Маркевич Олександр Прокопович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Маркевич Олександр Прокопович
Markevich A. P..jpg
Народився 6 (19) березня 1905(1905-03-19)
Помер 23 квітня 1999(1999-04-23) (94 роки)
Київ
Байкове кладовище
Місце проживання УРСР
Національність українець
Alma mater Київський університет
Галузь наукових інтересів паразитологія, зоологія, гідробіологія
Заклад Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України, Київський університет
Вчене звання академік НАН України, професор
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Науковий керівник Догель В. О.
Відомі учні Монченко В. І., Акімов І. А., Шарпило В. П., Корнюшин В. В., Смогоржевська Л. О., Двойнос Г. М., Іскова Н. І., Мазурмович Б. М., Вервес Ю. Г., Сігарьова Д. Д.
Нагороди Заслужений діяч науки і техніки України Державна премія України в галузі науки і техніки
Автограф Markevich signature.jpg

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Олександр Прокопович Маркевич (*6 (19) березня 1905(19050319), с. Плоске, Таращанського повіту, Київщина — †23 квітня 1999, Київ) — український зоолог і паразитолог, академік Національної академії наук України. Заслужений діяч науки, Лауреат Державної премії УРСР, член Академії зоології Індії.

Біографія[ред.ред. код]

Народився 19 березня 1905 р. в селі Плоске Таращанського району Київської області в селянській родині. Дитячі роки він прожив у сусідньому селі Насташка, де і здобув початкову освіту. Після закінчення в 1921 р. трудової школи в місті Біла Церква він поступив у педагогічний технікум. Після закінчення Білоцерківського технікуму (1925) працював учителем.

Бажання поглиблювати свої знання і працювати в галузі біологічної науки привело Маркевича в 1926 р. на природниче відділення Київського університету (у ті роки Інституту народної освіти). Ще в студентські роки виявив велику цікавість до зоології. Цей інтерес посилився під впливом учителя Маркевича, відомого зоолога професора М. М. Воскобойнікова. О. П. Маркевич бере участь у наукових експедиціях, активно працює в гуртках і семінарах із зоологічних дисциплін.

Після успішного закінчення університету (1930) Маркевича рекомендують в аспірантуру. У тому ж 1930 р. він був зарахований аспірантом відділу паразитології Інституту іхтіології в Ленінграді. Науковим керівником Маркевича був видатний радянський зоолог професор В. О. Догель.

Наполегливо і цілеспрямовано працюючи, Маркевич в 1931 р. Достроково закінчив аспірантуру, захистив дисертаційну роботу і був 16 листопада 1931 р. затверджений старшим науковим співробітником Іхтіологічного інституту, пізніше реорганізованого у Всесоюзний науково-дослідний інститут озерного і річкового рибного господарства. Паралельно з науковою роботою Маркевич починає в Ленінграді педагогічну роботу у вищій школі. З 1931 р. він читав курс «Хвороби риб» у Ленінградському рибно-промисловому технікумі. У 1933 р. О. П. Маркевич був запрошений у Ленінградський хіміко-технологічний інститут харчової промисловості спочатку на посаду доцента, а з 1934 р. — професора біології. У 1935 р. Вчена рада Ленінградського державного університету за сукупністю наукових робіт присвоїла О. П. Маркевичу без захисту дисертації вчений ступінь кандидата біологічних наук.

Весною 1935 р. Олександр Прокопович повернувся в Україну. Він був запрошений на роботу в Інститут зоології Академії наук Української РСР. Тут він був призначений 10 квітня 1935 р. завідувачем секції морфології безхребетних тварин. З 3 квітня 1937 р. Маркевич очолив новоорганізований відділ паразитології цього інституту.

У 1939 р. О. П. Маркевич був запрошений в Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка професором зоології безхребетних. У серпні 1936 р., після смерті відомого ентомолога професора А. Г. Лєбєдєва, що завідував кафедри зоології безхребетних, Маркевичу було доручено завідувати цією кафедри. З того часу професор О. П. Маркевич є беззмінним завідувачем кафедри зоології безхребетних і паразитології університету.

У 1939 р. О. П. Маркевич з великим успіхом захистив у Київському університеті докторську дисертацію на тему «Паразитичні веслоногі Союзу РСР і суміжних країн», після чого йому було присвоєно вчений ступінь доктора біологічних наук.

З 1945 по 1950 р. він завідував також кафедрою паразитології і інвазивних хвороб у Київському ветеринарному інституті.

У 1950 р. професор О. П. Маркевич був вибраний членом-кореспондентом Академії наук Української РСР.

Професор О. П. Маркевич є автором більш ніж 110 наукових робіт з паразитології, хвороб риб і зоології безхребетних. Дослідження О. П. Маркевича в царині іхтіопаразитології, здійснені в довоєнні роки, були ним підсумовані у великій монографії «Паразитофауна і паразитарні захворювання прісноводих риб СРСР» (1937), яка була премійована як на Всеукраїнському, так і на Всесоюзному конкурсах молодих учених.

У роки Німецько-радянської війни, знаходячись в евакуації в м. Уфі, а потім в Москві. Маркевич і його співробітники працювали головним чином над питаннями, актуальними для практики тваринництва. У післявоєнні роки Маркевич, його учні і співробітники працюють у Київському державному університеті і в Інституті зоології Академії наук УРСР головним чином в галузі ветеринарної паразитології і іхтіопаразитології, а також карцинології. Особливу увагу О. П. Маркевич і його співробітники (професор. Р. С. Чоботарьов і ін.) приділяють вирішенню проблем паразитології, пов'язаних з розвитком тваринництва.

О. П. Маркевич був досвідченим фахівцем із паразитичних веслоногих ракоподібних. Маркевич описав багато нових видів і родів веслоногих ракоподібних, з'ясував надзвичайно заплутану синоніміку багатьох видів, намітив основні напрями еволюції цих тварин. Велику наукову цінність у цій галузі мають такі праці О. П. Маркевича, як його докторська дисертація «Паразитичні веслоногі СРСР і суміжних країн» (1939) і велика монографія «Copepoda parasitica прісних вод СРСР» (1937).

О. П. Маркевич велику увагу приділяв розробці питань філогенії тваринного світу. Зокрема, в цій галузі він написав цінну книгу «Філогенія тваринного світу» (1953) і цікаву роботу «Проблема походження простих (Protozoa)» (1954).

Могила Олександра Маркевича

Перу Маркевича належить також багато цінних посібників і зведень із зоології безхребетних і паразитології. До таких його праць, окрім згаданих вище, належить капітальний посібник «Основи паразитології», виданий у 1950 р., монографія «Хвороби прісноводних риб» (1940) і цінне зведення «Сучасний стан і чергові завдання паразитологічної науки на Україні» (1947).

Професор Маркевич вів велику роботу з підготовки кадрів по зоології безхребетних і паразитології. Його змістовні лекції викликали великий інтерес студентів. Багато хто з його учнів і співробітників успішно захистив кандидатські дисертації. Олександр Прокопович Маркевич дуже багато працював в галузі організації і планування зоологічних і паразитологій досліджень в Україні, вів велику суспільну роботу.

О. П. Маркевич помер після тяжкої хвороби у 1999 р., похований на Байковому кладовищі.

Наукова діяльність за кордоном[ред.ред. код]

Про свою працю на Півночі Африки академік О. П. Маркевич згодом писав у своїх спогадах: «За запрошенням Вищої Наукової ради ОАР (Об'єднанної Арабської Республіки) працював в якості експерта з питань паразитології в Національному Центрі Республіки (директор — професор А. Р. Турки) у Відділі тваринництва (завідувач — професор М. Р. Шагат). У складі Відділу тваринництва була лабораторія паразитології, якою керував доцент М. К. Селім. В цій лабораторії, головним чином, і протікала моя робота».

У 60-ти рр. минулого сторіччя перед паразитологією ОАР стояли завдання, виконання яких сприяло би значному розвитку охорони здоров'я громадян держави, різкому підвищенню продуктивності їх праці, розвитку тваринництва. Виникла потреба у таких науковцях-професіоналах, як Олександр Прокопович Маркевич. За рішенням АН СРСР з науковою місією до Єгипту вирушив досвідчений паразитолог О. П. Маркевич. Перший раз він працював у Єгипті з 12.X.1964 по 3.VIII.1965. У цей час він обіймав посаду професора Відділення зоології Каїрського університету. Другий раз — з 23.XII.1966 по 16.VI.1967 — на запрошення Вищої Наукової ради ОАР, О. П. Маркевич працював, як експерт з питань паразитології, у Відділі тваринництва. О. П. Маркевичем під час перебування в ОАР було досліджено велику кількість риб на наявність ектопаразитів, в першу чергу Copepoda parasiticae, ці досліди дозволили академіку О. П. Маркевичу скласти монографічне зведення для Палеарктики. Окрім проведення іхтіопаразитологічних досліджень, Олександр Прокопович Маркевич цікавився станом рибогосподарської науки та практики в ОАР і на прохання міністра з наукових досліджень подав доповідну записку, яка висвітлювала сучасний стан і завдання реконструкції рибного господарства Об'єднанної Арабської Республіки.

Основні наукові праці[ред.ред. код]

Титульна сторінка підручнику авторства Маркевича, із автографом для проф. Вацлава Дика (Інститут паразитології АН Чеської республіки[cs])
 • Markevich, A. P., 1931, «Parasitische Copepoden und Branchiuren des Aralsees, nebst systematische Bemerkungen über die Gattung Ergasilus Nordmann» // Zoologischer Anzeiger Volume: 96(5-6): 121–143, figs. 1-8. (1-x-1931);
 • Markevich, A.P., 1933, «Tracheliastes soldatovi nov. sp., a new copepod parasitic on sturgeons of the Amur River» // Bulletin of the Fan Memorial Institute of Biology, Zoology, Volume: 4(5):241-258, figs. 1-7, pl. 1. (English and Chinese);
 • Markevich, A. P., 1934, Les maladies parasitaires des poissons de la Province de Leningrad, All-Union Cooperative United Publishing House, Leningrad and Moscow Volume: :3-100;
 • Markewitsch, A. P., 1934, «Die Schmarotzerkrebse der Fische der Ukraine» // Annales Musei Zoologici Polonici, 10, 223–249;
 • Markevich, A.P., 1934, «Descrizione di due specie nuove di Ergasilus provenienti della Russia (U.R.S.S.). Copepodi parassiti» // Memorie della Società Entomologica Italiana Volume: 12:129-141, figs. 1-18;
 • Markevich, A.P., 1936, «Il genere Basanistes Nordmann, 1832 (Copepodi parassiti)» // Atti della Società Italiana della Scienze Naturali, Volume: 75:227-242, figs. 1-8;
 • Markevich, A. P., 1937, Copepoda Parasitica of Freshwaters of USSR (Kiev: Akademii Nauk. Ukrainskoj SSR), 223 pp.;
 • Маркевич О. П. — «Copepoda parasitica прісних вод СРСР», К., Вид-во АН УРСР, 1937, 222 с.;
 • Маркевич О. П. — «Хвороби прісноводних риб», К.-Львів, Вид-во АН УРСР, 1940, 167 с.;
 • Маркевич А. П. — «Гельминтофауна рыб Днепра в районе Канева» // Наукові записки Київського Гос.університету, 1949, Т. VIII, с. 8-12;
 • Маркевич О. П. — «Основи паразитології», К., 1950;
 • Маркевич А. П. — «Паразитофауна пресноводных рыб УССР», К.: АН УССР, 1951;
 • Markevich, A. P. 1951. Parasitic fauna of freshwater fish of the Ukrainian S.S.R. Akademiya Nauk Ukrainskoi SSR, Institut Zoologii, Kiev, 375 pp. Translated from Russian by N. Rafael, Israel Program for Scientific Translations. Office of Technical Series, U.S. Department of Commerce, Washington, D.C. 388 pp.;
 • Маркевич О. П. — «Основи паразитології: Посібник».- К.: Наук. думка, 1953.- 287 с.;
 • Маркевич О. П., Короткий И. I. — «Визначник прісноводних риб УРСР», К., 1954;
 • Маркевич А. П. — «Паразитические веслоногие рыб СССР», К., 1956;
 • Markevich, A. P., 1963, Parasitic fauna of freshwater fish of the Ukrainian SSR. Israel Program Scient. Trans. Jerusalem Volume: :1-388, figs. 1-257. (Translation of: Markevich (= Markewitsch), A. P., 1956);
 • Маркевич А. П. — «Развитие животного мира», ч. 1, К., 1957;
 • Markevich, A. P., 1959, «Parasitic copepods of fishes in the U.S.S.R. and the peculiarities of their distribution», In: Proceedings of the XV. International Congress of Zoology (London), Volume: : 669–671;
 • Маркевич О. П. — «Філогенія тваринного світу». К., 1964;
 • Markevich, A.P., 1976, Parasitic copepodes on the fishes of the USSR, Indian National Scientific Documentation Centre, New Delhi; for the Smithsonian Institution and the National Science Foundation, Washington, DC (English translation) Volume: 445 pp.;
 • Маркевич А. П., Татарко К. И. Русско-украинско-латинский зоологический словарь. Терминология и номенклатура. — Киев: Наукова думка, 1983. — 412 с. (Маркевич О. П., Татарко К. І. — «Російсько-український-латинський словник зоологічної термінології і номенклатури», — Київ: Наук. думка, 1983, 412 с.).

Назавжди в історії науки[ред.ред. код]

О. Маркевичем описано такі нові таксони:

 • Ergasilus briani Markevich, 1932
 • Ancyrocephalus bychowskii Markevich, 1934;
 • Paraergasilus rylovi Markevich, 1937
 • Ergasilus auritus Markewitsch, 1940
 • Ergasilus anchoratus Markewitsch, 1946
 • Clariidae Kutikova, Markevich et Spiridonov, 1990 (Rotifera)

Про великий авторитет, яким користувався академік О. П. Маркевич серед колег, учнів та послідовників, свідчить те, що на його честь названо багато видів та родів тварин.

 • види тварин: Це — Preudorhadinorhynchus markewitschi Achmerov et Dombrovskaja-Achmerova, 1941; Asymphylodora markewitschi Kulakowskaja, 1947; Allocreadium markewitschi Kowal, 1949; Trypanosoma markewitschi Lubinsky et Salewskaja, 1950; Gyrodactylus markewitschi Kulakowskaja, 1952; Diorchis markewitschi Patschenko, 1952; Cryptobia markewitschi Schapoval, 1953; Myxobolus markewitschi Palij, 1953; Phyllodistomum markewitschi Pigulevsky, 1953; Helicometra markewitschi Pogorelzeva, 1954; Dactylogyrus markewitschi Gussev, 1955; Entamoeba markewitschi Chebotarev, 1956; Laelaspis markewitschi Pirianyk, 1958; Stephanoproraoides markewitschi Sharpilo L. et V., 1959; Pseudoxiphydria markewitschi Jermolenko, 1960; Charopinus markewitschi Gussev, 1961; Sphaerospora markewitschi Donec, 1962; Diplozoon markewitschi Bychowsky, Gintovt et Koval, 1964; Pseudoanthocotyle markewitschi Nikolaeva et Pogorelzeva, 1965; Chloromyxum markewitschi Butabayeva et Allamuratov, 1965; Henneguya markewitschi Allamuratov, 1965; Lepronyssoides markewitschi Vshivkov, 1965; Vitta alexandri Kornyushin, 1966; Lamproglena markewitschi Sukhenko et Allamuratov, 1966; Aeolosoma markewitschi Boshko et Pashkevichute, 1975; Heteronychia markewitschi Verves, 1975; Paraergasilus markevichi Titar et Chernogorenko, 1982; Lopastoma markevichi Kurochkin et Korotaeva, in Polyanskij, 1982; Ceratomyxa markewitchi Iskov et Karataev, 1984.
 • роди тварин:
  • Markevitschiella Skrjabin et Koval, 1957;
  • Markewitschia Yamaguti, 1963;
  • Markewitschia Kulakowskaja et Achmerov, 1965;
  • Markewitschiana Allamuratov et Koval, 1967;
  • Markewitschella Spassky et Spasskaja, 1972;
  • Markewitschitaenia Sharpilo et Kornjuschin, 1975;
  • Markevitschielinus Tytar, 1975;
 • вищі таксони:
  • Markewitschiellinae Skrjabin et Koval, 1957;


Пам'ять[ред.ред. код]

Науково-практична конференція, присвячена 100-річчю з дня народження видатного паразитолога, засновника добре відомої в світі української школи паразитологів, академіка Національної академії наук Україні Олександра Прокоповича Маркевича (1905 — 1999), відбулася 19-24 вересня 2005 р. в м. Севастополі на базі оздоровчого центру, розташованого в живописній бухті Ласпі. Паразитологи Україні, члени Українського наукового товариства паразитологів, об'єднуючого фахівців в галузі загальної, медичної, ветеринарної та агрономічної паразитології, зібралися для того, щоб віддати шану пам'яті засновникові цього товариства академікові О. П. Маркевичу, який з 1945 р. та до кінця життя (1999 р.) був президентом УНТП.

Література[ред.ред. код]

 • Мазурмович Б. М., Шульга І. К. — «Видатні вітчизняні зоологи» — К., «Радянська школа», 1953 — стор. 193–194
 • Romanovsky, A., «Occurrence of Ergasilus briani Markewitsch 1932 in Czechoslovakia. Nález Ergasilus briani Markewitsch 1932 (Copepoda, Ergasilidae) v Cechoslovenska» // Vestník Ceskoslovenské Zoologické Spolecnosti, Acta Societatis Zoologicae Bohemoslovenicae, 1955, Volume: 19(2):187-189, figs. 1-5
 • «Про організацію Українського республіканського товариства паразитологів» // Вісник АН УРСР, № 7, 1956 р. — с. 77-78
 • «Олександр Прокопович Маркевич (До 50-річчя з дня народження, 25-річчя наукової i 30-річчя педагогічної та громадьскої діяльності)» // «Наукові записки Київського Державнаго університету», 1956, т. 15, вип. 4.
 • Чеботарьов Р. С., Коваль В. П. — «Олександр Прокопович Маркевич» // Труди Інституту зоології АН УРСР, т.13, 1956 р. — с. 101–109
 • «Akademik A. P. Markevič» — «Mladý svět», 1959, № 49
 • «Маркевич Олександр Прокопович». — В кн.: Українська радянська енциклопедія, Т.8.- К.: Голов.ред. УРЕ АН УРСР, 1962.- с. 485
 • Мазурмович Б. Н., Бошко Г. В. — «Научная, педагогическая и общественная деятельность академика АН УССР А. П. Маркевича» // Паразиты человека и животных. — 1965. — с. 5-19
 • «Akademik A. P. Markevič oslavil šedesátiny» // «Veterinářstvi», 1965
 • Dyk V., Kratochvil J. — «Šedesátiny akademika A. P. Markeviče» // «Zoologické listy», 1965, № 4, s. 384
 • Eichler W. — «Aleksandr Procof'evič Markevič 60 Jahre alt» // «Angewandte Parasitologie», 1965, № 1, s. 1-2
 • Мазурмович Б. М. — «Розвиток зоології в Київському університеті за 50 років радянської влади» // Вісник Київського університету, № 9, 1967 р. — с. 17-23
 • «Akademik A. P. Markevič» // «Bulletin VŠZ», 1967, № 5
 • Dyk V. — «Zlatá medaile VŠZ akademiku A. P. Markevičovi» // «Acta Universit. agricult., Facult. veterinaria», 1968, № 2, s. 370–371
 • «Маркевич Олександр Прокопович». — В кн.: Історія міст і сіл УРСР. Київська область.- К.: Голов.ред. УРЕ АН УРСР, 1971.- с. 651
 • Корнеев С. Г. — «Советские ученые — почетные члены иностранных научных учреждений» — М., «Наука», 1973, — с. 66
 • Писаренко Г. С. — «О. П. Маркевич», / АН УРСР. Бібліографія вчених Української РСР — К., «Наукова думка» — 1975 р. — 67 c.
 • Бошко Г. В., Засухин Д. Н. — «К 70-летию академика АН УССР А. П. Маркевича» // Медицинская паразитология и паразитарные болезни. — 1975 р. — с. 113–115
 • «К 75-летию академика АН УССР Александра Прокофьевича Маркевича» // Паразитология, 1980, XIV, 6
 • «Aleksandr Prokofyevich Markevich is 75 — an appreciation of his contributions to parasitology» // Folia Parasitologica (Praha), 1980, 27, pp. 191-192
 • «Маркевич Олександр Прокопович». — В кн.: Українська радянська енциклопедія, Т.6.- К.: Голов.ред. УРЕ АН УРСР, 1981.- с. 366
 • Fryer, G. & C. Andrews, 1983, «The parasitic copepod Ergasilus briani Markewitsch in Yorkshire: an addition to the British Fauna». Serie: Naturalist, Leeds, 108, no. 964. 7-10
 • Романенко В. Д. — «Александр Прокофьевич Маркевич (К 80-летию со дня рождения)» // Гидробиологический журнал, К., 1985 (отдельный оттиск), с. 109–110
 • «Маркевич Олександр Прокопович». — В кн.: Український радянський енциклопедичний словник. Т.2.- К.: Голов. ред. УРЕ, 1986.- с. 348
 • Nie, P., «Population and microhabitat of Ergasilus anchoratus Markewitsch (Poecilostomoida: Ergasilidae) on gills of oriental sheatfish, Silurus asotus» // Acta Hydrobiologica Sinica / Shuisheng Shengwu Xuebao Volume: 22(1):48-53. (iii.1998; in Chinese)
 • «Академік Олександр Прокопович Маркевич. Життя і діяльність», / НАНУ Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена УНТП. Київ, «Наукова думка», 1999 р. — 190 c.
 • Монченко В. И. — «Вклад академика А. П. Маркевича в зоологическую науку» // Вестник зоологии, Отдельный выпуск, 19, часть 1, 2005 г. — с. 11-14
 • Kornyushin V. V. — «Scientific and Practical Conference of the Ukrainian Scientific Society of Parazitologists Dedicated to Centenary of Academician of NAS of Ukraine A. P. Markevich» // Vestnik Zoologii, Volume 39, No. 6 (November-December, 2005), pp. 87-88

Посилання[ред.ред. код]