Компсогнатус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компсогнат
Реконструкція скелету Compsognathus longipes
Реконструкція скелету Compsognathus longipes
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Compsognathidae
Рід: Compsognathus
Johann Andreas Wagner, 1859
Види

C. longipes Wagner, 1859 (typus)

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Compsognathus
EOL logo.svg EOL: 4433879
Fossilworks: 38538

Компсогна́т — рід маленьких двоногих динозаврів-хижаків. Представники єдиного виду цього роду Compsognathus longipes досягали розмірів індика. Вони жили близько 150 млн років тому протягом Титонського ярусу пізнього Юрського періоду на території сучасної Європи. Палеонтологами було знайдено скам'янілості двох динозаврів: одні у Німеччині у 1850 році, інші — у Франції у 1972 році. На сьогодні, C. longipes є єдиним визнаним видом, хоча знайдені у Франції більші рештки деякий час вважались окремим видом C. corallestris.

У багатьох джерелах компсогнат досі описується як динозавр, розміром з курку, що пов'язано з розмірами німецького зразка, який наразі вважається молодою особиною. Компсогнат — один із небагатьох динозаврів, дієта якого є достовірно відомою: залишки маленьких ящірок було знайдено у рештках обох зразків.

Компсогнат — перший динозавр-теропод, про якого стало відомо з досить повного скам'янілого скелету. До 1990их років він був найменшим відомим нелітаючим динозавром і раніше його некоректно вважали найближчим родичем археоптерикса. Він був першим динозавром, якого було зображено з пір'ям (робота Томаса Генрі Гакслі 1876 року).