Морська ластівка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Морська ластівка
Chromis chromis 2.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Губаневидні (Labroidei)
Родина: Помацентрові (Pomacentridae)
Підродина: Chrominae
Рід: Хроміс (Chromis)
Вид: Морська ластівка
Біноміальна назва
Chromis chromis
(Linnaeus, 1758)
Ареал виду в Україні
Ареал виду в Україні
Синоніми
Chromis castanea (Cuvier, 1814)

Chromis mediteranea (Cloquet, 1817)
Heliastes castanea (Cuvier, 1814)
Heliastes chromis (Linnaeus, 1758)
Sparus chromis (Linnaeus, 1758)

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Chromis chromis
EOL: 1012133
ITIS logo.jpg ITIS: 170106
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 91607
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Chromis chromis

Морська ластівка, або Хроміс звичайний (Chromis chromis) — риба родини помацентрові роду хроміс. Один з 98-ми видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Опис[ред.ред. код]

Тіло овальне, трохи видовжене, стиснуте з боків. Лускою вкриті голова та зяброві кришки, а також основи непарних плавців. Бічна лінія суцільна до вертикалі від передньої частини спинного плавця, на хвостовому стеблі вона переривчаста. Спинний плавець довгий, складається з двох частин, що сполучені між собою, з них задня частина значно коротша від передньої. Хвостовий плавець виделкоподібний, з загостереними лопатями. Голова округла. Рило коротке. Рот невеликий, кінцевий, косий. Верхня щелепа висувна. Зуби розміщені у 3 ряди на обох щелепах, у зовнішньому ряді вони значно крупніші й тупіші порівняно з внутрішніми. Досягає довжини тіла до 10,5 см. Тривалість життя близько 5 років. Тіло чорнокоричневе з фіолетовим полиском. Задні краї лусок мають чорну оторочку. Плавці чорні, хвостовий світліший. Мальки у воді мають яскраво-фіолетового полиск.

Поширення[ред.ред. код]

Східна Атлантика від Португалії до Гвінейської затоки та Анголи. Відзначений біля берегів Канар, Азор, Кабо-Верде та деяких інших островів. Також Середземне, Тірренське, Іонічне, Адріатичне та Чорне море. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Криму (Кара-Даг, Севастополь, Балаклава) і острова Зміїний.

Морська ластівка

Спосіб життя[ред.ред. код]

Тримається у прибережних ділянках моря з глибиною 0,5-–30 м, зграями серед оброслих рослинами каменів. Біля берегів виявляється з травня до жовтня. При пониженні температури води (до 5–6°С) гине. Плодючість досягає 1,6 –11,2 тис. ікринок. Нерест відбувається протягом травня-вересня за температури води 17–25°С. Плідники утворюють нерестові колонії на глибині 2–15 м. Перед нерестом самці займають окремі майданчики на похилій поверхні каменів, на які відкладають ікру почергово кілька самок. Самець запліднює відкладену ікру кожної самки, внаслідок чого утворюються кладки з 1–2 тис. прозорих жовтавих ікринок. Самець їх охороняє. Самці залишають нерестовище через 7 діб. Зграйки мальків все літо тримаються біля скелястих берегів. Мальки завдовжки 13–16 мм живляться планктоном, при 20–40 мм серед їх корму зростає кількість бентосних організмів, а в особин завдовжки 3–5 см у живленні переважають водорості, здебільшого діатомові. Дорослі особини споживають здебільшого мікрообростання, водорості, медуз.

Чисельність[ред.ред. код]

Трапляється зрідка. Основними причинами зміни чисельності є забруднення води, надмірний вилов. Виловлюється під час промисловолюбительського рибальства.

Див.також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Linnaeus, C. 1758: Systema Naturae, (Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata.) Holmiae. 1: i-ii + 1-824.
  • Allen, G.R. 1991: Damselfishes of the world. Mergus Publishers, Melle, Germany. 271 pp.
  • FishBase link : species Chromis chromis (Mirror site)
  • Перелік риб Чорного моря