Камелія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Камелія
Камелія японська (Camellia japonica)
Камелія японська (Camellia japonica)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Вересоцвіті (Ericales)
Родина: Чайні (Theaceae)
Рід: Камелія (Camellia)
Види

Бл. 100–250 видів, включно з:
Camellia assimilis
Camellia azalea
Camellia euphlebia
Camellia euryoides
Camellia forrestii
Camellia fraterna
Camellia furfuracea
Camellia irrawadiensis
Camellia japonica – Камелія японська
Camellia oleifera - Камелія чайна
Camellia parviflora
Camellia polyodonta
Camellia reticulata
Camellia rosiflora
Camellia rusticana
Camellia sinensis – Чайне дерево
Camellia sassanqua – Камелія гвоздична (або евгенопольна)
Camellia taliensis
Camellia vietnamensis
Camellia yunnanensis

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Camellia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Camellia
IPNI: 39017-1
ITIS logo.svg ITIS: 500689
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4441
Camellia japonica - Тулузький музей

Каме́лія (Camellia) — рід вічнозелених дерев та кущів родини чайних (камелієвих).

Названий Карлом Ліннеєм на честь єзуїта-місіонера та ботаніка Георга Джозефа Камела.

Листки прості, еліптичні аж до широко- та продовгувато-яйцевидних, шкіристі, глянцеваті, загострені чи тупі, по одному, інколи по 2-3, розміщуються по черзі на коротких черешках. Квітки одиночні, пелюстки зрослі біля основи, рожеві, червоні, білі чи строкаті, тичинки численні.

Розповсюдження та вирощування[ред. | ред. код]

У роді 80 (або 82) види. Камелії широко розповсюджені в країнах із субтропічним кліматом: на узбережжі Чорного моряУкраїні Піденний берег Криму, в РФ — район Сочі), на півдні США, Японії та інших країнах.

В Україні камелії поширені як кімнатно-оранжерейна кущова рослина. На південному узбережжі Криму росте здичавіло камелія гвоздична (або евгенопольна, Camellia sassanqua).

Камелія потребує прохолодних зим, тому найкраще вирощувати її у відкритому ґрунті, і кімнатною вона є лише умовно. Однак в Україні таке її вирощування обмежене в лісовій та лісостеповій зоні сильними морозами, а у степовій - ускладнене посухами та суховіями.

Таким чином, у лісостепу і північніше вирощування камелії у відкритому ґрунті повністю виключене і необхідна зимівля на (майже) неопалюваних верандах або "зимових садах". Якщо тримати зимою камелію в звичайній кімнатній температурі - вона не вступить у стан спокою, а саме в ньому вона цвіте. На Причорномор'ї, Приазов'ї, Краснодарському краї та Криму можливе вирощування у відкритому ґрунті на грані виживання окремих видівта сортів камелії, але необхідно забезпечити регулярний нагляд та полив влітку. Висаджувати рослини на зимівлю допускається не раніше 4-5 річного віку.

Кореневу шийку камелій зовсім не можна заглиблювати, що ускладнює зимівлю. Таким чином, камелії потрібно укривати лапками з хвойних дерев. Листя горіха, яким укривають інші екзоти, не підходить, оскільки воно пріє і налипає на рослину.

Камелія стійка до захворювань, легко переносить заморозки, недостачу води. Єдине, що є згубним для камелій, — це надмірне зволоження.

При короткочасних зниженнях температури до -15°С не пошкоджується листя, але частково облітають бутони.

Цвіте камелія в умовах Ізмаїла, Криму у лютому-березні, на прохолодних підвіконнях - всю зиму. Чим холодніше в приміщенні, тим довше і якісніше триває цвітіння.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Найвідомішим і найпоширенішим з причини широкої культивації родом родини камелієвих (чайних) є Camellia sinensis або камелія китайська (інакше чайне дерево), листя якої є основою найпопулярнішого у світі напою чай.

Окремі види власне роду камелій родини камелієвих (чайних) отримали розповсюдження як цінні декоративні вічнозелені та квіткові рослини; їх широко використовують для озеленення інтер'єрів, створення експозицій у парках на протязі літнього періоду.

Камелія японська (Camellia japonica) найвідоміший декоративний, квітковий чагарник родом з Південно-Західного Китаю. Існує багато сортів камелій з білими, рожевими, червоними, кремовими квітами. Але квіти камелій не мають запаху, в дикої форми його теж не було.

Камелія гвоздична (або евгенопольна, Camellia sassanqua) та деякі інші види є джерелом добування ефірної олії, у складі якої до 96 % евгенолу. Цю олію використовують у харчовій промисловості, для виготовлення косметики, в медицині тощо.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела, посилання і література[ред. | ред. код]

  • Приходько С. М. «Камелія» // стаття Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985., Том 4, К., 1979, стор. 530.
  • Харченко І.І. Культура камелій – К. : Академперіодика, 2010. – 72 с. - ISBN 978-966-360-153-3
  • Биологический энциклопедический словарь / Гл. редактор М. С. Гиляров, М.: «Советская энциклопедия», 1986 ISBN 5-85270-252-8 (рос.)
  • Сааков С. Г. Оранжерейные и комнатные растения и уход за ними., М.: «Наука», 1985 (рос.)
  • Еленевский А. Г. Ботаника. Систематика высших, или наземных растений , М.: ИЦ «Академия», 2006 ISBN 5-7695-2141-4 (рос.)