Мон Пелерін (товариство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mont Pelerin Society
Hoff i Mont Pelerin society.png
Абревіатура MPS
Тип Economic policy think tank
Засновник Фрідріх Гаєк і Мілтон Фрідман
Засновано 1947; 75 років тому (1947)
Країна Flag of Brazil.svg Бразилія
President John B. Taylor
Вебсайт montpelerin.org

CMNS: Мон Пелерін у Вікісховищі

Товариство Мон Пелерін (MPS) — міжнародна неоліберальна [2] організація, що складається з економістів, філософів, істориків, інтелектуалів та керівників підприємств. [3] Члени парламенту розглядають MPS як спробу інтерпретувати сучасними поняттями основоположні принципи економічного суспільства, як їх висловили класичні західні економісти, політологи та філософи. Його засновниками були Фрідріх Хайєк, Френк Найт, Карл Поппер, Людвіг фон Мізес, Джордж Штіглер та Мілтон Фрідман . Суспільство виступає за свободу слова, вільну ринкову економічну політику та політичні цінності відкритого суспільства . Далі, суспільство прагне виявити шляхи, за допомогою яких вільне підприємництво може замінити багато функцій, які в даний час надаються державними структурами.

Цілі[ред. | ред. код]

У своїй "Заяві про цілі" від 8 квітня 1947 р. Вчені були стурбовані небезпеками, з якими стикається цивілізація, зазначивши наступне:

"На великих ділянках поверхні Землі основні умови людської гідності та свободи вже зникли. В інших вони знаходяться під постійною загрозою сучасних тенденцій політики. Позиція особистості та добровільної групи поступово підривається розширенням деспотичної влади. Навіть тому найціннішому володінню західної людини, свободі думки та вираження поглядів, загрожує розповсюдження вірувань, які, претендуючи на привілей толерантності, перебуваючи в становищі меншості, прагнуть лише встановити позицію сили, в якій вони можуть придушити і знищують усі погляди, крім власних."

Група також заявила, що "важко уявити суспільство, в якому свобода може бути ефективно збережена" без "розсіяної влади та ініціативи", пов'язаної з "приватною власністю та конкурентним ринком", й визнала бажаним, серед іншого, вивчити наступні питання :

 1. "Аналіз і дослідження природи нинішньої кризи з метою повернення додому інших її важливих моральних та економічних витоків.
 2. Перевизначення функцій держави, щоб чіткіше розрізнити тоталітарний та ліберальний порядок.
 3. Методи відновлення верховенства права та забезпечення його розвитку таким чином, що люди та групи не можуть зазіхати на свободу інших, а приватні права не можуть стати основою хижацької влади.
 4. Можливість встановлення мінімальних стандартів засобами, які не зачіпають ініціативи та функціонування ринку.
 5. Методи боротьби з неправомірним використанням історії для сприяння віруванням, ворожим до свободи.
 6. Проблема створення міжнародного порядку, що сприяє забезпеченню миру та свободи та дозволяє встановлення гармонійних міжнародних економічних відносин "

Група "прагне не встановити прискіпливої та перешкоджаючої ортодоксальності", "вести пропаганду" або приєднуватися до якоїсь партії. Вона спрямована на сприяння "обміну думками [...], щоб сприяти збереженню та вдосконаленню вільного суспільства".

Назва[ред. | ред. код]

Товариство "Мон Пелерін" було створено 10 квітня 1947 р. На конференції, організованій Фрідріхом Хайєком. Спочатку воно мало називатися Товариством Актона-Токвіля. Після того, як Френк Найт протестував проти присвоєння групі імені двох "римо-католицьких аристократів", а Людвіг фон Мізес висловив занепокоєння тим, що помилки, допущені Актоном і Токвілем, будуть пов'язані з суспільством, було прийнято рішення назвати його на честь швейцарського курорту Мон Пелерін, де воно було утворене. [4]

Історія[ред. | ред. код]

У 1947 році Фрідріх Хайєк запросив тридцять дев'ять науковців, переважно економістів та деяких істориків та філософів, щоб обговорити стан та можливості класичного лібералізму, його метою була організація, яка протистояла б інтервенціонізму та пропагувала його концепцію класичного лібералізму. [5] Він хотів обговорити, як боротися з "пануванням держави і марксистським або кейнсіанським плануванням [яке] охопило земну кулю".  Перша зустріч відбулася в готелі du Parc у швейцарському селі Мон Пелерін, недалеко від міста Веве, Швейцарія . Фінансування конференції надходило з різних джерел, включаючи Фонд Вільяма Волкера завдяки Гарольду Лухнову [6] та Банку Англії, завдяки допомозі Альфреда Сенсона-Тейлора . [7] :84 Вільям Раппард, швейцарський академік, дипломат та засновник Вищого інституту міжнародних досліджень, виступив з інавгураційною нарадою товариства. У своєму "Вступному зверненні до конференції у Мон Пелеріні" [8] Хайєк згадав "двох людей, з якими я найбільш повно обговорював план цієї зустрічі, обидва не дожили до його реалізації", а саме Генрі Саймонс (який був вчителем Мілтона Фрідмана, майбутнього президента товариства Мон-Пелерін у Чиказькому університеті ) та Джон Клапхем, британський історик економіки.

МПС ставив за мету "сприяти обміну ідеями між науковцями-однодумцями в надії на зміцнення принципів і практики вільного суспільства та вивчення функціонування, чеснот та недоліків ринково-орієнтованих економічних систем". МПС продовжує регулярно проводити засідання, Загальні збори раз на два роки, а регіональні збори - щороку. Нинішнім президентом МПС є Педро Шварц Жирон. Він має тісні зв’язки з мережею аналітичних центрів, що частково фінансується Фондом економічних досліджень Атласу . 

Вплив[ред. | ред. код]

Хайєк наголосив, що суспільство повинно бути науковою спільнотою, яка відстоює колективізм, не займаючись при цьому зв'язками з громадськістю та пропагандою. Суспільство стало частиною міжнародного руху аналітичних центрів, і Хаєк використав його як форум, щоб заохотити таких членів, як Ентоні Фішер, йти шляхом аналітичного центру. Фішер створив Інститут економічних питань (МЕА) в Лондоні протягом 1955 року, Манхеттенський інститут досліджень політики в Нью-Йорку в 1977 році та Фонд економічних досліджень Атласу в 1981 році. Зараз відома як Мережа Атласу, вони підтримують широку мережу аналітичних центрів, включаючи Інститут Фрейзера

Серед видатних членів товариства Мон Пелерін, які просувались на політичні посади, були покійний канцлер Західної Німеччини Людвіг Ерхард , президент Італії Луїджі Ейнауді, голова Ради Федерального резерву Артур Ф. Бернс та державний секретар Джордж Шульц . Серед видатних політичних діячів сучасності колишній президент Чехії Вацлав Клаус та в.о.  політики, такі як прем’єр-міністр Шрі-Ланки Раніл Вікремазінге , колишній канцлер казначейства Сер Джеффрі Хау з Великої Британії, колишній міністр закордонних справ Італії та міністр оборони Антоніо Мартіно, міністр фінансів Чилі Карлос Касерес і колишній новий Міністр фінансів Зеландії Рут Річардсон - усі члени MPS. З 76 економічних радників штату передвиборчої кампанії Рональда Рейгана у 1980 році 22 були членами МПС.

Кілька провідних журналістів, серед яких оглядач Пулітцерівської премії Вальтер Ліппманн, колишній радикал Макс Істман (тодішній редактор журналу Reader's Digest ), Джон Чемберлен (колишній редактор журналу Life ), Генрі Хазлітт (колишній фінансовий редактор The New York Times та оглядач для Newsweek), Джон Давенпорт (власник редакційних посад у " Фортуні та Барроні" ) та Фелікс Морлі (редактор "Пулітцерівської премії" The Washington Post ). Члени МПС також були добре представлені в Комітеті премії з економічних наук в пам'ять про Альфреда Нобеля. [9]

Вісім членів МПС, Фрідріх Хайєк, Мілтон Фрідман, Джордж Стіглер, Моріс Алле, Джеймс М. Бьюкенен, Рональд Коуз, Гері Беккер [10] та Вернон Сміт отримали Нобелівську премію в галузі економічних наук. Греем Макстон та Йорген Рандерс зазначають, що не дивно, що так багато членів МПС отримали Нобелівську премію в галузі економічних наук, оскільки МПС допомогла створити цю нагороду, зокрема, для легітимації економічного мислення на вільному ринку.

У 2014 році у звіті Global Index To Think Tank Index ( Think Tanks and Civil Societies Program, University of Pennsylvania ) MPS відзначається проведенням 9-ї (з 55) «Конференції найкращих аналітичних центрів». [11]

У 2018 році швейцарська фінтех-компанія Finch Mt Pelerin назвала себе на честь товариства Мон Пелерін як доказ цінностям, які відстоює організація. [12]

Минулі президенти[ред. | ред. код]

Багато відомих економістів виконували функції президента товариства "Мон Пелерін": [13]

Інші помітні учасники[ред. | ред. код]

Рада директорів 2008–2010[ред. | ред. код]

 • Діпак Лал - президент (США / Велика Британія)
 • Грег Ліндсей - старший віце-президент (Австралія)
 • Іамон Батлер - віце-президент (Велика Британія)
 • Дж. Р. Кларк - віце-президент (США)
 • Вікторія Керзон-Прайс - віце-президент (Швейцарія)
 • Пітер Куррілд-Клітгаард - віце-президент (Данія)
 • Майкл Цоллер - віце-президент (Німеччина)
 • Карл-Йохан Вестхольм - секретар (Швеція)
 • Едвін Дж. Фолнер - скарбник (США)
 • Енріке Герсі - директор (Перу)
 • Джанкарло Ібаргуен - директор (Гватемала)
 • Хіроміцу Ісі - директор (Японія)
 • Сурі Ратнапала - режисер (Австралія)
 • Веселін Вукотич - директор (Чорногорія)
 • Лінда Вітстоун - директор (Велика Британія)

Інші відомі члени[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

 1. а б https://www.montpelerin.org/past-presidents-2/
 2. Slobodian, 2018, с. 126.
 3. Michael Novak, 'The Moral Imperative of a Free Economy', in The 4% Solution: Unleashing the Economic Growth America Needs, Bush Institute, Crown Business, 2012, p. 294
 4. Ebenstein, Alan (2014). Friedrich Hayek: A Biography. St. Martin's Press. с. 146. ISBN 9781466886766. 
 5. «Архівована копія». Архівована копія. SAGE; Cato Institute. ISBN 978-1412965804. Архів оригіналу за 30 вересня 2020. https://web.archive.org/web/20200930100756/https://books.google.com/books?id=yxNgXs3TkJYC%2F. Процитовано 28 лютого 2021. 
 6. Birch, Kean (2017). A Research Agenda for Neoliberalism. Edward Elgar Publishing. ISBN 978-1786433596. Процитовано 6 січня 2018. 
 7. Shaxson, Nicholas (2011). Treasure islands : tax havens and the men who stole the world. London: Bodley Head. ISBN 978-1847921109. 
 8. F. A. Hayek, The Fortunes of Liberalism: Essays on Austrian Economics and the Ideal of Freedom (1992). Архів оригіналу за 30 вересня 2020. Процитовано 28 лютого 2021. 
 9. Offer, Avner; Söderberg, Gabriel (2016). The Nobel Factor: The Prize in Economics, Social Democracy, and the Market Turn (вид. 1st). Princeton University Press. с. 104–05. 
 10. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2004. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013. 
 11. James G. McGann (Director) (4 лютого 2015). 2014 Global Go To Think Tank Index Report. Архів оригіналу за 7 травня 2021. Процитовано 14 лютого 2015. 
 12. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 березня 2021. Процитовано 28 лютого 2021. 
 13. Past Presidents [Архівовано 4 вересня 2018 у Wayback Machine.]. The Mont Pelerin Society website.
 14. Lutz was a professor at the University of Zurich in Switzerland during the time he was president.
 15. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2008. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 16. Mont Pelerin Society Elects Peter Boettke as 2016-2018 President. 30 вересня 2016. Архів оригіналу за 1 березня 2021. Процитовано 28 лютого 2021. 
 17. LINDA WHETSTONE NAMED PRESIDENT OF MONT PELERIN SOCIETY. 10 вересня 2020. Архів оригіналу за 17 травня 2021. Процитовано 28 лютого 2021. 
 18. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав аг ад ае аж аи ак ал Mont Pelerin Society Directory. DeSmogBlog. Архів оригіналу за 23 вересня 2015. Процитовано 28 січня 2014. 
 19. Hopper, D. Ian (30 червня 2013). Judges Failed to Disclose Junkets. Associated Press. Архів оригіналу за 11 червня 2014. 
 20. Meet Our Experts. Архів оригіналу за 15 вересня 2016. Процитовано 2 вересня 2016. 
 21. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2009. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 22. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2009. Архів оригіналу за 11 червня 2014. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 23. Contemporary Authors. Gale. 2004. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 24. Mirowski, 2009, с. 192.
 25. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2009. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 26. Churchill Archives Centre. The papers of Enoch Powell. File POLL 1/1/20.
 27. Economist Richard Rahn: Bulgaria Will Survive Financial Crisis. Sofia News Agency (Novinite Ltd). 11 листопада 2011. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013 — через HighBeam Research. 
 28. Chafuen, Alejandro. Away From Socialism: Mario Vargas Llosa Joins The Mont Pelerin Society. Архів оригіналу за 8 березня 2021. Процитовано 28 лютого 2021. 

Подальше читання[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]