Кутікі Рукіа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кутікі Рукіа
朽木 ルキア
Bleach
Kuchiki Rukia.jpg
Перша поява Манґа: 1 глава
Аніме: 1 серія
Автор Кубо Тайто
Сейю Фуміко Орікаса[1] (японська версія)
Мішель Руфф[2] (англійська версія)
Інформація про персонажа
Вік приблизно 150[3]
Стать жіноча
Раса (вид) Сініґамі
Дата народження 14 січня[4]
Рід занять Член 13-го загону сініґамі Світу Душ
Родичі Кутікі Бякуя (звідний брат)
Кутікі Хісана (сестра)

Куті́кі Рукі́я (яп. 朽木 ルキア, くちき るきあ) — один з головних персонажів аніме та манґи Bleach. Дівчина-сініґамі, яка патрулює земний світ та захищає людей від злих духів — «порожніх»[5]. Рукіа входить до 13-го бойового загону сініґамі Світу Душ під командуванням капітана Дзюсіро Укітаке. Після зустрічі з головним героєм Bleach — Куросакі Ітіґо, вона, через певні обставини, вимушена передати йому частину своєї надприродної сили, тому тимчасово не може битися та вимушена просити Ітіґо про допомогу в боротьбі з порожніми[6].

Кутікі Рукіа окрім аніме та манґи з'являється практично в кожному творі із серії Bleach, включаючи три повнометражних анімаційних фільми, два OVA та серії відеоігор. Рукіа — найперша з героїв, яких створив автор серії — Кубо Тайто[7]. Вона стабільно займає високі сходинки в рейтингах персонажів аніме та манґи, які підраховуються журналом Shonen Jump, і за результатами цих опитувань, є найпопулярнішим жіночим персонажем Bleach[8].

Образ Рукіа був відмічений позитивними рецензіями на багатьох сайтах, присвячених аніме та манзі[9][10]. З нею випускаються різноманітні товари: сувенірну продукцію[11][12], м'які іграшки[13][14] та статуетки[15].

Створення персонажу[ред. | ред. код]

Образ Рукії створений першим зі всіх персонажів Бліча[7]. Спочатку Кубо Тайто мав намір дати їй як зброю косу, а іншим персонажам — вогнепальну зброю[16]. Як розповів Кубо в інтерв'ю для журналу The Los Angeles Times, Рукія спочатку носила не кімоно, а звичайну шкільну форму, яка, втім, теж була чорного кольору. Потім він змінив косу на меч. Спочатку це був «жахливий меч з величезним лезом»[17]. «В той момент, — пояснював автор, — я вирішив зробити її сініґамі»[17].

Проте вона не підходила на роль головного героя історії, тому Кубо створив Куросакі Ітіґо[18], чиє волосся також було спочатку чорним. Потім автор змінив зовнішність Ітіґо так, щоб вона контрастувала із зовнішністю Кутікі, а колір волосся змінив на яскраво-рудий[19].

Прізвище персонажа перекладається з японської мови як «трухлява деревина». Довгий час було невідомо, чому Кубо Тайто дав Кутікі настільки немилозвучне прізвище. Вважалося, що причиною тому стало походження Рукії — вона не є людиною благородної крові, народилася та виросла серед міських низів[20]. Як з'ясувалося, спочатку Кубо збирався дати їй прізвище Кутіру (яп. 朽ちる дослівно «гнити, тліти»), а потім випадково побачив японську телепередачу про один з видів квітки космея, який поширений в Південній Америці. Йому здалося, що по телевізору згадали або назву квітки латинською мовою, або якесь інше слово, яке прозвучало, як «Кутікі». Кубо сподобався цей варіант[16], так само як і готовий дизайн меча (дзанпакто) Рукії, тому Тайто вирішив, що зробить його найкрасивішим у серіалі[21].

Опис персонажа[ред. | ред. код]

Біографія[ред. | ред. код]

До подій серіалу[ред. | ред. код]

«Зла» Рукія з фільму Bleach: Fade to Black, I Call Your Name, на її дизайн вплинув первісний задум, щодо вигляду Кутікі Рукії. Наприклад: коса як основна зброя.

Рукіа померла в дитинстві і разом зі старшою сестрою Хісаною потрапила в Світ Душ — світ сініґамі та місце, куди вирушають душі людей після смерті. Спочатку Хісана хотіла піклуватися про Рукію, але незабаром зрозуміла, що маленьке дитя на руках — це не просто важкий тягар, але й питання її власного виживання, тому покинула свою молодшу сестру в околицях міста Сірітей — столиці Світу Душ[22]. За стінами Сірітею, особливо у віддалених районах, завжди панували бідність та злочинність. Часто маленькій Рукії разом з її найближчім товаришем Ренджі Абараєм доводилося красти їжу, аби втамовувати голод. Проте вони вижили, а потім разом вступили в Академію сініґамі. Рендзі потрапив у найсильніший клас, Рукія — в слабший. З часом вони почали віддалятися один від одного, а незабаром Рукію несподівано вдочерила сім'я Кутікі. Так вона увійшла до рядів аристократії.

Тим часом Хісана, яка шістьма роками раніше вийшла заміж за Кутікі Б'якую та померла від хвороби, попросивши його знайти молодшу сестру. До смерті вона картала себе за те, що залишила свою сестру, і хотіла, аби Б'якуя поклопотався про неї. Він виконав обіцянку, але, на прохання Хісани, зберіг у таємниці минуле Рукії та відносився до неї дуже холодно і всіляко демонстрував повну байдужість до її долі, почуттів та занять. Лише в кінці сюжетної арки Світ душ Рукія дізналася правду, після чого її стосунки зі своїм зведеним братом потеплішали[22]. Ще до закінчення Академії Рукію без іспитів приймають в 13-й загін сініґамі. Втім, вона досі не має офіцерського номера — Б'якуя, сам капітан одного із загонів, хотів уберегти її від небезпеки. Він використав свій вплив, аби Рукію не призначили на конкретний пост[23].

Кутікі сильно прив'язалася до лейтенанта свого загону Каїна Шіби та тренувалася під його керівництвом[24]. Каїн був першим офіцером у Сірітеї, який не звертав увагу на прізвище Кутікі та поводився з нею, як із звичайною людиною. Коли його дружина загинула в сутичці з порожнім, він присягнувся помститися, але не зміг: порожній на ім'я Метастасіа (яп. メタスタシア), завдяки своїм унікальним здібностям, зміг захопив тіло Каїна. Фактично, вони стали єдиною істотою, яку Кутікі довелося власноручно вбити. Хоча цей вчинок був вимушений, і навіть сам Каїн, опритомнівши перед смертю, подякував Рукії та просив вибачення за те, що сталося[24], вона дуже довгий час картала себе. А знаходила полегшення лише в думці, що звільнила душу Каїна від контролю порожнього[25]. Рукія повернула тіло Каїна сім'ї, але довгі роки не могла зібратися з духом та пояснити родичам Шиби, що насправді сталося[26].

Подальші події[ред. | ред. код]

Рукія в дитинстві

Вперше Рукія зустрічається з Куросакі Ітіґо під час завдання по упійманню порожнього. Вона захищає від порожнього сім'ю Ітіґо та його самого, але під час битви вимушена віддати сили сініґамі і слабне настільки, що не може повернутися в Світ Душ. Чекаючи відновлення енергії, Рукія деякий час живе в шафі Ітіґо та навіть ходить в школу. У цей час Ітіґо, наділений силою Кутікі, успішно справляється з роботою сініґамі. Через деякий час зі Світу Душ присилають капітана Кутікі Б'якую та лейтенанта Рендзі Абараї, аби розслідувати зникнення Рукіа та повернути її назад[27]. Виявляється, що передача своєї сили сініґамі звичайній людини — тяжкий злочин. Рукіа засуджена до страти. Ітіґо з друзями вирушають на порятунок Кутікі, вчасно прибувають на місце страти та відбивають її у сініґамі[28].

Пізніше з'ясовується, що страту організував один з капітанів сініґамі Сосуке Айдзен, який створив план, аби дістати з тіла Рукіа кристал Хоґеку — винахід, якій дає величезні можливості своєму власнику. Хоґеку дозволяє розмити духовний кордон між сініґамі та порожніми, отже, сініґамі можуть запозичити частину сил порожніх та навпаки[29]. Кристал був створений вченим Кісуке Урахарою, який заховав його в тілі Кутікі. Саме тому її так спішно почали шукати в Світі Душ і тому в земному світі її сили сініґамі не відновлювалися, а лише слабшали. Айдзен сподівався, що смерть Рукіа полегшить вилучення Хоґеку, але здійснити вбивство не довелося[30]. Він та його люди забирають артефакт та покидають Світ Душ, а Рукіа виявляється врятованою від смерті. Потім Кутікі прощається з Ітіґо, відмовляється повернутися в світ людей та залишається в Світі Душ.

Тим часом Айдзен поселяється у світі порожніх Уеко Мундо та, використовуючи Хоґеку, створює армію вдосконалених порожніх — арранкарів, які спускаються в земний світ та атакують Ітіґо та його друзів. Рукіа, яка повністю відновила свої сили, разом з групою сініґамі посилають на допомогу[31]. Проте Айдзен захоплює в полон подругу Ітіґо — Іноуе Оріхіме. Рукіа, Ітіґо, Рендзі та інші вирушають в Уеко Мундо, де знаходиться цитадель Айдзена (сюжетна арка Уеко Мундо)[32]. Там друзі розділяються і Рукіа раптово зустрічає порожнього, який у минулому поглинув лейтенанта Кайена. Виявилось, що із смертю Кайена Метастасіа не загинув, більш того, еволюціонував та тепер, під ім'ям Ароніро Аруруері, входить до десятки найсильніших порожніх армії Айдзена — Еспаду. Душа лейтенанта як і раніше залишається всередині порожнього. Не зважаючи на душевні страждання, Рукіа вбиває порожнього, аби звільнити Кайена[25]. На сьогодні серіал ще не закінчений, тому подальша доля персонажа невідома[ком. 1].

Зовнішній вигляд та характер[ред. | ред. код]

Комікс Рукіі. Тваринки зображають порожніх: того, що знаходиться праворуч, можна помітити на радарі (Надпис: «Можна виявити»)

Рукіа виглядає як підліток: коротке чорне волосся, худорлява статура, низький серйозний голос. За словами Кутікі, їй близько 150-ти років[3]. Зріст — 154 см[33]. Мішель Руфф, яка озвучувала цього персонажа англійською мовою, назвала її «старою душею, ув'язненою в молодому тілі»[34]. Кутікі приносить задоволення перевершувати когось по силі або знанням[20], тому в її голосі інколи можна почути менторські інтонації[35]. Проте, вона недосвідчена в багатьох сферах сучасного життя, наприклад, не вміє пити сік через трубочку.

Провівши багато часу з Куросакі Ітіґо, Рукіа стала краще розуміти його внутрішній світ, у скрутну хвилину може дати розумну пораду, підтримати. Ітіґо довіряє їй та вважає своїм другом[36], на якого завжди можна розраховувати. У свою чергу, Рукіа теж проникається симпатією до Ітіґо. Кутікі тонко відчуває почуття інших людей та навіть маніпулює ними, прикидаючись милою та сором'язливою дівчиною — наприклад, у ситуаціях, коли необхідно відвернути чиюсь увагу[37]. З часом вона сильно змінюється (в тому числі і під впливом Куросакі[38]) та починає любити земний світ, а також прив'язується до шкільних друзів, особливо до Іноуе Оріхіме. Фанати серіалу часто висувають припущення про те, чи планує Кубо Тайто зав'язати романтичні стосунки між Ітіґо та Рукіа. Коли автора запитали про це в інтерв'ю, він не підтвердив, але і не спростував це припущення[39].

Рукіа не звикла покладатися на інших, але, віддавши свої сили Ітіґо, вимушена це зробити, що автор використовує як у комічних, так і в драматичних цілях[40]. Мішель Руфф казала, що Рукіа «надзвичайно заплутана. Вона вперта, розумна, вміє проявити співчуття, уїдлива, великодушна та віддана своїй роботі»[34]. Почуття провини за те, що трапилося з Кайеном Сібою, наклало певний відбиток на її стосунки з Ітіґо, який нагадує Кайена як зовні, так і за характером[41].

Після арешту Кутікі в кінці першого сезону Бліч, коли Ітіґо отримує важке поранення в спробі зупинити Бякую та Рендзі, Рукіа абсолютно переконана, що Куросакі помре від поранень. Вона вирішує, що стала причиною смерті Ітіґо, і краще б їм ніколи не зустрічатися[36]. Тому втрачає волю до життя та вважає смертну кару справедливим покаранням для себе[42]. Кубо Тайто періодично вставляє гумористичні епізоди, пов'язані з її художніми «здібностями». У Кутікі абсолютно відсутній талант до малювання, проте, якщо комусь (зазвичай Ітіґо) потрібно пояснити що-небудь незрозуміле, Рукіа як ілюстрації до розповіді використовує власні малюнки фломастерами. Незалежно від теми розмови, персонажами цих картин зазвичай виступають ведмедики, кролики та інші лісові тварини, до яких небайдужа Рукіа.

Здібності[ред. | ред. код]

Рукіа використовує Перший танець, білий місяць

Основна зброя Кутікі — чари кідо (яп. 鬼道, мистецтво демонів, букв. дорога демона), за допомогою яких вона може лікувати поранення або атакувати ворога[43]. На початку Бліч, коли Рукіа залишається практично без сил, її чари майже не діють[44]. Після повернення в Світ Душ та вилучення Хоґеку колишні здібності повністю відновлюються: вона може бити декількома кідо підряд та навіть використовувати два заклинання одночасно[45]. Рукіа відзначає, що її талант в області магії набагато перевершує майстерність у володінні мечем[46]. Відомо також, що вона може рухатися «мерехтливими кроками» (яп. 瞬歩, сюмпо). Ця техніка дозволяє майже миттєво пересуватися на великі відстані — швидше, ніж може відстежити око нетренованого воїна.

Духовний меч (дзанпакто) Кутікі має ім'я Соде но Сіраюкі (яп. 袖白雪, Білий сніг з рукава). Його особливість — сила снігу та льоду. Часткове вивільнення сили цієї зброї (сікай) відбувається по команді «танцюй» (яп. 舞え)[47]. У сікаї Соде но Сіраюкі, який вважається одним з найкрасивіших мечів в Світі Душ[23], стає повністю білим, а в рукояті з'являється довга біла стрічка. Можливості свого дзанпакто Рукіа називає «танцями»:

 • Перший танець, білий місяць (яп. 初の舞・月白) — створює круглу область та заморожує все як усередині самого круга (на землі), так і в повітрі над ним[48].
 • Другий танець, біле миготіння (яп. 次の舞・白漣) — «вистрілює» величезною кількістю снігу[49].
 • Третій танець, білий меч (яп. 参の舞・白刀) — якщо меч зламаний, він відновлюється з часток льоду, пронизуючи будь-яку перепону[46].

Згадки в інших творах[ред. | ред. код]

Японська актриса Сато Мікі в ролі Кутікі Рукіа в мюзиклі Rock Musical BLEACH

Рукіа з'являється в трьох анімаційних фільмах за мотивами серії: Bleach: Memories of Nobody, Bleach: The DiamondDust Rebellion та Bleach: Fade to Black, I Call Your Name[50][51]. Також вона присутня в двох OVA серіях Bleach: Memories in the Rain та The Sealed Sword Frenzy[52]. У рок-мюзиклі Rock Musical BLEACH роль Кутікі виконує японська актриса Сато Мікі[53].

Вона також присутня і в кожній відеогрі по «Бліч», включаючи серію ігор Bleach: Heat the Soul, Jump Ultimate Stars (як бойовий персонаж) та Jump Super Stars (як персонаж підтримки)[54][55]. Особливість гри цим персонажем полягає в тому, що за сюжетом аніме та манґи вона тривалий час знаходиться в людському тілі, а ім'я меча та його можливості вперше згадуються лише в 23-му томі манґи. Тому в іграх, розроблених до 2006 року, основною бойовою спеціалізацією Кутікі стає рукопашний бій або заклинання кідо, як, наприклад, в Bleach Advance та Bleach: The Blade of Fate[56][57]. У деяких іграх, які вийшли пізніше, можна грати окремо як в людській формі (ґіґай), так і в формі сініґамі[58].

Критика[ред. | ред. код]

Дуже часто в таких аніме, як «Бліч», головні жіночі персонажі стають або радісними, але безпомічними дівчатами, єдина мета яких — морально підтримувати головного героя, або мегерами, які перевершують чоловічого персонажа за всіма параметрами та насолоджуються цим. В принципі, Рукіа більшою мірою потрапляє в другу категорію, але після втрати сил у першій серії стає безпорадною та залежною від Ітіґо. Реалістичність її характеру вражає.
Оригінальний текст(англ.)
Too often in shows like Bleach, the main female character is either a cheerful but useless girl whose main purpose is to be a cheerleader, or she is a sour shrew who is superior to the hero in almost every way and knows it. Rukia falls closer to the second category, initially, but when her power is taken in the first episode, she is left helpless and dependent on Ichigo. Again, the reality of this character is striking...
З рецензії сайту Anime News Network[40]

Рукіа стабільно займає високі сходинки в рейтингах персонажів аніме та манґи, які підраховуються журналом Shonen Jump, і за результатами цих опитувань є найпопулярнішим жіночим персонажем Bleach[8]. Згідно з останнім опитування, проведеним восени 2006 року, Рукіа піднялася на другу сходинку рейтингу та випередила Ітіґо Куросакі на 66 голосів[ком. 2][59]. Відповідно до опитування в журналі Newtype, проведеному в 2007 році, Рукіа знаходиться в числі найпопулярніших персонажів аніме[60].

Образ Кутікі був відмічений позитивними рецензіями на багатьох сайтах, присвячених аніме та манзі. На думку рецензента сайту Activeanime.com, зовнішність персонажа додає їй «відтінок андрогінності»[61]. Проте, її саркастичний характер відразу привертає увагу[61], а почуття гумору Activeanime.com називає «злим», але таким, що «приносить велике задоволення глядачеві»[61]. Mania.com вважає, що в серіалі вдало показані взаємини героїні з іншими персонажами[62]. Сайт Anime News Network відмічає несхожість Рукіа з типовими героїнями сьонен-манґи[40]. Animemaniacs Magazine Online відмічає, що на перший погляд Рукіа виглядає як «така собі сувора дівчина з катаною, на варті миру та справедливості», але «крім цього у неї є маса інших переваг»[63].

IGN називає сцену арешту Кутікі зворушливою та красивою, а також хвалить динаміку розвитку персонажа[38]. Епізод з арештом був також відмічений критиком Mania.com, який називає цей момент «по-справжньому зворушливим»[64]. Також Рукіа зайняла четверте місце в списку ідеальних наречених серед аніме-персонажів в опитуванні компанії Recochoku[65]. Однак нечаста поява персонажа в останніх главах манґи спричинило критику з боку Anime News Network: в одному з оглядів недолік сцен за участю Рукіа був названий «дратівливим, з огляду на потужний образ, створений раніше»[66].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. Ситуація станом на 210 серію аніме.
 2. Рукіа на 383 голосів відстає від першого місця, яке займає Тосіро Хіцуґая.
Виноски
 1. Фуміко Орікаса. World-Art. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 2. Michelle Ruff. Anime News Network. 
 3. а б Манґа Bleach Том 1. Епізод 1, Character profile. Viz Media. ISBN 1-59116-441-9.
 4. Тайто Кубо. Глава 7 // Книга 1. Смерть та полуниця. — М.: Эксмо, 2008. — Т. 1.
 5. Robin E. Brenner Understanding Manga and Anime. ст 143
 6. Takashi Murakami Webster's Quotations, Facts and Phrases. ст 33
 7. а б Деб Аокі. Interview: Tite Kubo (стр. 1) (англійською). About.com. Архів оригіналу за 2013-06-21. 
 8. а б Тайто Кубо. Глава 209 // Bleach. — Shueisha, 2006. — Т. 24. — ISBN 4-08-874262-1
 9. Harper, Melissa. Bleach DVD 1 - Review. Anime News Network. 
 10. Beveridge, Chris. Bleach Vol. #01. Mania Entertainment. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 11. Rukia Bleach - Металевий ланцюжок для ключів із зображенням Рукіа. Viz Media. 
 12. Металевий ланцюжок для ключів із зображенням Рукіа - Rukia, Hell Butterfly & Chappy. Amazon.com. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 13. Amazon.com: Плюшева фігурка Рукіа в шкільній формі. Amazon.com. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 14. Yellow Dress 8' Plush. Amazon.com. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 15. Amazon.com: Статуетки Bleach: Ітіґо Куросакі & Рукіа Кутікі. Amazon.com. Архів оригіналу за 2013-06-21. 
 16. а б Tite Kubo's Big Comic-Con Adventure!. Shonen Jump. Viz Media. 2008 том 6 номер 71 ст. 18—22
 17. а б Charles Solomon. Creator Tite Kubo surprised by Bleach success (англійською). The Los Angeles Times. 
 18. Інтерв'ю з Кубо Тайто, Bleach B-Station 112. Bleach B-Station. 2007
 19. Інтерв'ю з Кубо Тайто. Shonen Jump. Shueisha. 2008 номер 9 ст. 123
 20. а б Bleach Exile:. Bleach Characters » Kuchiki Rukia (англійською). 
 21. Інтерв'ю з сейю «Бліч», Bleach B-Station 103. Bleach B-Station. 2007
 22. а б Тайто Кубо. Bleach Viz Media. 2007 том 21 глава 179 ст. 15-24 ISBN 1-4215-1165-7
 23. а б Тайто Кубо. Bleach. Shueisha. 2006 том 23 глава 202 ISBN 4-08-874140-4
 24. а б Тайто Кубо. Bleach. Viz Media. 2006 том 16 глава 134 ISBN 1-4215-0614-9
 25. а б Тайто Кубо. Bleach. Viz Media. 2007 том 30 глава 267 ISBN 4-08-874423-0
 26. Тайто Кубо. Bleach Viz Media 2007 том 21 глава 181 ISBN 1-4215-1165-7
 27. Тайто Кубо. Глава 52. Bleach. Viz Media. 2005 том 6 ISBN 1-59116-728-0
 28. Тайто Кубо. Глава 150. Bleach. Viz Media. 2007 том 18 ISBN 1-4215-1042-1
 29. Hogyoku (англійською). comicvine.com. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 30. Тайто Кубо. Глава 175. Bleach. Viz Media. 2007 том 20 ISBN 1-4215-1044-8
 31. Тайто Кубо. Глава 195. Bleach. Viz Media. 2008 том 21 ISBN 1-4215-1179-7
 32. Тайто Кубо. Глава 247. Bleach. Shueisha. 2007 том 28 ISBN 4-08-874365-3
 33. Тайто Кубо. Епізод 209 // Bleach. — Shueisha, 2006. — Т. 24. — ISBN 4-08-874262-1
 34. а б Інтерв'ю з Мішель Руфф bleachextreme.net.
 35. Тайто Кубо. Глава 3 // Книга 1. Смерть та полуниця. — М.: Эксмо, 2008. — Т. 1. — С. 97.
 36. а б Тайто Кубо. Глава 294 ст. 116—119 Bleach. Viz Media 2006. том 11 ISBN 1-4215-0271-2
 37. Тайто Кубо. Глава 33 ст. 154—156 Bleach. Viz Media 2004 том 4 ISBN 1-59116-444-3
 38. а б Ichigo Dies! Review (англійською). IGN. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 39. Деб Аокі. Interview: Tite Kubo (стр. 2) (англійською). About.com. Архів оригіналу за 2013-06-21. 
 40. а б в Bleach DVD 1 - Review (англійською). Anime News Network. 
 41. Bleach Exile:. Bleach Captains Guide » Shiba Kaien (англійською). 
 42. Тайто Кубо. Глава 145 ст. 125 Bleach. Viz Media. 2007 том 17 ISBN 1-4215-1165-7
 43. Angela Hanson. Bleach: Dictionary of Death (англійською). Wizard Entertainment. 
 44. Тайто Кубо. Глава 9 // Книга 2. «Прощавай, папуга». — М.: Ексмо, 2009. — Т. 2.
 45. Тайто Кубо. Глава 266 Bleach. Shueisha 2007 том 30 ISBN 4-08-874423-0
 46. а б Тайто Кубо. Глава 268 Bleach. Shueisha 2007 том 30 ISBN 4-08-874423-0
 47. Тайто Кубо. Глава 264 Bleach. Shueisha 2007 том 30 ISBN 4-08-874423-0
 48. Тайто Кубо. Глава 201 Bleach. Shueisha 2006 том 23 ISBN 4-08-874140-4
 49. Тайто Кубо. Глава 235 Bleach. Shueisha 2007 том 27 ISBN 4-08-874339-4
 50. Bleach: Memories of Nobody. World-Art. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 51. Bleach: The DiamondDust Rebellion - Mou Hitotsu no Hyourinmaru (англійською). Anime News Network. 
 52. Бліч OVA-2. World-Art. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 53. Bleach Rock Musical (musical special) (англійською). Anime News Network. 
 54. Офіційний сайт сайт Bleach: Heat the Soul (японською). SCEI. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 55. FAQ Jump Super Stars (англійською). GameFAQs. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 56. FAQ Bleach Advance (англійською). GameFAQs. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 57. FAQ Bleach: The Blade of Fate (англійською). GameFAQs. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 58. SCEI Bleach: Heat the Soul 4
 59. Тайто Кубо. Глава 209. Bleach. Shueisha. 2006 том 24 ISBN 4-08-874262-1
 60. NT Research Newtype \ Kadokawa Shoten 2007 № 5
 61. а б в BLEACH: THE SUBSTITUTE (VOL. 1). ActiveANIME. 
 62. Beveridge, Chris. Bleach Vol. #01. Mania Entertainment. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 63. Аніме Прем'єра. Bleach. Animemaniacs Magazine Online. 2005. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 64. Jarred Pine. Bleach Vol. #07 (англійською). Mania Entertainment. Архів оригіналу за 2013-06-22. 
 65. Survey: K-ON's Mio, Reborn's Hibari are #1 Bride, Groom (en). Anime News Network. 
 66. Theron Martin. Bleach DVD — Season 3 Uncut Box Set. Anime News Network. 

Література[ред. | ред. код]

 • Andrews McMeel Publishing,LLC, VIZ Media. Bleach: 2008 Wall Calendar. — Andrews McMeel Publishing, 2007. — ISBN 9780740765841.
 • Robin E. Brenner. Understanding Manga and Anime. — Libraries Unlimited, 2007. — 333 с. — ISBN 9781591583325.
 • Takashi Murakami. Webster’s Quotations, Facts and Phrases. — Icon Group International, Inc. Staff ICON Group International, Inc. Staff, 2008. — 66 с. — ISBN 9780546714128.

Посилання[ред. | ред. код]