Ліліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картина Джона Кольєра «Ліліт» (1892)
Рельєф Бьорні[en] («Цариця ночі»); згідно версії — зображення Ліліт. Початок II тис. до н. е.. Британський музей

Лілі́т (івр. לילית‎) — у єврейському фольклорі жіночий демон ночі. Вважалося, що вона насилає еротичні сновидіння. Згідно з повір'ям, Ліліт прагне вректи немовля і його матір або зовсім їх вбити, особливо в перший тиждень після пологів. У раввиністичній літературі слово «Ліліт» пов'язувалося етимологічно з єврейським словом «лайла» («ніч»). Проте ймовірніше, що це гебреїзована форма імені Ліліту, духа бурі Дворіччя.

Про походження, дії і атрибути Ліліт існувало безліч суперечливих уявлень. Згідно з однією легендою, Ліліт була дружиною Адама до створення Єви. Вона посварилася з Адамом, покинула його і відмовилася повернутися, не зважаючи на веління трьох янголів. Бажаючи помститися Адаму, вона намагалася спокусити дітей Єви. Щоб розладнати її підступи, як магічний засіб використовувалися амулети з накресленими на них іменами трьох янголів.

У міфології Стародавньої Месопотамії подібне ім'я носять нічні демониці, які вбивають дітей і знущаються над сплячими чоловіками. Можливо з Ліліт ототожнюється одна з персонажів Епосу про Гільгамеша.

Демониці-спокусниці і демониці, шкодять породіллям та новонародженим, з рисами, що дозволяють ототожнити їх з Ліліт, згадуються в Сувоях Мертвого моря, в деяких ранніх апокрифах християнства, і в арабських міфах.

Етимологія[ред. | ред. код]

Єврейська народна етимологія пов'язує ім'я Ліліт зі словом івр. לילה‎ лайла — «ніч»[1]. В семітських мовах, зокрема в івриті, слово «Лейла / ліліт» є прикметником жіночого роду із значенням «нічна».

Ім'я Ліліт, як і її образ, вважається запозиченим з вавилонської (можливо, і шумерської) міфології. В шумерській мові Ліль означає «повітря», «вітер»; «Дух», «привид».

Шумеролог В. В. Ємельянов передбачає, що в імені демонів-Ліліту укладена гра слів з різних мов, змішуюча шумерское Ліль («дух») і аккадське лілу («ніч»), і яка веде до суміші уявлень про демонів цього роду, як про виключно нічних привидів[2].

Крім цього, в івриті (а можливо, і в інших семітських мовах) словом «ліліт» позначається птах сова, різновид сов. Можливо, саме тому Ліліт іноді зображується разом з совою.

Ліліт в месопотамській традиції[ред. | ред. код]

С. Н. Крамер в 1930-і рр. вперше ототожнив демонессу ki-sikil-lil-la-ke, яка фігурує в пролозі шумерської версії епосу про Гільгамеша, з Ліліт[3][4]. Згідно з цим стародавнім текстом, демонесса оселилася в кроні дерева, посадженого богинею Інанной в своєму саду, і відмовлялася покинути його, поки Гільгамеш її не вигнав. Інтерпретація всього цього епізоду Крамером викликала сумніви інших фахівців[5].

У вавилонській і ассирійській міфології фігурує біс чоловічої статі — лілу , і біси жіночої статі Ліліту і урдут Ліліта . Збережені замовляння проти цих духів майже не поділяють цю демонічну трійку. Вони описуються як імпотентні і безплідні. Проте, Ліліту і урдут Ліліта спокушають чоловіків; крім того, вони шкодять породіллям та новонародженим. Про урдут Ліліта говориться:

« «Жінка з дому бурі озброюється проти жінки в будинку; ардат лілі, яка знаходиться в будинку, спрямовується проти чоловіка; ардат лілі, до якої ніхто з чоловіків не наближається як до жінки; ардат лілі, яка в обіймах мужа не оголює своїх принад; ардат лілі, яка в обіймах свого чоловіка не знімає своїх убрань; ардат лілі, невинність якої не порушив жодної коханець (?); ардат лілі, в грудях у якої немає молока ... » «

. Можливо, ці біси перейшли до вавилонян і ассирійців з шумерської міфології (більшість імен демонів в ассирійській магії має шумерське походження). Шарль Фоссе бачить в єврейській Ліліт безсумнівне продовження образу ассирійських демониць, при цьому він зазначає, що Ліліт — єдиний ассирійський демон, уявлення про якого зустрічаються у інших семітських народів[6].

В. В. Ємельянов в передмові до «Ассирійської магії» Шарля Фоссе пише про цих духів:

« Швидше за все, їх можна зіставити зі слов'янськими людьми, померлими неприродною смертю і раніше терміну. У всякому разі, вони завжди відрізняються від гадим - звичайних духів померлих предків (хоча і для останніх характерні незвичайні випадки смерті). Цілком можливо, що люди, що перетворилися в духів лілу , при житті були позашлюбні і не залишили потомства. Так можна пояснити схильність чоловіків-лілу вступати в зв'язок із земними жінками (причому від цих зв'язків у них народжуються або виродки, або такі ж демони) «

У тексті Біблії і в перекладах[ред. | ред. код]

У тексті Біблії слово дав-євр. לילית‎ ( lilith ) зустрічається лише один раз, коли в книзі Ісаї говориться про запустіння Ідумеї після Божого суду:

« І заростуть палаци її колючими рослинами, кропивою і лопухом - твердині її; і він стане мешканням шакалів, подвір'ям для страусів. І звірі пустелі будуть зустрічатися з дикими кішками, і лісовики будуть перегукуватися один з іншим; там буде Ліліт тільки ( lilith ) і знаходити собі спокій «

Більшістю дослідників і коментаторів це місце тлумачиться як назва біса, іншими ж — як назва нічного птаха. Джудіт Блер у своїй докторській дисертації (2009) показує, що в оригінальному біблійному тексті малася на увазі птиця [7]. В кумранському «Сувої Ісайї» (1Qlsa) це ж слово з'являється у множині [8]. Архімандрит Іов (Гумеров) вважає, що з тексту Ісаї ясно, що мова йде про тварину, а не про дух, який у відпочинку не потребує, і під «нічним привидом», перекладачі мали на увазі тваринку, яка мешкає вночі і наводить на людину страх[9].

При створенні Септуаґінти, перекладу Старого Завіту на давньогрецьку мову в III—I століттях до н. е, вчені-рабини в грецькому тексті слово lilith не залишили (власна назва мала зберегтися без змін), а перевели його як Ονοκένταυροι (напівлюдина-напівосел). При створенні Вульгати в IV—V століттях н. е, було використано слово лат. Lamia, Ламія — рід чудовиська жіночої статі. Багато наступних перекладів на інші мови (зокрема, англійську) використовували це ж слово.

В англійському тексті Женевської Біблії 1560 року і Біблії короля Якова 1611 року говориться (в жіночому роді) про « screech owl» (сипуха): «the screech owl also shall rest there, and find for herself a place of rest». У більш пізніх перекладах на англійську фігурує «нічна сова», «нічне чудовисько» і Ліліт.

Ліліт в єврейській традиції[ред. | ред. код]

В Талмуді Ліліт описується як демон з жіночим обличчям, довгим волоссям і крилами, яка може опанувати самотньо сплячим чоловіком, діючи на його уяву. Вона називається матір'ю Ахримана (уособлення зла зороастризмі); розповідається, що вона танцювала перед царем Соломоном, який мав владу над усіма духами. Ліліт зв'язується легендою про те, як Адам після гріхопадіння на 130 років розлучився з Євою, зробивши за цей час від зв'язку з духами демонів — лілін[10].

Згідно Алфавіту Бен-Сири, першою дружиною Адама була Ліліт. Вона не побажала підкорятися своєму чоловікові, так як вважала себе таким же творінням Бога, як і Адам.

Вимовивши таємне ім'я бога Ягве, Ліліт піднялася в повітря і полетіла від Адама. Тоді Адам звернувся до Ягве зі скаргою на біглу дружину. Ягве послав навздогін трьох янголів, відомих під іменами Сеною, Сансеной і Самангелоф (Snvi, Snsvi, і Smnglof).

Три янгола наздогнали Ліліт біля Червоного моря, і вона навідріз відмовилася повернутися до чоловіка.

Після погрози вбити її Ліліт присягнулася, що вона була послана Богом і що, хоча її «функцією» є вбивство немовлят, вона помилує будь-яку дитину, захищенну амулетом або пластинко з її ім'ям (варіант — іменами янголів). Янголи покарали її. Є три версії цього покарання в літературі: сотня її немовлят буде вмирати щоночі; вона приречена народжувати дітей — демонів; або Бог зробить її безплідною.

В іудейському побуті волохата і крилата Ліліт особливо відома як шкідниця дітонародження. Вважалося, що вона не тільки наводить порчу на немовлят, але і викрадає їх, п'є кров новонароджених, висмоктує мозок з кісток і підміняє їх. Їй також приписувалася псування породіль і безпліддя жінок.

Саме легенди, що говорять про Ліліт як про вбивцю новонароджених, пояснюють традицію вішати амулет з іменами янголів біля колиски єврейської дитини. Амулети і замовляння для породіллі проти Ліліт повинні містити не тільки імена трьох янголів, які намагалися повернути її, а й деякі імена самої Ліліт: Батна (черево), Одем (почервоніння) або аморфній (яка не має форми). Також з цим переказом пов'язана традиція прив'язування червоної нитки на руку (зазвичай немовляті) — вважається, що Ліліт боїться червоного кольору. Особливо небезпечна ніч перед обрізанням немовляти — щоб уберегти дитину від Ліліт, його батько повинен всю ніч безперервно читати уривки з «Зоар» та інших книг Каббали.

Деякі мідраші і каббалістичні джерела говорять про двох Ліліт:

  • Старша Ліліт («Бабуся Ліліт») — цариця і мати демонів, дружина Самаеля (часто ототожнюється з Сатаною.[11]
  • Молодша Ліліт — дружина Асмодея.

При цьому мова йде про два образи однієї дияволиці.

Ліліт в каббалістичній традиції[ред. | ред. код]

В кабалі Ліліт — дияволиця, що приходить уві сні до неодружених молодих чоловіків і спокушає їх.

Згідно каббалістичній книзі Зоар, Ліліт стала дружиною Самаеля і матір'ю демонів. На думку Гершома Шолема, уявлення про Ліліт, як першу дружину Адама, було запозичене автором книги з «Алфавіту Бен Сири».

Згідно Трактату про ліву еманацію, від зв'язку Ліліт і Самаеля народився сліпий Дракон. Дракон кастрований, «щоб яйця гадюки не вилупилися в світ». Ті, хто вилуплюється з таких яєць, називаються Ліліна. Вони покриті волоссям цілком, за винятком тільки голови.

В середні віки легенда дещо змінилася: Ліліт стала вже не змією, а духом ночі. Іноді вона постає у вигляді янгола, який відає народженням людей, іноді — демоном, який докучає сплячим поодинці або самотньо бреде по дорозі. У народній уяві вона постає у вигляді високої мовчазної жінки з довгими чорними розпущеним волоссям.

В інших традиціях[ред. | ред. код]

Про Ліліт згадується в сирійських магічних формулах, які були опубліковані Голлендом, і в заклинаннях на магічних чашах з Британського Музею і Лувру. У написі-заклинання VIII—VII століть до н. е. з Арслан-Таша (Північна Сирія), написаної на хааненейському або івриті, можливо, міститься ім'я Ліліт: «Літаючій в темних покоях — піди швидше, Лл [т?]».

Ліліт — демоница, згубна для новонароджених та породіль, зустрічається також в християнській літературі візантійської і пізнішої епохи. В арабській демонології така демоница відома під іменами Карина або Табі'а.

Ліліт в сучасному сатанізмі[ред. | ред. код]

Ліліт в сучасній демонології — вже не тільки богиня, яка пожирає дітей. Будучи подругою Сатани (або Самаеля), вона відповідає в тій чи іншій мірі всім дияволицям, всім Чорним Богиням. В цьому випадку вона ототожнюється з Калі, Умою, Гекатою, Гель і Ерешкігаль, хоча деякі традиції чітко розділяють Темних Богинь. Найчастіше також йдеться про старшу та молодшу Ліліт, наприклад, в «люциферіанському відьмовству» Майкла Форда (Luciferian Witchcraft, Michael Ford).

У цьому сенсі в ім'я Ліліт приховано значення — Темна Мати, Темна жіночність. У будь-якому випадку, зберігається і початкове значення — Чорна Богиня, руйнувальниця зародків Світу.

Винятком є ​​ Лавейська традиція. У ній Ліліт майже не згадується. В інших випадках її згадують серед вищих дияволів:

  • Мати Життя і Смерті згідно з матеріалами Templium Lilithi (Храму Ліліт).
« З бездонних глибин Предковічного Мороку повстала в дійсність Ти, Мати Життя і Смерті, Мати всіх чаклунських чар, Диявольських Мистецтв і потаємної майстерності породжень найдавнішої Ночі, Дарувальниця згубної таємниці вогняного буття.

Ти породила малих і великих Нечистого Племені і захопила їх за собою на штурм небесного граду ....

«
  • Одна з 11 вищих дияволів і дружина Сатани в Лібер Азерате (Liber Azerate), виданої Храмом Чорного Світу (TOTBL).
« Від Адрамелека, володаря всієї краси, осліплює слабких, отрута хаосу потік далі і створив десяту антикосмічну богиню, Ліліт, і восьме вістря розімкнутої Пентаграми.

Від Ліліт, цариці темних вимірювань і княгині хаосу, холодне насіння дракона смерті потекло далі і створило одинадцяту антикосмічну демоницу, принцесу Наама, і десяте вістря розімкнутої Пентаграми

«
  • Мати Каїна і дружина Сатани в книзі Майкла Форда «люциферіанське відьмовство» (Luciferian Witchcraft, Michael Ford)
« Методологія здійснення цього великого гріха така - зороастрійські і єврейські жерці писали, що Ариман - Самаель не має здатність до передбачення, так що лише за допомогою бездротової технології з Ліліт, Нареченою, яка також є вогнем і Темрявою, як і її близнюк, може стати цілісним Противником і набути здатності передбачати, а також управляти їх пристрастями. Це сама суть процесів Магії, шляхи Yezer Ha-Ra, втілення пристрастей Мага «

.

  • Одна з дев'яти вищих дияволів в «Повній Книзі по демонолатрія» (The Complete Book of Demonolatry).
« Ліліт. У єврейському міфі перша дружина Адама. Пізніше дружина Сатани. Згідно багатьом демонологам, Ліліт управляє Сукуб. Про Ліліт кажуть, що вона прагне знищувати новонароджених немовлят. З цих причин євреї ввели практику написання формул на дверях, призначених, щоб змусити Ліліт піти.

Ліліт - княгиня (принцеса) Пекла

«
  • Мати племені демонів в Inferion.
« <Poem> Я - матір племені Демонов.

Як ніч, я виявляю атрибути своєї влади. Моя немилосердна присутність Знекровлює Всесвіт. </ Poem>

«


Необхідно відзначити, що перераховані праці відносяться до різних традицій, які мають різний погляд на предмет.

Використання імені[ред. | ред. код]

Ім'я Ліліт є популярним жіночим ім'ям у вірмен. На відміну від сформованого в світовій історії та культурі стереотипу, в Вірменії це ім'я вважається дає його власниці такі властивості і риси характеру, як жіночність, хазяйновитість, плодючість.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]