Львівський військовий ліцей імені Героїв Крут

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Львівський військовий ліцей
імені Героїв Крут
Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут
ЛВЛ ім. Героїв Крут (ЛДЛ ім. Героїв Крут)
A f41d53a5.jpg
250px
Львів, Україна Україна
Тип військовий навчальний заклад
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Львів
Засновано 19 серпня 1992
Ректор начальник полковник Гусар Ю.В.
Студентів до 450
Випускники Категорія:Випускники Львівського державного ліцею імені Героїв Крут
Адреса
Сайт lgk.lviv.ua

Льві́вський держа́вний ліце́й з поси́леною військо́во-фізи́чною підгото́вкою і́мені Геро́їв Кру́т (до 1996 р. - Льві́вський військо́вий ліце́й і́мені Геро́їв Кру́т) — один із найвідоміших національних підготовчих військових навчальних закладів.

Відомості[ред. | ред. код]

Постановою Кабінету Міністрів України № 490 від 19 серпня 1992 року у Львові на базі Львівської спеціальної школи-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою був створений Львівський військовий ліцей імені Героїв Крут [1] з метою підготовки кандидатів для вступу до вищих військових навчальних закладів і надання допомоги сім'ям, що потребують соціального захисту.

У травні 1994 року ліцею був вручений Почесний Прапор Львівської обласної Ради, як взірцевому навчальному закладу нового типу, в якому здійснюється військово-патріотичне виховання молоді. [2]

Постановою Кабінету Міністрів України № 643 від 13 червня 1996 року Львівський військовий ліцей імені Героїв Крут реорганізовано у Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, а також погоджено пропозиції Міністерства оборони України та Львівської обласної ради щодо передачі майна ліцею із загальнодержавної у комунальну власність[3]. На підставі даної постанови спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти України № 252/289 від 02.09.96 р. було доручено Начальнику Головного управління військової освіти Міністерства оборони України до 01.11.96 р. "за узгодженням з Львівською обласною Радою створити  спільну комісію та передати до комунальної власності Львівської області загальнодержавне майно Львівського військового ліцею імені Героїв Крут"[4].

Тут створено всі умови, щоб хлопці вийшли у життя підготовленими до вибору своєї подальшої діяльності. Фізичному загартуванню юнаків сприяє робота 8-ми спортивних секцій, підвищенню інтелектуального рівня — консультації, факультативи з різних предметів навчального циклу.

Щороку тут навчається до 450 ліцеїстів, серед яких: до 50 сиріт і напівсиріт, до 80 дітей з неповних сімей, до 60 дітей військовослужбовців. Висококваліфікований викладацький склад робить все можливе, щоб дати своїм вихованцям належну загальнотеоретичну підготовку, а вихователі піклуються про військовий вишкіл юнаків. Самодіяльні творчі колективи ліцею — незмінні учасники всіх урочистих заходів міста. Крім того, хоровий колектив — дипломант Всеукраїнського конкурсу військово-патріотичної пісні «Червона калина», а танцювальний — двічі поспіль ставав дипломантом конкурсу «Сурми звитяги».

За роки свого існування заклад випустив у світ більше двох тисяч ліцеїстів, із них — 34 медалісти (станом на 2009 рік). Перші випускники ліцею, які пов'язали своє життя з військовою службою, скоро отримають військове звання «полковник». Від початку заснування тут свято шанують пам'ять Героїв Крут. Цей подвиг став яскравим дороговказом для наших ліцеїстів — майбутніх українських офіцерів, захисників незалежної України. Щороку найкращі з них відвідують місце поховання крутян, беруть участь у траурних мітингах, присвячених їхній пам'яті. Дивлячись на цих гарних, струнких юнаків у військових одностроях, хочеться передати їм заповіт А. Гончаренка: «Бери ж собі, наша молоде, приклад від своїх попередників з-під Крут, і завжди — у всіх своїх починаннях — пам'ятай, що найсвятішим для нас було, є і буде — …Бог і Україна!»

Організаційна структура ліцею[ред. | ред. код]

Ліцеїсти, відповідно до терміну навчання, діляться на 3 курси, для кожного курсу є окрема рота.

Структура роти (курсу) ліцеїстів[ред. | ред. код]

Назва ліцею[ред. | ред. код]

Докладніше: Бій під Крутами

Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.[5]

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.[5]

Мета ліцею[ред. | ред. код]

Ліцей має на меті дати юнакам не тільки повну середню освіту і навички військової справи, але й виховати в них справжніх чоловіків, навчити любити і поважати свою Батьківщину. І як вже згадувалося раніше — підготовка кандидатів для вступу до вищих військових навчальних закладів і надання допомоги сім'ям, що потребують соціального захисту.

Найважливішу роль у вихованні ліцеїстів відіграють офіцери-вихователі. На ці посади шляхом ретельного відбору призначаються люди з досвідом армійської служби і вмінням працювати з дітьми.

Максимум сил і знань офіцерський склад ліцею віддає справі плекання майбутніх керівних кадрів Збройних сил України, виховання їх у дусі патріотизму і відданості нашій незалежній Україні.

Офіцери-вихователі — енергійні, завзяті. Вони багато зусиль докладають до вишколу юнаків як майбутніх військових професіоналів.

Статут ліцею точно сформулював обов'язки офіцера-вихователя, та скільки роботи стоїть за ними! Спочатку хлопчика, який тільки вчора вилетів з-під маминого крила, не підготовленим до самостійного життя, треба навчити найелементарнішому: утримувати в порядку підручники, обмундирування, взуття, відповідати вимогам носіння військової форми одягу та правилам військової дисципліни, прищепити навички самостійної роботи, навчити жити й будувати стосунки у військовому колективі, а потім виплекати у нього риси майбутнього командира Збройних сил, допомогти вже не хлопчику, а юнаку, правильно, залежно від рівня підготовки, ділових якостей, стану здоров'я, професійно-психологічної придатності, обрати офіцерську спеціальність. Та скільки всього залишається поза тим, що визначено у Статуті. Тут і дитячі розчарування, і сльози образ, і

за близькими, і невміння на початках впоратися з безліччю невідомих раніше завдань, які треба вирішувати самостійно, і типові хлопчачі підліткові проблеми. Випускники ліцею з радістю відвідують своїх наставників, рідний заклад, де вони провели роки своєї юності навчилися бути справжніми чоловіками.

Виконання навчальної програми ліцею забезпечують сім методичних об'єднань.

Методоб'єднання української мови та літератури і зарубіжної літератури регламентує навчальну діяльність сім учителів.

Навчання проводиться в обладнаних кабінетах. Об'єднання випускає п'ять власних стіннівок, в яких засобами слова активно пропагується ідея національного відродження, популяризуються знання мови й літератури.

Учні, як і самі вчителі, завзяті театрали, що регулярно відвідують спектаклі міських театрів, активні учасники різноманітних конкурсів читців, відвідувачі музеїв та виставок, творчих вечорів та зустрічей, актори в самодіяльних постановках української класики.


Велика увага у ліцеї приділяється вивченню таких прикладних наук, як математика та інформатика.

Без знання цих дисциплін обійтися в армії практично неможливо. Майже в кожній військовій професії потрібні вміння проводити точні обчислення та досить складні математичні розрахунки, тому математика є профілюючим іспитом при вступі до більшості вищих військово-навчальних закладів.

Діяльність сучасного військовослужбовця постійно пов'язана з отриманням, перетворенням, зберіганням та поданням інформації. Опрацьовувати всі ці дані, керувати військовою технікою, проектувати літаки, різні інженерні споруди та багато іншого допомагає комп'ютер. Саме тому таке велике значення в ліцеї надається вивченню «Основ інформатики та обчислювальної техніки».


Вивчення хімії і біології в ліцеї здійснюється на рівні сучасних вимог до викладання природничих наук.

Всі вчителі цього методичного об'єднання мають достатній досвід роботи і вищу категорію.

Викладання предметів ведеться в обладнаних навчальних кабінетах, забезпечених достатнім наочним та навчальним матеріалом, необхідними препаратами та приладами. Вчитель біології спільно з ліцеїстами багато працює над озелененням навчального корпусу та території ліцею.


Методоб'єднання історії та географії об'єднало чотирьох учителів.

Давно доведено істину, що без знання минулого неможливий розвиток у майбутньому. Тому в навчальній програмі ліцею багато годин відведено на вивчення історичних дисциплін. Вивчення історії проводиться у двох обладнаних кабінетах. В одному з кабінетів обладнаний міні-музей етнографії нашого краю, де ліцеїсти мають змогу ознайомитися з побутом і традиціями наших предків.

Географія вивчається в ліцеї протягом двох років — в 9-му і 10-му класах. Кабінет географії ліцею затишний від розмаїття квітів і забезпечений різноманітною необхідною навчальною наочністю.


У ліцеї вивчаються три іноземні мови: англійська, німецька і французька.

На вивчення іноземних мов в ліцеї відводиться значно більша кількість навчальних годин, ніж у звичайних середніх школах, що дає змогу ліцеїстам ґрунтовно підготуватися до навчання у військових інститутах. В ліцеї створено профільні класи з поглибленим вивченням англійської мови за новітніми технологіями. Під час третього року навчання впроваджено спецкурс з військового перекладу. В характеристиках-відгуках на наших випускників жодного разу не було зауважень щодо недостатнього рівня володіння ними іноземними мовами.


Методоб'єднання фізики складають вчителі, які мають вищу атестаційну категорію і звання вчителя-методиста.

Вчителі — активні члени обласної творчої групи фізиків, постійні члени журі обласних і міських олімпіад з фізики.


Вже сама назва закладу — ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою говорить про ту увагу, яка приділяється тут вивченню цих дисциплін.

Іспит з фізкультури є обов'язковим при вступі і випуску з ліцею, а в майбутньому — і у військові інститути. Вчителі багато сил віддають пропаганді здорового способу життя і популяризації серед юнаків окремих видів спорту.

До вступу приймаються юнаки — громадяни України, віком від 14 до 16 років, які закінчили 9 або 10 класів, придатні за станом здоров'я навчатись у ліцеї і бажають стати офіцерами Збройних сил України та інших силових структур.

У ліцеї учні поглиблено вивчають іноземні мови, інформатику та фізкультуру, а також збільшена кількість годин для вивчення предметів, які виносяться на зовнішнє незалежне оцінювання (українська мова та література, математика, фізика, історія України). За період навчання всі ліцеїсти оволодівають прийомами рукопашного бою, охочі можуть отримати права на водіння автомобіля.

Ліцей забезпечує проживання та харчування протягом навчального періоду за державний рахунок.

Матеріальна база[ред. | ред. код]

Сучасний спортивний зал з тренажерами, футбольне поле, обладнаний спортивний майданчик і тир дають змогу не тільки якісно проводити заняття, а й забезпечують роботу спортивних секцій. Всі охочі ліцеїсти мають можливість займатися у секціях боксу, боротьби, атлетичної гімнастики, акробатики, легкої атлетики, рукопашного бою, військового багатоборства. Традиційними стали щорічні спартакіади ліцею з окремих видів спорту, першості, змагання, весняні та осінні кроси.

Усі учні мають можливість займатися в танцювальному гуртку, хорі та оркестрі ліцею, відвідувати культурно-просвітницькі заклади міста, ознайомитися з його чудовими музеями, театрами.

Також до навчально-матеріальної бази ліцею входять десятки першокласно обладнаних навчальних кабінетів, зал хореографії, два комп'ютерних класи, кабінет професійної орієнтації, клуб на 500 місць, бібліотека, актовий зал, затишно обладнані спальні приміщення, класи самопідготовки, світлиці.

Кабінет захисту Вітчизни оснащений необхідними макетами зброї, має достатню кількість наочних посібників.

Учні мають змогу під час проходження літніх таборів закріпити на практиці набуті теоретичні знання, отримати необхідні навички для навчання у військових вузах.

Випускники[ред. | ред. код]

Шайнога Микола Романович — солдат ЗСУ, загинув 2014 року під час російсько-української війни.

Керівництво[ред. | ред. код]

Начальники
Заступники
  • Заступник начальника ліцею з виховної роботи - підполковник Марченко Анатолій Миколайович (до 2018)
  • Заступник начальника ліцею з навчальної роботи - підполковник Шеремета Віктор Францович (до 2018)
  • Заступник начальника ліцею з виховної роботи — капітан Гривул Тарас Теодорович
  • Заступник начальника ліцею з навчальної роботи — підполковник Грицевич Тарас Любомирович

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Фільм про Львівський військовий ліцей
Nuvola apps kaboodle.svg Про Львівський військовий ліцей
Nuvola apps kaboodle.svg Ліцей імені Героїв Крут. м. Львів.
Nuvola apps kaboodle.svg Ліцей ім. Героїв Крут м. Львів - випуск 2012
Nuvola apps kaboodle.svg Львівські ліцеїсти вшановували пам'ять Героїв Крут