М'ясорубка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Механічна м'ясорубка в розібраному вигляді
М'ясорубка металева (1940-ві), експонат музею історії Трускавця
Промислова м'ясорубка

М'ясору́бка, м’ясорі́зка[1][2], млино́к на м’я́со[2] — ручна машинка або спеціальний пристрій для розмелювання м'яса на фарш і інших страв. Була винайдена в ХІХ ст бароном Карлом Дрезом.

Опис[ред. | ред. код]

М'ясорубка є розповсюдженим кухонним приладом. Принцип її дії полягає у подрібненні цілих частин продуктів харчування на дрібні шматочки. Наприклад, у такий спосіб з м'яса і цибулі роблять фарш, який іде на приготування численних страв.

М'ясорубки можуть бути як промислового типу (для подрібнення м'яса на харчовому виробництві, у закладах харчування тощо), так і побутовими, тобто призначені для вжитку у домашніх умовах. Останні випускаються більшістю відомих фірм виробників побутової техніки.

За способом подрібнення харчового продукту м'ясорубки бувають механічні (історично виникли раніше, були популярними за СРСР) та найпоширеніші в наш час[коли?] електричні.

Механічна м'ясорубка[ред. | ред. код]

Механічні м'ясорубки використовують для подачі м'яса до ножів обертовий шнек, що приводиться в рух ручною корбою. Зазвичай кріпиться до краю столу за допомогою вбудованої струбцини.

Електром'ясорубка[ред. | ред. код]

Електром'ясорубки використовують для подачі м'яса до ножів обертовий шнек, що приводиться в рух натисненням на кнопку. Має багато насадок для протирання, подрібнювання, шинкування їжі. Вмикається в розетку.

Виробники[ред. | ред. код]

В Україні побутові механічні м'ясорубки МА-С, ГОСТ 4025-83 виробляє ПАТ «Полтавський автоагрегатний завод»[3]

Інше[ред. | ред. код]

Крім основного значення, слово «м'ясорубка» вживається у непрямому — так кажуть про жорстоку війну, битву або місце кривавого бою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кримський Агатангел Юхимович; Єфремов Сергій Олександрович; Голоскевич Григорій Костянтинович; Ганцов Всеволод Михайлович; Грінченко Марія Миколаївна; IEfremov, Serhi; Єфремов С. (1933). Російсько-український академічний словник (А–П). 
  2. а б Пошук. Російсько-українські словники (укр.). 27 жовтня 2009. Архів оригіналу за 21 квітня 2020. Процитовано 3 грудня 2021. 
  3. http://paaz.com.ua/prod_tnp.php [Архівовано 17 червня 2012 у Wayback Machine.] ПАТ «ПААЗ» Товари народного споживання

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]