Тиждень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
одиниця часу і UCUM derived unitd
Тиждень
Гептаграма днів тижня
Загальна інформація
Система одиниць позасистемна одиниця вимірювання
Одиниця часу
Позначення тижд, wk
Перерахунок в інші системи
1 тижд, wk в... дорівнює...
   основних одиницях SI:    604 800 с

CMNS: Тиждень у Вікісховищі

Ти́ждень (позначення: тижд, міжнародне wk)[1] — одиниця вимірювання часу від понеділка до неділі включно; одиниця вимірювання часу, що дорівнює семи дням; семиденний строк, призначений для проведення якоїсь громадської роботи, кампанії[2].

Слово «тиждень» походить від праслов. *ty(jь)žьdьnь — буквально «той же день»[3]. У староукраїнській мові засвідчується в джерелах XIVXV ст.[4][5]

Назви днів тижня[ред. | ред. код]

Дні тижня називаються: понеділок, вівторок, середа, четвер, п'ятниця, субота, неділя. У календарях часто використовують скорочення відповідно Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд. Переважно у світі дні з понеділка до суботи називаються будніми днями, причому дні з понеділка до п'ятниці  є переважно робочими, а субота й неділя — вихідними. У деяких країнах існують місцеві особливості, наприклад: цикл тижня починається з неділі, яка при цьому може бути як буднім днем, так і вихідним.

Історія[ред. | ред. код]

Мапа світу, на якій показано перший день тижня в різних країнах згідно зі Спільним репозиторієм локальних даних[6]
   Понеділок
   П'ятниця
   Субота
   Неділя

Семиденний тиждень вперше був запроваджений у країнах Стародавнього Сходу[7].

З астрономічної точки зору сім днів відповідають семи відомим з давніх часів небесним тілам:

За іншим, релігійним поясненням: семиденний цикл пов'язаний зі створенням світу. Бог, створив світ за шість днів, сьомий назначив для відпочинку[7].

Називати окремі дні по порядковому номеру слов'яни почали услід за візантійцями[7]. У минулому в деяких народів і держав існували тижні з 4—20 днями.

Сучасне літочислення в тижнях та місяцях[ред. | ред. код]

У всіх державах Європи та більшості країн світу сучасне літочислення у днях, тижнях, місяцях та роках нашої ери, включно з XXI століттям та 3-м тисячоліттям ведеться від Різдва Христового і позначається латинською > Anno Domini, або скорочено: A.D./AD. Повністю фраза звучить: лат. Anno Domini Nostri Iesu Christi (в рік Господа нашого Ісуса Христа). За таким літочисленням нульового року немає, тому 1 рік AD (нової/нашої ери) йде відразу ж після 1 року до Різдва Христового (до нової/нашої ери).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку ДК 011-96. — Верховна Рада України. Законодавство України.
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Київ, 2005
  3. Тиждень // Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  4. Назви часових понять // Давньоруська спадщина в лексиці української мови / В. В. Німчук; АН України, Ін-т укр. мови ім. О. О. Потебні. — Київ: Наукова думка, 1992. — С. 92. — 412 с. — ISBN 5-12-000639-6.
  5. Тыждєнь // Словник староукраїнської мови XIV—XV ст.. — К. : Наукова думка, 1977—1978. — С. 453.
  6. Territory Information. www.unicode.org. Процитовано 6 листопада 2020. 
  7. а б в г Чєрнікова Н. Семь братьев // Наука и жизнь. — 2011. — Вип. 5 (04).(рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


Дні тижня

ПонеділокВівторокСередаЧетверП'ятницяСуботаНеділя