Носар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Носар, або бірючок
Носар (Gymnocephalus acerinus)
Носар (Gymnocephalus acerinus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Окуневидні (Percoidei)
Родина: Окуневі (Percidae)
Рід: Йорж (Gymnocephalus)
Вид: Носар
Gymnocephalus acerinus
Güldenstädt, 1774
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Gymnocephalus acerinus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Gymnocephalus acerinus
EOL logo.svg EOL: 223128
ITIS logo.svg ITIS: 650186
IUCN logo.svg МСОП: 9566

Носар, або бірючок (Gymnocephalus acerinus, Gymnocephalus acerina) від звичайного йоржа відрізняється довгим рильцем та дрібнішою лускою; загалом формою голови та пропорціями тіла дещо нагадує йоржа смугастого. Зустрічається в басейнах Чорного та Азовського морів: в річках Дністер, Південний Буг, Дніпро, Дон, Кубань та в їхніх притоках на досить швидкій течії (де звичайний йорж, який мешкає в мулистих затінених місцях. майже ніколи не трапляється). Забарвлення тіла жовтувате, більша частина спини оливково-зелена, черево сріблясто-біле, на боках тіла та спинному плавці розташовані декілька рядів темних плям, від чого риба здається дуже сторкатою. Носар дещо крупніший за звичайного йоржа, його звичайна довжина 8-13см, досить часто зустрічаються особини довжиною 16-18см (рекорд — 20.3см). Найактивніший носар при температурі води 10-24°С.

Нерест відбувається навесні, раніше за інших представників роду, в річках із швидкою течією, на чистому піщаному ґрунті. Ікра донна, прилипаюча, в ікринках великі жирові краплі. Розвиток з огляду на низьку температуру води проходить досить повільно. При температурі 14 °C виклів відбувається через 7-8 діб. Личинки, що виклюнулись, в довжину трохи більші 4мм, значну частину часу проводять в придонних шарах води. Жовток розсмоктується через 9-10 діб, в цей період личинки світлолюбні, ведуть пелагічний спосіб життя та зносяться течією вниз по річках.

Здатність до відновлення популяції у даного виду посередня: за сприятливих умов його чисельність може подвоюватись за час від 1.4 до 4.4 року.

Дорослий носар, як і інші риби, у яких відсутній плавальний міхур, є бентичним мешканцем. Харчується донними червами, дрібними молюсками, водяними комахами, личинками комарів і т.ін.; активний ввечері та вночі.

Зимує носар зграями у глибоких замулених ямах.

На всій території свого ареалу носар вважається цінною здобиччю для рибалок завдяки ніжному м'ясу та смачній юшці, що з нього варять.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]