Клімат України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клімат карта України відповідно до кліматичної класифікації Кеппена.

Клімат України переважно помірно континентальний, лише на Південному березі Криму субтропічний середземноморський.

Для клімату України характерна часта зміна погоди, що пов'язано з надходженням циклонів (в середньому за рік їх 45) і антициклонів (36). Водночас в Україні переважають дні з ясною сонячною погодою — у середньому на рік їх 230–235. Гірські хребти Карпат і Кримських гір захищають відповідно Закарпаття і Чорноморський Південний берег Криму від холодних арктичних повітряних мас, які приходять з півночі.

Середньомісячна температура січня від −8°С на північному сході України та на високогір'ї Карпат — до +4°С на Південному березі Криму, липня — від +17°С на північному заході та +19°С у високогір'ї Карпат до +23°С на крайньому півдні. У гірських районах температура протягом року нижча порівняно з рівнинними територіями. Тривалість безморозного періоду коливається від 150–160 днів на півночі до 200–210 днів на півдні та 270 днів на Південному березі Криму.

Вітри змінюються за сезонами року: взимку в північно-західній частині країни переважають західні вітри, що приносять вологу, у південно-східній — вітри північно-східні й східні сухі й холодні. Улітку найчастіші північно-західні вітри, однак часто дмуть східні й південно-східні вітри. Іноді на півдні й південному сході бувають суховії.

Опади розподіляються нерівномірно. Середньорічні суми опадів зменшуються з заходу і північного заходу на південний схід і південь від 650–600 мм до 300 мм. Максимум опадів припадає на Карпати (понад 1500 мм). На півдні у степовій зоні зволоження недостатнє і в окремі роки бувають посухи. На Південному березі Криму клімат є субтропічним середземноморським з сухим спекотним літом та вологою м'якою зимою. Середня кількість опадів — 600 мм. В листопаді-березні (400 мм; в квітні-жовтні — менше 240 мм.

Рекорди[ред. | ред. код]

  1. Максимальна температура повітря +42,0 °С зафіксована 12 серпня 2010 року на метеостанції Луганськ.
  2. Абсолютний мінімум температури повітря -41,9 °С зафіксований 8 січня 1935 року на метеостанції Луганськ.
  3. Найбільш високу температуру на поверхні ґрунту спостерігали 2 червня 1995 року на метеостанції Вознесенськ (Миколаївська область) — +80 °С.
  4. Найбільша добова кількість опадів — 278 мм — зафіксована Карадазькою обсерваторією (Крим) 2 вересня 1991 року.
  5. Максимальна швидкість вітру — 50 м/с (180 км/год) — зареєстрована 24 грудня 1947 року на метеостанції Ай-Петрі в Криму. Така швидкість вітру здатна спричинити величезні руйнування, проте це майже в 3 рази менше, ніж максимальна швидкість пориву вітру на Землі, що дорівнює 145 м/с. (525 км/год), зафіксована 1988 року на узбережжі острова Гуам в центрі тайфуну Джімбер.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та посилання[ред. | ред. код]