Маменчизавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маменчизавр
Mamench DB.jpg
Охоронний статус
викопний
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Зауроподіморфи (Sauropodomorpha)
Інфраряд: Зауроподи (Sauropoda)
Родина: Еухелепові (Euhelopodidae)
Рід: Маменчизавр (Mamenchisaurus)
Янг (1954)
Види
Дивіться у статті
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mamenchisaurus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mamenchisaurus
EOL logo.svg EOL: 4658056
Fossilworks: 38670

Маменчизавр,маменхізавр, маменчізавр, маменьчизавр, (лат. Mamenchisaurus) — рід зауроподів, рослиноїдних чотириногих динозаврів. Головною його особливістю була надзвичайно довга шия. Більшість видів жили від 145 до 150 млн років тому, у титоні пізнього юрського періоду.

Відкриття[ред.ред. код]

Mamenchisaurus відкрито 1952 на будівельному майданчику шосе у Січуані, Китай. Фрагментарний скелет був вичнений та названий (Mamenchisaurus constructus) у 1954 відомим китайським палеонтологом професором Янгом Чжунцзянем.

Перший відкритий вид (типовий вид) був 22 метри завдовжки, причому половину цієї довжини займала шия (11 метрів), що робило її найдовшою відомою шиєю на той час, якщо не за всі часи. Серед інших відкритих залишків було знайдено 19 хребців разом з довгими стержнями хребців. Вважається, що дорослі екземпляри могли досягати довжини 22-25 і навіть 26 метрів.

У 1987 році відкрито різні різновиди Mamenchisaurus hochuanensis з шиєю, яка, можливо, досягла аж 15 метрів довжини. У 1994 в США було відкрито зауропосейдона (Sauroposeidon) з шиєю, яка могла сягати 13,5-16 метрів довжини, тому точно не відомо хто з них був довгошиїшим.

Анатомія[ред.ред. код]

Шийні хребці видовжені, що, разом із збільшеною їх кількістю, дає надзвичайно довгу шию. Проте шия була досить легкою, оскільки деякі області її кісток були дуже тонкими. Це дозволяло значно зменшити навантаження на м’язи шиї. Кожен шийний хребець мав на спинному боці два стержнеподібні вирости, які зміцнювали шию. Деякі особливості хребта схожі на такі у диплодока. Число хвостових хребців та чи закінчувався хвіст батогом невідомо. Шеврони починають розгалужуватися від 12 хребця. Голова маменчизавра була вищою та тупішою, а зуби міцнішими та більш ложкоподібними за диплодокових, що вагомо суперечить теорії приналежності маменчизавра до диплодоквих. Голова маменчизавра більше нагадувашла голову омеїзавра, тому його було віднесено до еухелопових.

Таксономія[ред.ред. код]

Сьогодні зазвичай маменчизавра відносять до еухелопових, хоча дехто їх відносить до диплодокових, або камаразавриних.

Назва[ред.ред. код]

Mamenchisaurus означає 'Маменчі-ящірка', з китайської піньїнь (马 „кінь”) та mén (门 „ворота”), а chi — транслітерація (溪 „потік” або „струмок”), сполучене із суфіксом -saurusгрецької sauros означає „ящірка”).

Таку назву динозаврові було дано на честь місця де його скам'янілі залишки були вперше знайдені — будівельний майданчик поряд з Mǎmíngxī (马鸣溪) Ferry Crossing біля річки Jinsha (金沙江, найзахідніша головна притока Янцзи), біля Yibin (宜宾) у провінції Січуань, Китай. Проте, завдяки тонічній плутанині Янга, назва локації míng (马鸣溪 „кінне іржання струмка” (?)) була помилково замінена як mén (马门溪 „струмок кінських воріт” (?)).

Той факт, що перший екземпляр маменчизавра був викопаний на будівельному майданчику дозволив Янгу назвати типовий вид Mamenchisaurus constructus, оскільки „будівельний майданчик” по-англійськи — „construction site”.

Види[ред.ред. код]

  • M. anyuensis He, Yang, Cai, Li & Liu, 1996
  • M. constructus Young, 1954: (Типовий вид) Голотип, що представлявся фрагментарним скелетом.
  • Зігонозавр Hou, Zhao & Chu, 1976: Фрагментарний скелет, включаючи частини черепа.
  • M. hochuanensis Young & Zhao, 1972: Чотири фрагментарних скелети.
  • M. sinocanadorum D. Russell & Zheng, 1994: Фрагментарний череп, ізольовані кістки. Він може бути найбільшим, до 26 метрів завдовжки.
  • M. youngi Pi, Ouyang & Ye, 1996: Mamenchisaurus youngi був викопаний у місті Зігонг провінції Січуань, Китай, у 1989. Скам'янілий зразок 16 метрів завдовжки із 6,5-метровою шиєю, є відносно малим порівняно з іншими видами маменчизавра. Вид був названий на честь Янга.

Роль у масовій культурі[ред.ред. код]

  • Маменчизавр зображувався у мандірвній виставці „Динозаври з Китаю”, яка подорожувала Австралію у 2002 році.

Посилання та джерела[ред.ред. код]