авторів.

Творча дільність[ред.ред. код]

Жоржі Амаду написав близько 30 романів, які були переведені на півсотні мов і видані сумарним тиражем більше 20 мільйонів екземплярів. За його книг поставлено більше 30 фільмів, і навіть популярні в усьому світі бразильські серіали починалися теж з його героїв, - вони так правдиво і гаряче любили один одного, що багато бразильці дізнавалися в них себе. «Лавка чудес» назвав Амаду один з найзначніших своїх романів, «лавкою чудес» була і все його життя: за політичну діяльність його піддавали гонінням, книги письменника спалювали на вогнищі, він втік від режимів і жив в еміграції, але «залишався при своєму ».

Перший твір — «Країна карнавалу» (1931).

В 1938-1942, 1948-1952 рр. перебував в еміграції.

У романах 1930-1940-х рр. реалістично змальовано життя бразильського народу («Какао», 1933; «Піт», 1934; дилогія «Безкраї землі» (1943) і «Земля золотих плодів» (1944); «Червона прорість» (1946).

У «Підпіллі свободи» (1954, 1-а ч. трилогії «Кам'яна стіна») відображено боротьбу бразільських трудящих на чолі з компартією за соціальне й національне визволення.

Поема «Пісня про Радянську землю» (1949), книга публіцистики «Табір миру» (1950) присвячені СРСР.

Написав збірку віршів і п'єсу про великого бразильського 19 ст. А.Кастру, збірку поем «Учитель Мануел» (1958).

Член Всесвітньої Ради Миру, лауреат Міжнародної Ленінської премії «За зміцнення миру між народами».

Твори, видані українською[ред.ред. код]

  • Червона прорість. — К., 1960;
  • Тереза Батіста прагне жити спокійно // Всесвіт.— 1974. — № 5-7;
  • Капітани піску. — К., 1977;
  • Дві смерті Кін-каса Водожаха //Лат. -амер. повість. — К., 1978;
  • Китель, сюртук, нічна сорочка//Всесвіт. — 1981. — № 8;
  • Малий баїянець// Всесвіт. — 1985. — № 7;
  • Габрієла. — К. 1987;

Велика пастка // Всесвіт. — 1995. — №2—6.[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Українська радянська енциклопедія
  • Кутейщикова В.Н. Жоржи Амаду. М., 1954.

Ресурси Інтернет[ред.ред. код]