Порічки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Порічки
Rote johannisbeere.jpg
Порічки червоні Ribes rubrum
типовий вид
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Аґрусові (Grossulariaceae)
Рід: Порічки (Ribes)
L., 1753
Види

приблизно 150, з яких в Україні поширені 8

Grossulariaceae Distribution.svg
Commons-logo.svg Вікісховище: Ribes

Порі́чки[1], сморо́дина, (Ribes) — рід листопадних, рідше вічнозелених чагарників з родини аґрусових.

Назва[ред. | ред. код]

Усі три назви в різних варіаціях застосовуються до поширених в Україні видів роду Ribes. З них лише аґрус однозначно стосується однієї рослини. Інші 7 різними авторами йменуються то порічками, то смородиною. З них смородиною частіше називають чорну, запашну та золотисту (деякі вважають останню синонімом попереднього виду), інші 5 — порічками[2][1]. На думку Меженського В. М. (2014) і два останні інтродуковані види слід іменувати порічками, лишаючи назву «смородина» лише для смородини чорної[3]. Подібна до «порічки» назва поширена у польській (пор. з пол. porzeczka) та білоруській (біл. парэчкі) мовах і прийшла в українську з польської мови, а походить від прийменника по й іменника ріка, оскільки дикі представники роду Ribes, зокрема aґрyc, ростуть понад річками[4]. Інші назви пурички[4], яґрес[4].

Серед поширених в Україні культурних видів, що мають господарче значення, смородиною здебільшого називають Ribes nigrum, порічками — Ribes rubrum (розрізняючи білі та червоні порічки), аґрусом — Ribes uva-crispa.

Морфологія, поширення[ред. | ред. код]

Пагони гладенькі, рідше з колючками. Листки чергові, прості, часто опушені, інколи із залозами. Квітки в китицях, рідше в пучках чи поодинокі. Дво- або одностатеві. Плід — ягода. Близько 150 видів у холодному та помірному поясах Євразії, Північної та Південної Америки та Африки (гори Атлас).

Ростуть переважно в сирих лісах, вздовж річок і на болотах, багато видів — у горах.

Серед природних шкідників — П'ядун аґрусовий.

Види[ред. | ред. код]

Всього до роду Ribes належить близько 150 видів.
В Україні 8 видів:

Вирощування[ред. | ред. код]

Порічки, смородина та аґрус є поширеними ягідними культурами у промисловому та аматорському садівництві в Україні. Вони займають площу близько 5,4 тис. га, з якої щорічно збирають понад 30 тис. т ягід. Ці плодові кущі здавна відомі, їх дикорослі форми належать до природної флори України[6].

Лідерами вирощування порічок/смородини (англ. currants) на світовому ринку є Росія і Польща.

Виробництво смородини в 2020 році[7]
тис. тонн.
Країна Виробництво
Росія Росія 436,9
Польща Польща 146,5
Україна Україна 25,8
Австрія Австрія 4,7
Велика Британія Велика Британія -
Данія Данія 1,5
Франція Франція 11,4
Німеччина Німеччина 12,0

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Ribes // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 150.
  3. Меженський В. М., Меженська Л. О., Якубенко Б. Є. Нетрадиційні ягідні культури: рекомендації з селекції та розмноження. — К. : ЦП «Компринт», 2014. — 119, [12 с.: мал. ISBN 9 78-617-7202-09-6]
  4. а б в Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — С. 523. — ISBN 966-00-0590-3.
  5. Нестерук Ю. Рослини Українських Карпат: Ілюстрований довідник. — Львів: Вид-во «Поллі», 2000. — С. 54.
  6. Меженський В. М. До питання впорядкування українських назв рослин. Повідомлення 3. Назви видів роду Ribes L.//Сортовивчення та сортознавство, № 4, 2014. — С. 9—15.
  7. FAOSTAT, вибрати: countries by commodity; selected item: currants; 2020.

Посилання[ред. | ред. код]