Ліліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Картина Джона Кольєра "Ліліт" (1892)

У Книзі Ісаї 34:14, свого роду сова.[1]

Ліліт, в єврейському фольклорі жіночий демон ночі. Вважалося, що вона насилає еротичні сновидіння. Згідно з повір'ям, Ліліт прагне навести псування на немовля і його матір або зовсім їх вбити, особливо в перший тиждень після пологів. У раввиністичній літературі слово «Ліліт» пов'язувалося етимологічно з єврейським словом «лайла» («ніч»). Проте ймовірніше, що це гебреїзована форма імені Ліліту, духу бурі Дворіччя.

Про походження, дії і атрибути Ліліт існувало безліч суперечливих уявлень. Згідно з однією легендою, Ліліт була дружиною Адама до створення Єви. Вона посварилася з Адамом, покинула його і відмовилася повернутися, не зважаючи на веління трьох янголів. Бажаючи помститися Адаму, вона намагалася спокусити дітей Єви. Щоб розладнати її підступи, як магічний засіб використовувалися амулети з накресленими на них іменами трьох янголів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Judit M. Blair De-Demonising the Old Testament — An Investigation of Azazel, Lilith, Deber, Qeteb and Reshef in the Hebrew Bible. Forschungen zum Alten Testament 2 Reihe, Mohr Siebeck 2009 ISBN 3-16-150131-4