Карта Вінланду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Карта Вінланда)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У верхньому лівому куті карти зображений Вінланд

Карта Вінланду — карта світу (лат. Mappa mundi) невідомого походження, нібито найстаріша, на якій зображено Америку — у вигляді великого острова Вінланд на захід від Гренландії. Вона вперше стала відома вченим в 1957 році, коли її намагалися продати Єльському університету під виглядом документа XV століття, заснованого на оригіналі XIII століття.

У зв'язку зі значною вартістю артефакту і сумнівах в його автентичності керівництво університету звернулося до випускника університету Пола Меллона (сина філантропа Ендрю Меллона). Той не тільки погодився придбати карту, але й залучив до її дослідження фахівців Британського музею. До 1965 року існування карти не афішувалося.

У 1960 році стало відомо про відкриття поселення вікінгів на березі Ньюфаундленда (Л'Анс-о-Медоус), що підстьобнуло інтерес до норманської колонізації Америки і додало аргументів на користь автентичності карти. У 1965 році вчені, які досліджували карту, нарешті оголосили про її існування, і незабаром в Смітсонівському інституті пройшла спеціальна конференція з цього питання.

Протягом наступних десятиліть суперечки про автентичність картки Вінланда не вщухали. У 1996 році вона була застрахована на 25 млн.[1] Хімічний аналіз чорнил та інші наукові тести, які проводилися з картою в XXI столітті, не дали остаточної відповіді. Одні вчені стверджують, що довели її фальшивість[2], інші впевнені, що карта може бути істинною[3][4][5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]