Хуан де ла Коса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хуан де ла Коса
Складена де ла Косою Mappa Mundi 1500 року.

Хуан де ла Коса (порт. Juan de la Cosa, бл. 1460–1510) — один з першовідкривачів Америки, в числі перших європейців побачив її береги і першим накреслив їх на карті.

Про молодість де ла Коси немає достовірних відомостей, хоча його батьківщиною і вважається Кантабрія. Відомо тільки, що 1488 року він зустрічався в Португалії з Бартоломеу Діашем. У 1492, командуючи власною караккою «Санта-Марія», Хуан де ла Коса відплив під командуванням Колумба на пошуки західного шляху в Китай. Під час цієї експедиції було відкрито Америку, а «Санта-Марія» зазнала катастрофу десь біля берегів Гаїті.

Отримавши від іспанської корони грошову компенсацію за втрачений корабель, де ла Коса супроводжував Колумба під час другої і третьої подорожей до Америки, в 1493 і 1498 років. У ті ж роки він виготовив кілька карт, на яких вперше з'явилися обриси Нового світу. Збереглася з них лише одна — так звана Mappa Mundi, яка датується 1500 роком і зберігається у Військово-морському музеї Мадрида.

У 1499 де ла Коса зголосився бути лоцманом експедиції Алонсо де Охеди та Амеріго Веспуччі, яка першою обстежила береги власне Південноамериканського континенту. Наступного року він повернувся до берегів Колумбії та Панами в супроводі Родріго де Бастідаса і Васко Нуньєса де Бальбоа. Ця подорож до Америки стала для нього п'ятою.

Після повернення додому Хуан де ла Коса був направлений королевою Ізабеллою до Лісабонського двору для вираження обурення допущеними португальцями порушеннями умов Тордесільяського договору. Заточений за наказом португальського короля до в'язниці, він незабаром був звільнений і пустився (ймовірно, в 1506 році) в нову подорож до берегів Ямайки і Гаїті з тим, щоб заснувати поселення на Перлинний островах і досліджувати затоку Ураба.

Памятник Хуану де ла Коса в Сантоні (Кантабрія).
Бюст Хуана де ла Коса в ЕльПуерто де Санта Марія, пров. де Кадіз, (Андалузія).

У 1509 де ла Коса було доручено зайнятися, під керівництвом Охеди, колонізацією південноамериканського берега. У його розпорядженні знаходилося три кораблі з двомастами іспанськими поселенцями. З'єднавшись з Охедою і Пісарро, де ла Коса за наказом Охеди причалив до американського берега в районі Картахени де Індіас. Сам він віддавав перевагу мирнішим берегам Ураба, проте Охеда повів загін углиб джунглів, де Хуан де ла Коса став жертвою отруєних стріл індіанців. Охеда жорстоко помстився тубільцям за загибель свого товариша.

Література[ред.ред. код]

  • Peter Mesenburg: Die Weltkarte des Juan de la Cosa, in: Deutsches Schiffahrtsarchiv (21-1998), S. 429–438.(про карту ла Кости)
  • Ánovas del Castillo y Vallejo, Antonio (псевдонім «Antonio Vascano») (1892). Ensayo biográfico del célebre navegante y consumado cosmógrafo Juan de la Cosa y descripción e historia de su famosa carta geográfica. Madrid: Tipo-Litografía de la V. Faure.
  • Manzano Manzano, Juan (1988). Los Pinzones y el Descubrimiento de América. Madrid: Ediciones de Cultura Hispánica. ISBN 84-72-7232-442-7.
  • León Guerrero, Montserrat (2000). El segundo viaje colombino. Universidad de Valladolid (докторська дисертація).

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Хуан де ла Коса