Британія (провінція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Провінція Римська Британія в 125 році н.е.

Британія (лат. Britannia), Римська Британія — частина острову Велика Британія, під орудою Римською імперією в 43/44410 роках по Р.Х. Провінція охоплювала всю територію Англії та Уельсу, і, на короткий період часу, південь Шотландії.

Походи Цезаря[ред. | ред. код]

У ході Галльської війни у 56 р. до н. е. брити послали допомогу галльському племені венетів, які повстали проти римського панування. У наступному році Цезар переправляється до Британії, щоб покарати бритів за їх допомогу венетам. Цезар відплив з 2 легіонами з Portus Itius (нині Булонь) вночі 26 серпня 55 року і на наступний ранок висадився на британському березі. Брити, які намагались перешкодити його висадці, були відкинуті вглиб країни і не чинили більше особливого опору. Втім Цезар незабаром уклав з ними мирну угоду, на досить вигідних для них умовах і повернувся в Галію. Влітку наступного 54 року Цезар знову відправився до Британії. Залишивши невеликий загін для прикриття кораблів, Цезар з іншими силами пішов углиб країни. Кассівелаун (лат. Cassivelaunus), воєначальник бритів, разом з вождями інших кельтських племен, зокрема Цінгеторіксом, Луготоріксом, Таксимагулом, намагався зупинити рух Цезаря, але був розбитий. Тоді він став просити миру. Цезар узяв з нього контрибуцію і повернувся на материк, не залишивши в Британії жодного гарнізону, тому що події в Галлії та Римі вимагали його присутності. Торговельні та дипломатичні зв'язки Британії та Риму тим часом зміцнювалися.

Римська провінція[ред. | ред. код]

Див. також Римське завоювання Британії

43 року імператор Клавдій вирішив обкласти даниною бритів. Він послав до Британії Авла Плавтія з 4 легіонами. Плавтій висадився в Британії, дійшов до північного берега Темзи, де став чекати прибуття імператора з рештою військом. Після прибуття імператора брити незабаром були розбиті і Клавдій повернувся до Риму, залишивши Плавтія для захисту знову підкорених володінь. У 43 році майбутній римський імператор Веспасіан як легат вступив в Уельсі в уперту боротьбу з Каратаком, що очолив плем'я силурів — переміг їх у 51 році до н. е. з військами губернатора Британії Осторія Скапули. Самого Каратака видала римлянам королева бригантів — Картімандуя. Десять років пізніше Боудікка, цариця племені іценів, що займав нинішні Норфолк і Саффолк, скориставшись відсутністю римського префекта Светонія Пауліна, який вів кампанію в Уельсі, повстала проти римлян. Светоній поспішив із заходу, дав бритам бій поблизу Лондона і розбив їх ущент, винищивши 70-80 тис. бритів. Після цього повстання зовсім припинилися; наступники Светонія стали триматися більш м'якої політики, і римська цивілізація швидко поширилася всією територією Британії.

У 410 році, указом імператора Гонорія римський протекторат над Британією був скасований і остання була надана сама собі.

Посилання[ред. | ред. код]

Римська Британія на penelope.uchicago.edu(англ.)