Медіа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У комунікації ме́діа (англ. media — засоби, способи) — це канали та інструменти; їх використовують, щоб зберігати, передавати й подавати інформацію або дані. Медіа часто згадувано як синонім до масс-медіа або новинних медіа, але в ширшому користуванні вони означають єдине середовище; його використовують, щоб передавати будь-які дані в будь-яких цілях[1][2][3].

Розуміння медіа[ред. | ред. код]

Потребу розуміти, що є медіа, зумовлено їхньою значною роллю в сучаснім світі, світі інтенсивних інформаційних відносин, що неможливі в таких величезних масштабах без ужитку медіа.

Уперше над потребою вивчати й розуміти медіа задумався канадський учений М.Маклуен (Розуміння медіа: Зовнішні розширення людини (1964)). Результатом його праць щодо вивчення медіа стала книжка «Закони медіа», що вийшла вже після його смерті. Характерно те, що медіа розглядувано не лише як засоби та канали передачі інформації, а в ширшому значенні — як посередник (медіа/медіум) між людиною-суб'єктом і певним об'єктом сприйняття або іншої діяльності. Тобто, медіа — певне розширення властивостей людини: одяг — розширення шкіри, телебачення — розширення зору, динаміки — розширення слуху. Медіа розширює властивості людини, водночас виникає проблема правильного й ефективного їх використання. Варіант розв'язки питань, що виникають під час використання медіа сформульовано в концепції медіа-тетради Маклуена.

Різновиди медіа[ред. | ред. код]

Медіа в рекламі[ред. | ред. код]

Медіа в рекламі, це узагальнювальне поняття засобів комунікації із споживачем, для передачі йому рекламного повідомлення.

Засоби комунікації можна розділити на мас-медіа та директ-медіа (прямі медіа). Мас-медіа — це так звані засоби масової інформації; по таких засобах рекламне повідомлення доставляють, як правило, великій кількості потенційних споживачів. До цього виду медіа належать: телебачення, радіо, преса, носії зовнішньої реклами тощо.

Іншим видом медіа можна назвати директ-медіа; їхньою головною відмінністю від мас-медіа є їх властивість прямої комунікації із споживачем. До директ-медіа належать такі засоби доставки рекламного повідомлення як: пошта, телефон, факс та інші.

Медіатехнології[ред. | ред. код]

Медіатехнологія означає інтеграцію різних засобів передачі інформації на спільній основі (наприклад, на базі комп'ютера). Медіатехнологія вживається як глобальне поняття, що охоплює як дидактичні засоби, наукову підтримку, так і засоби масової інформації. Медіатехнологія – поєднання різних засобів передачі інформації (тексту, звуку, графіки, рухомих і нерухомих зображень) за допомогою комп'ютера або іншого аудіовізуального пристрою (телевізора, відеомагнітофона, програвача компакт-дисків тощо).

Мас-медіа[ред. | ред. код]

Мас-медіа — засоби одночасної передачі інформації групі людей, тобто засоби масової інформації.

Директ-медіа[ред. | ред. код]

Докладніше: Директ-медіа

Директ-медіа — засоби прямої комунікації із споживачем.

Мультимедіа[ред. | ред. код]

Докладніше у статті Мультимедіа

Мультимедіа — комбінування різних форм представлення інформації на одному носієві.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. American Psychological Asso (APA): media. (n.d.). Online Etymology Dictionary. Retrieved February 24, 2008, from Dictionary.com website: http://dictionary.reference.com/browse/media
  2. Chicago Manual Style (CMS): media. Dictionary.com. Online Etymology Dictionary. Douglas Harper, Historian. http://dictionary.reference.com/browse/media (accessed: February 24, 2008)
  3. Modern Language Association (MLA): «media.» Online Etymology Dictionary. Douglas Harper, Historian. 24 Feb. 2008. Dictionary.com http://dictionary.reference.com/browse/media.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Срібняк І. Історія журналістики: виникнення та розвиток новинних мас-медіа в країнах Європи, Азії та Північної Америки (ХVІІ-ХХ ст.). Підручник для студентів вищих навчальних закладів / МОН України; ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»; Київський університет імені Бориса Грінченка (2-ге вид., перероб.). – К.: Міжнародний науково-освітній консорціум імені Люсьєна Февра, 2018. – 156 с. http://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/25608

Посилання[ред. | ред. код]