Йорж дунайський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йорж дунайський
Йорж дунайський (Gymnocephalus baloni)
Йорж дунайський (Gymnocephalus baloni)
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Окуневидні (Percoidei)
Родина: Окуневі (Percidae)
Рід: Йорж (Gymnocephalus)
Вид: Йорж дунайський
Біноміальна назва
Gymnocephalus baloni
Holcík & Hensel, 1974
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Gymnocephalus baloni
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Gymnocephalus baloni
EOL logo.svg EOL: 339218
ITIS logo.svg ITIS: 650185
IUCN logo.svg МСОП: 9567
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 67776

Йорж дуна́йський (Gymnocephalus baloni) є відносно нещодавно (в 1974 р.) описаним видом, близько спорідненим із йоржем звичайним; для нього характерні аналогічні загально-біологічні та екологічні характеристики (див. статтю «Йорж звичайний»). Відповідно до результатів палеонтологічних та порівняльно-анатомічних досліджень еволюційно вид йорж дунайський походить саме від йоржа звичайного.

У довжину йорж дунайський досягає до 12 см, при цьому самиці за розмірами в середньому не відрізняються від самців. За типом прийнятного середовища це бентопелагічний вид; прийнятна величина рН води для нього становить 6.8-7.8, найбільшу активність виявляє в діапазоні температур 10-20°С.

Для йоржа дунайського характерні досить високі темпи розмноження: мінімальний час подвоєння популяції становить близько 15 місяців.

Початково вважалося, що ареал йоржа дунайського обмежується винятково басейном Дунаю. Але наприкінці 80-х — на початку 90-х років ХХ сторіччя цю рибу було виявлено також і в середній частині басейну Дніпра: в Кременчуцькому та Канівському водосховищах, а також в притоках Дніпра — Десні та Прип'яті. Таким чином, в межах України ареал йоржа дунайського представлений двома ізольованими територіями: пониззя Дунаю та середня течія Дніпра; припускається, що цей вид може мешкати також і в українській частині басейну притоку Дунаю — р. Тиса, але достовірних знахідок в цьому регіоні досі не зроблено.

Йорж дунайський є видом, що знаходиться під загрозою зникнення, і його включено до Червоного Списку МСОП (видання 2000 року).

Посилання[ред. | ред. код]