Марена дніпровська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марена дніпровська
Barbel m.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Рід: Марена (Barbus)
Вид: Марена дніпровська
Біноміальна назва
Barbus borysthenicus
(Dybowski, 1862)
Ареал дніпровської марени
Ареал дніпровської марени
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Barbus borysthenicus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Barbus borysthenicus
EOL logo.svg EOL: 224632
ITIS logo.svg ITIS: 688490
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 249163

Маре́на дніпро́вська (Barbus borysthenicus) — прісноводна риба родини Коропових, ендемік басейнів Дніпра і Південного Бугу. Занесена до Червоної книги України(1994)[1] та до Європейського червоного списку.

Опис[ред. | ред. код]

Зовні нагадує марену звичайну, проте тіло товстіше, з характерною горбатістю в районі спинного плавця, хвостове стебло ширше і коротше, задні вусики коротші, досягають лише переднього краю ока, іноді середини ока. Найбільша довжина тіла 80-90 см, маса — до 14 кг, тривалість життя 12-13 років. У забарвленні переважають жовтувато-золотисті тони, плавці забарвлені інтенсивніше: в парних, анальному і хвостовому плавцях домінує моркв'яно-червоний, в спинному — рожево-червоний кольори.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширена в басейні Дніпра та Південного Бугу, де раніше була звичною рибою, а зараз стала рідкісною. Практично зникла у басейні середнього і нижнього Дніпра, у верхній та нижній течії Південного Бугу. Також помічені поодинокі випадки вилову на річках Прут і Дністер.

Розмноження[ред. | ред. код]

Статевої зрілості самці досягають у 2–3 роки при довжині тіла 15,6 см і масі 92 г, самиці в 3–4 роки при довжині 22 см і масі 195 г. Нерест триває з кінця квітня до середини липня, плодючість становить 32–41 тис. ікринок. На нерест мігрує на руслові мілководдя із швидкою течією і кам'янистим або крупнозернистим піщаним ґрунтом, де й відкладає слабкоклейку ікру.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Річкова зграйна риба, що мешкає виключно у текучій, чистій воді; дуже чутлива до дефіциту кисню у воді. Віддає перевагу порожистим ділянкам і перекатам, місцям з кам'янистим, гальковим, щільним піщаним або глинистим дном. Веде придонний спосіб життя. Личинки і молодь живляться дрібними формами фіто- і зоопланктону та бентосу, дорослі риби споживають виключно мешканців дна, зокрема личинок комах, молюсків, червів, а також ікру, молодь і дрібних риб, водорості і вищу рослинність.

Чисельність та заходи охорони[ред. | ред. код]

Чисельність низька, трапляється поодинокими особинами. Порушення типових біотопів відбулось у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води, надмірний вилов.

З метою збереження в Україні заборонено вилов (крім басейну нижньої течії Дніпра)[2]. Також необхідно виявити типові місця перебування і встановити в них заповідний режим.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]